Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Ekonomie Tomáše Sedláčka

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

Souhlas

jen se mi pořád vkrádá na mysl otázka, kde je ta cesta vedoucí k jeho trvalému zničení

František Vilím

Cesta

Uživatel O´ Pruz napsal:

jen se mi pořád vkrádá na mysl otázka, kde je ta cesta vedoucí k jeho trvalému zničení

Dle mého názoru jedině v právní oblasti - oddělení tvorby nebo spíše nalézání civilního práva od zákonodárců v parlamentu a vykladačů ve vládě a souzení soudy finančně závislých pouze na vládě a parlamentu.V článku http://www.mises.cz/clanky/komentare.asp?clanekid=397#3965 jsem zkusil popsat jak probíhá proces ve starém Římě a co čekalo nepoctivého depozitáře.
Civilní právo tvořili advokáti a prétoři, kteří byly nejblíže problematice najít správné actio při obraně práva v civilním procesu a zde byla uznávána jen odbornost - zákazníci to vyžadovali podobně jako my např. od výrobce nějakého zboží nebo lékaře. i V době císařů bylo civilní právo minimálně dotčeno svéhlavostí "prince".

whocares

Velký souhlas

Sedláček je hochštapler, stačilo, jak celou dobu prosazoval přijetí Eura, až teď konečně zmlknul.Zajímalo by mě, čí je to synáček, že je tak mediálně forzírován. Jeho účast v NERVu je výsměch...

vvnc

Re: Velký souhlas

Uživatel whocares napsal:

Sedláček je hochštapler, stačilo, jak celou dobu prosazoval přijetí Eura, až teď konečně zmlknul.Zajímalo by mě, čí je to synáček, že je tak mediálně forzírován. Jeho účast v NERVu je výsměch...

libertarian

Sedláček nemôže prekročiť vlastný tieň.

Sedláček je dieťaťom mainstreamovej ekonomie. Má iba jednu z dvoch možností - odmietnuť túto pavedu ako celok, alebo zostať v jej tieni.
Táto paveda nemá dielčie vady - táto paveda samotná je jednou veľkou vadou. Táto ekonomia bola stvorená za účelom obhajoby štatneho dirigizmu, slúži na zefektívnenie štatneho dirigizmu, bola stvorená za účelom boja proti slobode ludí.
Jedine návrat k Misesovi, Rothbardovi, Hoppemu, ..... môže rehabilitovať ekonomiu.
Misesova a Rothbardova ekonomia má jednu úžasnú výhodu, ktorú treba využiť. Táto ekonomia je logická, pochopiteľná, na rozdiel od tej šialenej pre-matematizovanej pavedy, v ktorej každý problém má jediné riešenie - dalej obmedziť slobodu ľudí a vziať im ďalšie peniaze.

Zdenek

Taky bysme potřebovali takovou osobnost

Sedláček je od pohledu sympaťák a obávám se že dokáže s nějakým argumentačním pozadím vyjádřit a pojmenovat to co si myslí většina lidí mladší generace (20-30).

Sám nejsem ekonom, přičuchl jsem k ekonomii tak nějak ze zájmu, ale když jsem ho slyšel v televizi, z některých jeho arbitrálních prohlášení jsem šel do kolen. Trochu ho omlouvá to že šlo o populární pořad - všechnopárty, kde je prezentace nějaké vážné myšlenky sama o sobě výkonem. Ale vždycky takhle sedím v kolektivu příbuzných a připadám si se svými názory mezi nima jako magor.

Pro většinu běžnejch lidí je tohle prezentace "pravicovejch" myšlenek. Protože "pravicovost" ekonoma dělá to že je ve skupině kterou vytvořila ODS a ODS je "pravicová" protože kdysi Klaus a Klaus je pravicovej, to je prostě axiom.

Pomiňme to že většina lidí navíc definuje "pravici" a "levici" na marginalitách někde na úrovni toho jestli regulace vede spíše k plýtvání eráru a zadlužování ("levice") nebo k pumpování jejich peněženek a korupci ("pravice"). Libertariánské názory jim pak připadají jako z jiného světa... a ostatně jsou :-)

Bohužel, dokud nebude mít libertarianismus minimálně stejně charismatickýho představitele nemá šanci. Sem tam zná někdo Macha, ten jedinej má jakž takž potenciál, ale chybí mu schopnost prezentovat postoje a problémy s lechkostí a poutavou a zábavnou formou. Dle generace 50-níků je to "Jo vim, ten mladíček." To je ještě ten lepší názor, z něhož vyplývá že vůbec ví že existuje.

denis M

sed

největší prdel je, že sedláček je považován za ekonoma mimo mainstream... a nejhorší na všem je, že sedláček sám zminuje rakouskou skolu jako svou oblíbenou...

