Mises.cz

Mises.cz

Všechny články autora Dominik Stroukal

obrázek k článku

Dějiny 13.1. - Fyziokraté – Sekta

První škola ekonomického myšlení, která sama o sobě věděla, vznikla ve Francii krátce po vydání Cantillonovy Eseje. Sami sebe nazývali „ekonomové“, avšak později se jim začalo říkat „fyziokraté“.

obrázek k článku

Dějiny 12.10. - Richard Cantillon - Vliv

Současné oživení rakouské teorie a čím dál větší snaha ekonomů hlavního proudu hledat cestu z převládající ortodoxie jsou pokusy dokončit slib daný špatně pojmenovanou „marginalistickou revolucí“ a trvale se zbavit klasického britského paradigmatu.

obrázek k článku

Noam Chomsky - socialista, který má v mnohém pravdu

Světoznámý lingivsta a anarchistický aktivista Noam Chomsky zamíří poprvé do ČR. Bude přednášet v Olomouci.

obrázek k článku

Dějiny 12.9. - Richard Cantillon – Tržní seberegulace

Cantillon byl prvním, kdo detailně ukázal, jak do sebe všechny části tržní ekonomiky „přirozeně“ zapadají a pomocí nabídky a poptávky a jimi vytvářených cen a mezd a směru výroby samy sebe regulují a dosahují rovnováhy.

obrázek k článku

Dějiny 12.8. - Richard Cantillon - Mezinárodní peněžní relace

Jednou z nejzajímavějších – a pro historiky zjevně nejpřitažlivějších – částí Cantillonovy obsáhlé peněžní teorie byla jeho průkopnická analýza tendence k mezinárodní peněžní rovnováze, tedy cenový mechanismus toků drahých kovů, jenž byl obecně přisuzován pozdějším spisům Davida Huma.

obrázek k článku

Dějiny 12.7. - Richard Cantillon – Analýza peněz

Ve své analýze rozšiřování úvěru a snižování úrokové míry Cantillon předložil první náznak pozdější rakouské teorie hospodářského cyklu.

obrázek k článku

Dějiny 12.6 - Richard Cantillon – Územní ekonomie

Richard Cantillon byl také zakladatelem územní ekonomie, analýzy ekonomické aktivity vzhledem ke geografické poloze.

obrázek k článku

Náklady převýšily výnosy, zemřel Gary Becker (1930–2014)

Velikost díla a životní přínos amerického ekonoma Garyho Beckera nelze shrnout snad ani v textu o délce knihy. Co dílo, to malá revoluce, dalo by se o něm říci.

obrázek k článku

Dějiny 12.5 - Richard Cantillon – Populační teorie

Cantillonova populační analýza byla mnohem přesnější a modernější než analýza Smithe, Ricarda či Malthuse. Cantillon se nebál budoucí nezastavitelné populační exploze.

obrázek k článku

Dějiny 12.4. - Richard Cantillon – Nejistota a podnikatel

Jeden z pozoruhodných přínosů Richarda Cantillona k ekonomickému myšlení je skutečnost, že byl první, kdo zdůraznil a analyzoval osobu podnikatele.

obrázek k článku

Dějiny 12.3. - Richard Cantillon – Hodnota a cena

Cantillon stál u první sofistikované moderní analýzy tržního oceňování a detailně ukázal, jak tvoří ceny interakce poptávky se současnou zásobou.

obrázek k článku

Dějiny 12.2. - Richard Cantillon – Metodologie

Richard Cantillon byl prvním teoretikem, jenž vymezil nezávislou oblast poznání – ekonomii – a napsal obecné pojednání o všech jejích aspektech.

obrázek k článku

Dějiny 12.1. - Richard Cantillon

Čest být nazýván „otcem moderní ekonomie“ nepatří jako obvykle Adamu Smithovi, ale pofrancouzštěnému irskému obchodníkovi, bankéři a dobrodruhovi, jenž napsal první pojednání o ekonomii více než čtyři desetiletí před vydáním Bohatství národů.

obrázek k článku

Mises.cz se stal součástí Protisystémové jednoty

Po dlouhých rozhovorech došlo konečně k dohodě. Několik zásadních protisystémových organizací se dohodlo a spojilo síly.

obrázek k článku

Dějiny 11.7. - Laissez-faire v polovině století: Tucker a Townshend

V Anglii poloviny osmnáctého století byla pevně ukotvená tradice tvrdé měny a s ní také související či snad plně konzistentní přimknutí ke svobodným trhům a svobodě v mezinárodním obchodě.

obrázek k článku

Dějiny 11.6. - Odpověď zastánců tvrdé měny

Množství odpovědí osmnáctého století na učení a selhání Johna Lawa se však pochopitelně vrátilo k původní kontinentální tradici tvrdé měny, tradici s novým soupeřem v podobě instituce centrálního bankovnictví a bankovnictví částečných rezerv, a svou oddanost této tradici ještě znásobilo.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed