Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Co je to monopol

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

INFORMACNI HODNOTA

Moc jsem si početl.

Pro hodnocení informací je třeba mít i naprosto prázdné informace, aby bylo možné srovnávat.
Informaci tohoto článku považuji za velmi podstatnou. Ustanovila hodnotu počátku informační škály. Informační černou díru.

Jakub Skala

re:

Opruzi, ne všechno, co víte vy, vědí i ostatní :)

O´ Pruz

PO HLAVE, HLAVA NEHLAVA

@ Jakub

Pokud chci psát pro odbornější prostředí, musím na TO MÍT .

Uvést např. :
Často se mylně říká, že monopol je každý trh, na němž působí jen jedna firma. To však není pravda.

Tato napsané žákem základní školy považuji za úměrné.

Člověk jenž aspiruje na tahouna pravice (člen Republikového předsednictvo strany svobodných) takto plytce psán nemůže. Tedy může, ale musí počítat s tím, že nebude brán vážně.

Upřímně se hrozím, že by takováto plytkost mohla být někdy v budoucnu ekonomickým a politickým směrem Česka.

Petr Novák

:-)

Co je to teda ten monopol? V článku je jen, co monopol není. Taky Vás čtou neekonomové, tak berte prosím ohledy.

denis

monopol

monopol je státem dané privigelium na prodej určitého statku.

O´ Pruz

DOTAZ

@denis

Pokud jsem tedy zde uvedené pochopil správně, tak v podnikatelském prostředí monopol neexistuje.

Monopol může stvořit jen stát udělením privilegia.

Je to prosím správné vyhodnocení.

J

re: monopol

Ja bych rekl, ze ano.

O´ Pruz

Upřesňující dotaz.

@J

Tak tedy ANO.

Pokud to ANO je bez upřesnění, pak se neodbytně vtírá neodvratitelná otázka, kde ten monopol je a jak se projevuje.

Prosím i vysvětlení proč antimonopolní úřad často koná.

J

re: monopol

Monopolni urad kona, protoze mu to dovoluje zakon.

Typickym monopolem je policie ci armada.

Soudy, nemocnice, skoly, silnice, hasici atd. jsou takove "skoro-monopoly".

O´ Pruz

Udiv

@J

Jsem vcelku udiven, že monopol je výhradně a jenom projev státu.
A ještě větší údiv mám při myšlence, že podnikatelský prostor monopolem netrpí.

No vida jakých novot zde vyzvím.

A, nebo že by přece jenom šlo o nějakou vcelku obyčejnou, ale i tak kolosální blbinu.

Peter Sarka

re:O´Pruz

Opruzi, v statnom systeme moze existovat aj sukromny monopol, ale len ako dosledok statneho zasahu a len na dobu, kym bude stat taketo opatrenie vynucovat.
Monopol oznacuje situaciu, ked je zabranene vstupu do odvetvia. Na volnom trhu nemoze existovat monopol, pretoze na volnom trhu sa moze firma stat jedinym poskytovatelom sluzby alebo vyrobku len vdaka vyssej efektivite - teda uspokojuje potreby spotrebitelov najlepsie zo vsetkych hracov na trhu - z coho benefitue cela spolocnost. Ak vdaka efektivnosti zostane na trhu jedinym poskytovatelom sluzieb, nejde o monopol, pretoze vstup do odvetvia je otvoreny, teda ktokolvek kto dokaze efektivnejsie uspokojovat potreby spotrebitelov moze tejto firme konkurovat. Definicia, podla ktorej monopol je jediny poskytovatel sluzieb alebo vyrobkov na trhu je nema realnu vahu, pretoze podla takej definicie je monopolom kazdy jeden poskytovatel.
Preto monopol moze vznikut len ak stat (nasilim) zabranuje vstupu firiem do odvetvia. Preto monopol maju aj sukromne zdravotne poistovne, vyrobcovia automobilov, banky... kazdy sektor, kde existuju vladne reagulacie zabranujuce vstupu do odvetvia.
Protimonopolny urad je v prvom rade sam o sebe monopolom, po druhe posobi presne opacne – prispieva k vzniku monopolov, ako vysvetluju v tomto clanku http://mises.org/daily/3856

denis

Monopol

do konce 19. století monopol označoval vládní privilegium, až ekonomové 20. století změnili význam tohoto slova.
to je prostě fakt můžeš se tomu smát, ale historii nezměníš ať se budeš sebevíc snažit.
a na svobodné trhu prostě nemůže vzniknout monopol.