Roman2

ad TS

Udělal si jméno právě na tom, že ekonomii zjednodušil do pochopitelných příběhů a že se snažil ukázat (úspěšně), není zase tak vzdálená od běžného života, jak by se mohlo normálnímu člověku zdát. To není tak úplně snadné.
Sám se nazval "kecacím ekonomem". To je výstižné, protože je pro lidi přístupný. Jeho knížku jsem četl a je to opravdu taková sbírka příběhů, postřehů a lehkého filozofična. Má výhodu, že proti ničemu nebojuje, jinak by musel být jeho styl těžší a mnohem méně zábavný.

Jakub Skala

sedlacek

Nekoho jako je on (charisma, uspech v byznysu, akademik, vzdelanej,...) , bychom urcite potrebovali. (Ale muze se vubec rakusan dnes stat uspesnym na akademickem poli?)

To co rikame sice casto jde po logice selskeho rozumu, a tak by se mohlo lidem snadno prodat, ale neda se jednoduse shrnout "sedm bohatych, sedm chudych let". Je treba vysvetlovani a jedno tema se prolina s druhym a to s dalsim. Kdyz zacnete diskusi s nekym, kdo je vubec ochoten poslouchat, tak vetsinou projdete skoro vsechna temata. A oni pak i treba reknou, ze mame pravdu, ale "stejne to nepujde, to by se muselo zmenit vsechno" a zas budou dal psat to Y = C + I + G + ...

cmar

sedláček

Sedláčkovu knížku jsem před nedávnem prolistoval a zdála se mi dost špatná. Povrchní omílání dobra a zla v intencích "lidskost proti počtářům" a "altruismus v. egoismus". S popularizací ekonomie to nemá nic společného. Neznalému čtenáři nepředává nic. Naopak spíš potvrzuje již existující předsudky, nevíru v jakoukoli možnou hodnotu logicky uceleného ekonomického myšlení. Není divu, že jej tam na obálce vychvalují, pokud si dobře vzpomínám, Václav Havel a Jan Švejnar.

sedláček je praktickou demonstrací, že ani úspěch na trhu není kritériem moudrosti a pravdy

JK

Re: sedláček

Uživatel cmar napsal:

... Není divu, že jej tam na obálce vychvalují, pokud si dobře vzpomínám, Václav Havel a Jan Švejnar.


Pokud má někdo podporu Havla či Švejnara, a tuto podporu vědomě prezentuje, tak dále není co řešit... :(

K. Kužel

Kvalifikovaný rozbor, výborně!

Osobně jsem napsal svého času povídání o této knize - viz:
http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=124233
Ne tak fundovaný, spíše odlehčený.
Snad bude někoho zajímat.

Earl G.

Čítanie Sedláčka napriek tomu nie je stratou času

Pán Krupa má nepochybne pravdu. V tom, čo T. Sedláček propaguje je niekoľko závažných ekonomických omylov. Mňa napríklad prekvapilo, že ani raz nespomenul meno Ludwiga von Misesa, resp. rakúsku teóriu hospodárskeho cyklu. Napriek tomu čítanie jeho knihy za stratu času rozhodne nepovažujem. Prináša zaujímavé, netradičné pohľady na našu históriu, ktoré nútia k zamysleniu. O mainstreamovej ekonómií nepíše veľmi pozitívne, naopak, teóriu efektívneho trhu pokladá za "užitočnú fikciu", ktorá je prekonaná. Tvrdí, že stále je mnoho toho, čo ako ekonómovia nevieme. Takisto pripomína, že ekonómovia nie sú architekti ekonomiky a je otázne čo všetko vieme naprojektovať (netvrdí to isté aj F. A. Hayek, keď hovorí o osudovej domýšľavosti, a za jednu zo zvláštnych úloch ekonómie pokladá schopnosť vysvetliť, ako málo vieme o tom, o čo si myslíme, že dokážeme naprojektovať?). O súčasnej politike a o pumpovaní peňazí do ekonomiky hovorí ako o nebohájiteľnej politike, pretože s Keynesom nemá nič spoločné, hoci sa práve na neho niektorí ekonómovia odvolávajú. O tej matematike, matematických modeloch a ich aplikácii v ekonomike sa takisto Sedláček vyjadruje negatívne (Fungujú, keď ekonomika rastie, nefungujú, keď príde kríza).

Pepan

Tak šup sem s novým paradigmatem

Že se stávající fiskální a monotární politiky překonali je všem jasné. Marně ale čekám na to nové, optimální řešení. Nepochybuju, že nějaký ekonom na něj přijde. Do té doby se jen můžeme snažit v souačsné politice nebýt rigidní (viz např. dnešní ČNB, která by podle stávajících pouček měla už zvýšit sazby, ale pořád je drží dole). Článek je ale nekonstruktivní kritika - nedělat nic řešením opravdu není.

gofry

Re: Tak šup sem s novým paradigmatem

Uživatel Pepan napsal:

nedělat nic řešením opravdu není.
O to sa hádam nikto neháda. Celé je to o tom, KTO má nachádzať riešenia problémov. Či byrokrati násilne v mocenských centrách alebo slobodní ľudia vzájomnou interakciou v mieste vzniku problému.

Kapitalizmus netvrdí, že treba "nedělat nic", ale že byrokrati sa nemajú pokúšať čokoľvek riešiť.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed