Řecko si zvolilo marxismus a s ním i vlastní konec
Mises.cz: 27. ledna 2015, Dominik Stroukal, komentářů: 22
Koalice radikální levice
Socialistický ráj. Řecko. Před pár lety to bylo jen takové obyčejné levičácké pobřeží. Dnes? Hotový socialistický ráj na Zemi. Marxistická Syriza získala 149 z 300 křesel. Dvě křesla ji dělily od vlády jedné strany. Dvě křesla!
1) Řecko bylo vždycky levicové
Syriza údajně vznikla jako reakce na asociální pravicové neoliberální reformy. Fakta:
- Mezi roky 1981 a 2004 s kratší přestávkou vládla v Řecku strana s všeříkajícím názvem Panhelénské socialistické hnutí. Celkem šlo tedy o zhruba 20 let vlády socialistů.
- Kostas Karamanlis, premiér mezi roky 2004 a 2009 by snad jako jediný mohl být označen za "pravicového neoliberála", ať už je to cokoliv. Karamanlis byl také viceprezidentem evropských lidovců, takže nic výrazně napravo. Nicméně je pravdou, že tato vláda zprivatizovala státní majetek za zhruba 170 miliard korun a snížila některé daně. Jiné daně naopak zvyšovala (pro nízkopříjmové skupiny až o 17 procentních bodů) a zaváděla nové úřady (kolem 700 nových úřadů). Zadlužovala sé měně než socialisté, ale stále se zadlužovala.
- Mezi roky 2009 a 2011 opět vládlo Panhelénské socialistické hnutí.
- Premiér mezi roky 2011 a 2012 Lucas Papademos byl dříve viceguvernérem Evropské centrální banky a poradcem šéfa Socialistické internacionály George Papandreou, který byl premiérem před ním.
Ať tak nebo tak, Syriza vznikla v roce 2004 jako reakce na neoliberální reformy ještě před volbami, ve kterých vyhrála Nová demokracie Kostase Karamanlise! Reakce na neoliberální reformy Panhelénského socialistického hnutí!
2) Nová helénská socialistická republika
Co asi může vzniknout z radikální reakce zleva na socialismus?
Koalice radikální levice (Syriza) je spojením všeříkajících uskupení:
- Koalice Levice, Hnutí a Ekologie
- Obnovená komunistická ekologická levice
- Mezinárodní levice pracujících
- Hnutí za spojenou aktivní levici
- Aktivní občané
- Řecká komunistická organizace
- Ekologická intervence
- Demokratické sociální hnutí
- Řečtí ekosocialisté
- Antikapitalistická politická skupina
- Rudí
- Radikální levicová skupina Roza
- Radikálové
- Noví bojovníci
- Mezinárodní socialistická organizace
Co mají v plánu? Mimo jiné:
- Neplacení dluhu (odklad splátek na lepší časy)
- Vyvlastnění a zestátnění bankovního sektoru
- Vyvlastnění a zestátnění velkých podniků
- Vyvlastnění a zestátnění nemocnic, pošt, letišť, železnic...
- Zvyšování korporátních daní
- Silně progresivní zdanění
- Zákaz spekulací (?)
- Zvýšení minimální mzdy
- Jídlo zdarma pro školáky
- Elektřinu, zdravotní péči, stravování, ubytování pro statisíce domácností zdarma
- Zákaz masivního propouštění
- Zvýšení platů státních zaměstnanců
- Odklad dluhů domácností
- Regulace médií
Nová helénská socialistická republika.
3) Řecko vybouchne
Neplatit dluhy může položit finanční sektor v Řecku. Což pro ně není problém, protože si ho znárodní. Nebude jim to ale k ničemu, pokud neopustí euro. Pokud se to stane, čekejme v Řecku obrovskou inflaci, protože jinak stát nedokáže dostát závazkům znárodněných bank. Tak nebo tak ochudí lidi, buď skrze inflaci nebo skrze nesplacené dluhy, které si skrze finanční sektor chtě nechtě nakoupili. Firmy to zkusí položit, dokud je čas. Tomu se bude snažit vláda nějak zabránit. Pravděpodobně bude muset vzít do rukou mnohem víc podniků, než nyní plánuje. Což marasmus jenom prohloubí. Syriza se bude vymlouvat na koaličního partnera. V příštích volbách převezme vládu jedné strany, případně se pokusí změnit volební systém (což avizovala) tak, aby mohla vládu plně převzít dřív. Řecko vybouchne. Jejich hra na socialismus byla slabým odvárkem toho, co může přijít teď. Program Syrizy je přesně tím programem, který nejde splnit bez zavřených hranic. A z toho jde mráz po zádech.
Jasně, skoro žádná politická strana nesplnila svůj předvolební program, natož v koalici. Ale tohle je takové peklo, že i kdyby splnila desetinu, tak se z toho Řecko bude vzpamatovávat desítky, možná stovky let.
Kde je Řecko na cestě do otroctví? Jedenáctý obrázek z osmnácti?