Kosik

monopol

Petr: monopolní trh je takový, kde existují státem vytvořené bariéry vstupu. Účastníci takto chráněných trhů tím získávají monopolní výhodu. Příkladem můžou být licence taxikářů v New Yorku, které je velice těžké získat. A ironií je, že poprvé byly zavedeny za Velké hospodářské krize, kdy poptávka po těchto službách byla na minimu. Po oživení se počet licencí téměř nezměnil, což vedlo k výraznému růstu cen za taxi služby.
Dalšími privilegii můžou být např. technické a bezpečnostní standardy, které výrazně zvyšují náklady začínajícím firmám.

Choakinek

Logické myšlení

O´Pruzi, je to přesně tak, jak píše pan Sarka. To jsou všechno závěry prostého logického myšlení. Takového myšlení, které musí zpět nabít svého významu a opět se rozšířit do světa ekonomie i do všeho myšlení ostatního. Chybí nám a je to na společnosti vidět.

GVKB

Dokonalý monopol

Dokonalý monopol je model trhu, ve kterém platí následující předpoklady. Nikdo nemůže nijak ovlivnit cenu nebo kvalitu u zboží a služeb. Produkce a služby jsou jenom monopolní. Existují dokonalé bariéry vstupu do jakéhokoli odvětví a výstupu z něj. Existují patenty na každou hloupost, ochranné a obchodní známky, individuální podmínky nebo práva, atd., která zvýhodňují dokonale jenom monopoly v obchodě a službách. Všichni kupující nemají žádné kvalitní informace o cenách a množstvích zboží a služeb směňovaných na monopolním trhu.
Co je dovoleno dokonalému monopolu to je logicky přísně zakázáno tomu kdo nemá monopol, je zde dokonalá cenzura a kontrola všech lidí, ten kdo se pokusí nějak minimálně narušit monopolní systém, je okamžitě zavřen do vězení nebo do psychiatrické léčebny a návrat je zde vždy nežádoucí. Zboží a služby jsou, drahé, nekvalitní, nedostatkové, existuje zde logicky veliký černý trh se zbožím a službami, policie ovšem neustále likviduje ty, co se pokoušejí tento černý trh se zbožím a službami využívat.
Každý obyčejný člověk zde může být okamžitě uvězněn anebo potrestán trestem smrti bez soudu, stačí jenom anonymní udání a nezkoumá se již to, jestli je toto udání podloženo důkazy. Nikdo zde nikomu nevěří, je zde veliká konzumace drog, kdy se lidi snaží uniknout duševně z tohoto dokonalého monopolu, aspoň na krátkou dobu do světa chemických iluzí a potom se ocitají v depresi a zase konzumují na depresi silné drogy.
Kontrolní systémy neustále hromadí intimní informace o každém jedinci, sleduje se zde pohyb každého jedince a to co si on myslí a co říká, mozek je všem lidem dokonale neustále všude přeprogramován ideologickým monopolními dezinformacemi, natolik že se z lidí stává tupé stádo. Není možné se dostat k informacím o tom, co by mohlo škodit dokonalému monopolu, mnoho, knih, filmů, programů, atd. bylo cenzurou dokonale zlikvidováno a není možné se nijak k těmto informacím dostat.
Pořádají se pravidelně veřejné slavnosti s alegorickými vozy, které oslavují dokonalý monopol, pochodují zde děti a mají v rukou transparenty s ideologickými hesly hlásající splnění monopolních úkolů, které má tento dokonalý monopol, neúčast na této slavnosti se bere jako vzpoura a ten kdo se těchto slavností aktivně správně nezúčastňuje, je za to tvrdě potrestán. Je zde povinná vojenská služba pro muže i ženy v délce 6 let, nástup do vojenské služby je v 15 letech a končí tedy v 21 letech, potom každý rok až do důchodu bez výjimky je zde vojenské cvičení pro každého, v délce jednoho měsíce, aby on nezapomněl na vojenskou disciplínu.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed