26. srpna 2019 14:58:13 | reagovat
Tomáš Fiala
Libra coin? Ne, ale i ano!
Libra bude podložena dluhy (států) a čím dál bezcennějším papírem/nulajedničkami (států). To je xmíchu, říkat těmto podkladům "bezpečná aktiva". Potud ne.Libra ale může naučit/naučí spousty lidí používat platební technologii, která (přes veškeré své odlišnosti od kryptoměn) bude v praktickém běžném používání téměř totožná s používáním kryptoměn. Minimálně stamiliony (nebo nějaká ta miliarda?) lidí v Africe, arabském muslimském světě (tam zejména ženy), nestabilních zemích Latinské Ameriky, ... získá použitelný platební prostředek. V současnosti nemají buď potřebnou infrastrukturu (Afrika). Nebo nemají vůbec legální přístup k platebnímu prostředku (ženy v muslimských zemích). Nebo lokální měny procházejí opakovaně v kraťoučkých intervalech hyperiflací (Afrika, Latinská Amerika). Ti všichni se naučí používat tu technologii a princip (alespoň) mimostátní měny.
Píšu mimostátní. Ona bude (zatím?) přes "bezpečná aktiva" na některé státy navázána, proto není zcela nestátní. Nebude však fungovat v jurisdikci nějakého státu. Jen se bude v jednotlivých státech přizpůsobovat místní legislativě. Bude však fungovat globálně a mimo státy. Zuckerberg není hlupák. Nechce-li Facebook zničit (třeba tím, že by už teď navázal Libru na drahé kovy nebo krypta a na státní "bezpečná aktiva" by se vykašlal), dopouští se v nějaké míře kolaborace se státy. Dá se předpokládat, že až se ta "bezpečná aktiva" ukážou být aktivy jedovatými (a státy se budou postupně dostávat do stavu Zimbabwe nebo Venezuely), "překlopí" Libru k drahým kovům a kryptoměnám, které se mohou stát spolehlivým podkladem.
Je otázka, jakým způsobem Libře coinu/Facebooku "spočítají" budoucí klienti jeho současnou kolaboraci. Nakolik ta bude rozhodující pro Evropana. Ženu v Iráku nebo Afghanistánu. Zaměstnance, živnostníka nebo podnikatele v Zimbabwe nebo Argentině. Minimálně stamiliony (nebo nějaká ta miliarda) lidí budou tu technoligii ovládat!
Proto - ANO!