Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Anarchokapitalismus je skutečná demokracie

přidat komentář zpět na článek

marcusant

Psy

S článkem bych celkem souhlasil, až na ty psy. Pokud by se v anarchokapitalismu dav rozhodl násilím osvobozovat psy, se zlou by se potázal. Jednalo by se o iniciaci násilí a poškozování cizího majetku. Dav již rozdělený na zodpovídající se jednotlivce by platil a nahrazoval způsobené škody. Nic víc, nic míň. Jediný způsob, jak ve skutečně svobodné společnosti zamezit krvavým psím zápasům je, že jejich pořádání nebude výdělečné. To může být stejně tak snadné jako nemožné. Záleží na investované energii, penězích a výsledné preferenci potenciálních zákazníků pořadatele psích zápasů. Zamezit jim násilím je jednoznačné přestoupení principu neagrese (který se na zvířata z jejich biologické podstaty nemůže vztahovat). Já sám rozhodně nejsem příznivcem psích zápasů a pravděpodobně bych v tom osvobozovacím davu byl v čele, ale určitě bych se nedomníval, že to co činím je z hlediska práva (NAP) správné a počítal bych s následky. Jednal bych protiprávně v zásadě podobně jako v Urzově teoretickém příkladu finančně nedostupných léků pro Terezu, které by prostě uloupil a pak by pykal. Viz stoky.

catmouse

Re: Psy

Jojo, taky souhlasím, že s těmi psi to není úplně v pořádku a narušovat cizí pozemek? To by se se zlou taky potázal i ten sluníčkový agresor. Už vidím to dokazovací spory, že to byla organizovaná zábava vs. kamarádi se psi byli na návštěvě a ti čokli se do sebe bůhví proč pustili:-). A aby to nebylo výdělečné, o to se leckdy právě snaží marně stát. Pokud to nějaké lidi bude zajímat, tak to budou dělat.
Spíše si myslím, že větší sílu bude mít nějaká ostrakizace, ingnorování a bojkot sousedů a de facto okolní "společnosti", která to nebude považovat za zrovna super zábavu a bude ji vadit zacházení se zvířaty.
Právě proto si myslím, že neporušování NAP je hezké ale v určitých společenstvích, se budou družit a spolupracovat lidi, které budou mít nějaké další společné hodnoty, etické, mravní. Nespolupráce, neposkytnutí služeb může být větším trestem, než okázalé, poškozující a nerozlišující zásahy a zákazy státu.

Alda

pripominky

"Anarchokapitalismus sám o sobě může nastat jen, když si ho většina lidí bude přát" toto vaše tvrzení může taky znamenat: Stát existuje, protože většina lidí si jej přeje.

"Tak jako tak i v samotném anarchokapitalismu by někdy promluvila síla většiny."
Není nijak vyloučeno (právě naopak), že síla většiny bude promlouvat často a systém bude podobný spíše klasické demokracii než anarchii.

Ancap

Reakce na první dva příspěvky

Hej vy dva,

protože trh a svět obecně nejde předvídat takhle dopředu, těžko říct, jak by to bylo.

Rád bych jen dodal, že častá kritika různých odpůrců ankapu říká, že NAP je naše náboženství. A pokud myslíte, že nikdo nebude řešit psy, protože NAP, tak je to trochu jakože věříte, že lidé budou jednat v souladu s NAP na 100%, což si myslím, že není pravděpodobné. Spíše se tomu budou blížit.

Lidé jsou velice citliví na týrání zvířat už dnes, natož pak v ankapu, kde se myšlení lidí ještě posune. Takže pokud někdo bude mít doma psy a bude je různě mučit, zapalovat, stahovat z kůže a bude mít množírnu, kde je jich sto na jednom metru, tak to pochopitelně lidi bude srát a něco s tím udělají, NAP NENAP. Aspoň si to myslím. A to je přesně ta věc, kdy reálně nebude fungovat NAP, ale spíše to, jak rozhodne většina a většině se to nebude líbit.

A to je pointa mýho textu. Většina lidí rozhoduje. To je realita, ať se to líbí, nebo ne. Ankap může nastat jen když ho bude chtít většina.

Ancap

Re: pripominky

vy: "Anarchokapitalismus sám o sobě může nastat jen, když si ho většina lidí bude přát" toto vaše tvrzení může taky znamenat: Stát existuje, protože většina lidí si jej přeje.

Však jsem v tom článku psal, cituji: A důvod, proč tu máme stát je, že ho většina chce. Většina lidí chce platit daně, mít různé zákony i nad rámec "victimless crimes" (zločinů bez oběti) a jsou s tímto systémem spokojeni.

vy: "Tak jako tak i v samotném anarchokapitalismu by někdy promluvila síla většiny."
Není nijak vyloučeno (právě naopak), že síla většiny bude promlouvat často a systém bude podobný spíše klasické demokracii než anarchii.

Však jsem v článku psal, cituji: "Je dost možné, že k tomu nikdy nedojde, ale věřím tomu, že někdy v daleké budoucnosti bude existovat společnost, která k tomu bude mít velice blízko. "

Tudy

Re: Psy

Co se týče toho dokazování před soudem, věřím že u volnotržních soudů by byl mnohem menší problém s videdůkazy, než dnes :)
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed