27. října 2013 14:06:04 | reagovat
Jan Altman
Řiďme se tím...
Přesně tak.Intervencionismus/socialismus neodstraníme používáním jeho metod, jednáním v rámci jeho pravidel. IntSoc skončí zákonitě a neodvratně. Jediné, co můžeme dělat, je identifikovat síly a zákonitosti, díky kterým k tomu (dříve či později) neodvratně dojde a tyto síly a zákonitosti podpořit/akcelerovat/zesílit a dané procesy urychlit.
Z toho plyne i zde několikrát diskutovaný postoj k (ne)účasti na volbách, tedy na legitimizačním rituálu intervencionistického režimu. Je dobré si uvědomit, že tzv. "pravice" (TOP+ODS) jsou ve skutečnosti silně intervencionistické a sociálnědemokratické partaje. A i pravicovější Svobodní jsou opět jen systémovou stranou z principu pro-režimní a pro-intervencionistickou.
Viz třeba:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013102303
offtopic: já je tam nakonec hodil, protože jsem zjistil, že tak činí většina známých a příbuzných a já neměl to srdce jim to kazit. Ale s velkým přesvědčením jsem to nedělal
I přes svoji systémovou konformitu Svobodní nikdy nebudou mít volební výsledek vyšší než jednotky procent - leda že by se ještě více rozkročili doleva ve snaze nabrat voliče dvou skomírajících "pravicových" stran. Čili z nich nikdy nic pozitivního (v libertariánském smyslu) nevyplyne. Buď výsledek jednotky procent, nebo rozkročení do "středu".
Čili znovu: prostředky systému systém změnit nelze.
Co tedy můžeme dělat a co bychom měli dělat?
Podle mne odpor proti systému je větší, než si mnozí z nás myslí - jen je provozován individuálně, neorganizovaně ve skrytu a bez jednotící filosofie.
Avšak každý zaměstnanec, který před státním okrádáním uteče do šedé, černé či do švarcsystému, vnitřně cítí, že plody JEHO práce jsou JEHO majetkem a aktivně koná tak, aby toto své vlastnictví chránil.
Každý, kdo dá úplatek byrokratovi, aby mu nebránil disponovat s vlastním majetkem (např. mu povolil si na vlastní louce postavit chatu), instinktivně cítí, že má přirozené právo disponovat se svým majetkem, že stát mu v tom nelegitimně brání a že on nemá povinnost volit komplikovanější, delší a nákladnější cestu znovunabytí svých práv pomocí legálního postupu žádostí a razítek.
Každý řemeslník, který dá zákazníkovi slevu (a každý takový zákazník) chápe, že jejich dvoustranný vztah je vztahem jen jich dvou a že není legitimní, aby nějaká třetí strana z něj profitovala 21% výpalným. To samé se týká každého hospodského a hokynáře, který nevystaví paragon.
Co tedy mohou a mají dělat libertariáni? Dát této (podle mne velké) mase lidí jednotící ideologii. Ospravedlnění. Odůvodnění, že nedělají nic špatného, ale jen chrání svá přirozená práva. Protože právě tato jednotící, legitimizační a osprevedlňující ideologie je to, co tito lidé potřebují. A tato idologie jim dodá pocit morálního zadostiučinení a znásobí jejich odvahu. A to je to, co systém přivede ke konci. Je to jako podvázání nádoru, zamezení jeho výživy.
Tzn. za důležité považuji dále rozvíjet názory, které např. prezentuje Dan Šťastný zde: http://libinst.cz/Files/KqLFy4r2/news/401/tl_4_2002.pdf
Říci lidem, že mají svá přirozená práva bez ohledu na to, co říká jakási legislativa - jen si vzpomeňme, co říkala legislativa před 30ti či před 70ti lety - i tehdy bylo její striktní dodržování morální a opak nemorální?
Řict lidem, že mají právo bránit svou svobodu a majetek. Že každé takové bránění je legitimní a morální.