Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Jde pouze o nepovedený vtip?

přidat komentář zpět na článek

klondike

Přesně tak

Nemám právo okrást souseda přímo, ale mohu tak učinit prostřednictvím zvoleného politika. V procesu voleb dojde k "transmutaci" práva. Politik už může souseda legálně oloupit a rozdělit se se mnou o lup (pardon daně).
Podobně je to se zadlužováním. Pokud nejsem sama schopna dluh splatit, tak přijdu o majetek nebo zkrachuji. Pokud si půjčím prostřednictvím politika, nemusím dluh splácet a mohu ho přenést na jiné. Politik si z půjčených peněz samozřejmě vezme svůj díl, jako odměnu.

Joe Doe

nepovedený vtip - spíš smutná realita

Velký dik autorovi za perfektní článek. Jako tradičně kvalita, která by měla plnit stránky předních plátků. Bohužel myšlení, svoboda a konzistence není v kurzu.

BTW: Tak tohle je tedy masáž. Už jsem začínal mít pocit, že mě nemůže nic překvapit. Raději no comment. Zase jeden „třídní“ nepřítel bude „poražen“.

http://zpravy.idnes.cz/jizanska-vlajka-zmizi-z-obchodu-fotil-se-s-ni-vrah-z-charlestonu-pwv-/zahranicni.aspx?c=A150623_071653_zahranicni_lve

A nebo si rýpnu. V dobré shodě s touto myšlenkou v článku, navrhuji okamžité zrušení a globální zákaz státu jako organizace porušující lidská práva. Protože pouze v jeho jménu se toho už vykonalo, škoda mluvit, jen namátkou masakr, který jsem tady včera postoval v jiném vlákně, spáchaný jednou bandou bezmozků (nájemných vrahů), na rozkaz jejich až moc aktivního nadporučíka. Okamžitý zákaz této zločinné organizace a potrestání každého kdo zmáčkl spoušť by mělo následovat, ale kdepak, soudruzi by nám raději tvrdili, že střílet civilisty, popřípadě ženy a děti uprostřed noci je zase úplně jiný typ „porušení speciálního zákona“ než jen tak zabíjet bezbranné v kostele, nemám pravdu? Nebo snad každý „rozkaz“ je rozkaz a o tom se přeci nepochybuje, že?

Co tak třeba rovnou ze všech učebnic dějepisu odstranit (samozřejmě že na pokyn sněmovny reprezentantů) celou občanskou válku, vždyť státy konfederace nechtěli nic jiného než vlastní nezávislost a svobodu? Taková drzost, v dnešním „pokrokovém“ globálním socialismu, kde nejen vlastní podnikání, ale hlavně myšlení je na obtíž.. No uvidíme časem, jednou se třeba ty pro některé doslova zlaté časy minulého režimu vrátí, zase jsme jim o krok blíž.

To si ani nechci představit tu „celonárodní pohromu“, kdyby ten magor místo jižanské vlajky mával toaletním papírem..

Kdo pochybuje o celkovém stupni ochrany/porušování lidských práv, ať věnuje čas přečtení stručného, ale vynikajícího článku:

http://www.mises.cz/clanky/kdo-nas-chrani-pred-zlocinem-1718.aspx

libertarian

degenerácia

Článok popisuje absurdnu realitu. A tá absurdnosť je až do očí bijuca. Napriek tomu výrazná väčšina ludí na väčšine Zemegule považuje tuto absurdnosť za normál.
Je škoda, že sa do politických - politologických diskusií nezapájajú psychologovia a psychiatri. Oni by asi vysvetlili, prečo ludia akceptuju tieto absurdnosti.
Zatiaľ to vypadá tak, že "vývojom" ludstva dochádza k postupnej degenerácii homosapiens-ov.

Jedno vysvetlenie mám :
Technologickým rozmachom sa umožnuje ludom prežiť bez toho, aby sami museli k svojmu prežitiu akokoľvek prispievať. Dnes sa každému človeku umožní dožiť vysoký vek bez toho, aby musel jediný krát za život pohnúť prstom, rukou, alebo pohnúť mozgom.
A biologovia vedia : Orgán, ktorý sa dlhodobo nepoužíva, ten degraduje. Ludia nevyužívaju plnohodnotne svoje mozgy, netrénuju schopnosť prežitia, a tak degenerujú.
A taktiež - u homoSapiensov sa dlhodobo zastavil darwinovský vývoj druhu. Prirodzený výber , realizujuci kvalitatívny vývoj, sa u ludí nerealizuje. Prežívajú a množia sa aj dementi. Takže ludstvo degeneruje zákonite.

Petr Hála

Proč to lidi nevidí

Stát hraje na dvě zásadní lidské přirozené touhy - touhu po osobním úspěchu a moci a touhu pomáhat druhým. Myslím, že ta druhá touha se podceňuje, lidi opravdu chtějí dělat něco "dobrého" / "užitečného".

Takže přijde stát a nabídne člověku "pojď k nám, úředníku, dostaneš moc rozhodovat o lidech a budeš tak prospěšný celé společnosti". A lidi tomu zoufale chtějí věřit.

Žijeme ve světě, kde se morální chování přestalo dlouhodobě vyplácet, ale lidé (až na medicínské případy) nejsou schopni se vědomě chovat proti své morálce. Morální chování je v našich mozcích uloženo daleko hlouběji než racionální myšlení, podobně touha přežít.

V momentě, kdy by tedy lidé měli racionálně vidět, že se musí zachovat nemorálně, aby nezhoršili svůj život, musí na jednu z těchto 3 věcí (racionalita, morálka, sebezáchova) rezignovat. V drtivé většině je to evolučně nejmladší racionální myšlení, které je zadupáno.

A jak je racionalita jednou zadupána, těžko ji znovu vytáhnout. To neznamená, že lidi nejsou schopni v konkrétních případech myslet, ale chybí jim ten koncept že by to co říkají/dělají mělo dávat smysl vždy, ne jen když se jim to hodí.

Joe Doe

Re: Proč to lidi nevidí

Uživatel Petr Hála napsal:


...
V momentě, kdy by tedy lidé měli racionálně vidět, že se musí zachovat nemorálně, aby nezhoršili svůj život, musí na jednu z těchto 3 věcí (racionalita, morálka, sebezáchova) rezignovat. V drtivé většině je to evolučně nejmladší racionální myšlení, které je zadupáno.
...


Právě naopak, aby si ve výsledku „nepohoršili“, měli by se lidé chovat morálně a zároveň i racionálně. Často ale rezignují jak na morálku tak i na konzistenci (racionalitu).

Proč to lidé nevidí?

Tyranie nevítězí nad svobodou jen proto, že by spoléhala pouze na triviální schopnost lidí odlišit dobro/zlo, (věřím, že toho prvního má v sobě každý alespoň špetku), ale protože moderní forma demokracie rozděluje podíl na kořisti mezi stále větší okruh lidí. Jde už o téměř tak velkou skupinu lidí, jako je ta co se stává jejich obětí. Stručná odpověď je také zde:

http://www.mises.cz/clanky/skoncovanie-s-tyraniou-bez-nasilia-462.aspx

Despotismus pod rouškou liberalismu. Tohle je podle mě jedna z cest, která má naději na úspěch. Mimochodem článek obsahuje podle mého názoru brilantní analýzu a definici pojmů „darebák“ a „hlupák“. :-).
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed