Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Konec hotovosti aneb Jak svět přichází o Boženky I

přidat komentář zpět na článek

HynekRk

Pěkný článek

Pěkný článek!

Tomáš Fiala

Party pojede

Já se domnívám, že tu party dotáhnou keynesiánci do (jejich) trpkého konce. Oni nepřiznají, že politická ekonomie je pitomost a oni jsou hráči-pitomci. Zrušení hotovosti nás čeká.V tu chvíli nastane prudký nárůst zájmu o cokoli, co není státní bezhotovost. Ty nové alternativy budou mít zhruba obdobný význam, jako bony/marky/dolary za dob Tuzexů. Ani velké firmy se tomu nevyhnou. Vemte si 80. léta. Lidi legálně cizí měny nebo bony držet nemohly. Ofiko se to týkalo snad 5-10% ještě navíc pouze dospělého obyvatelstva. Přesto jsme si v Tuzexu běžně koupili a kupovali mysliveckou, pražskou šunku, škodovku stodvácu... Firmy tolik moc stály o ty tvrdé měny, že prostě nepokrytě svoje zboží za ně prodávaly. Přitom kdyby u pokladny v Tůzu stál příslušník VB, tak 99% zákazníků může z fleku pozatýkat. Ani za toho socíku si to stát netroufnul. Takže já se ani moc nehrozím toho, že by případný dnešní zákaz státu znamenal víc, než tehdejší. Při vší vědomosti v rozdílu organizování obchodu tehdy a dnes. Dnes by to spíš mohlo být jednodušší.

Státy se to budou pokoušet různě "kroutit", stejně jako v těch 80 letech, ale málo platné. Ty novodobé "bony" budou silnější. Když půjde do tuhého, dá majitel "bonů" policajtovi 1/2/5 satoshi a bude mít od něj pokoj. Co bude dál? Bůh suď. Až skončí poslední mezinárodní státní měnová akce, která nebude svým významem mít daleko k dortové bitvě pana Chaplina, bude před námi pole neorané. Záležet bude jen na nás, jestli to zvořem... :-)

PS: Vlastně oni nám vysvětlí co bude dva z největších sociologů tohoto tisíciletí - libertarián s qedem. Ti jediní znají dokonale jednání 7mld lidí na planetě.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed