Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Konec intervencionismu

přidat komentář zpět na článek

Jan Altman

Řiďme se tím...

Přesně tak.
Intervencionismus/socialismus neodstraníme používáním jeho metod, jednáním v rámci jeho pravidel. IntSoc skončí zákonitě a neodvratně. Jediné, co můžeme dělat, je identifikovat síly a zákonitosti, díky kterým k tomu (dříve či později) neodvratně dojde a tyto síly a zákonitosti podpořit/akcelerovat/zesílit a dané procesy urychlit.

Z toho plyne i zde několikrát diskutovaný postoj k (ne)účasti na volbách, tedy na legitimizačním rituálu intervencionistického režimu. Je dobré si uvědomit, že tzv. "pravice" (TOP+ODS) jsou ve skutečnosti silně intervencionistické a sociálnědemokratické partaje. A i pravicovější Svobodní jsou opět jen systémovou stranou z principu pro-režimní a pro-intervencionistickou.
Viz třeba:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013102303

offtopic: já je tam nakonec hodil, protože jsem zjistil, že tak činí většina známých a příbuzných a já neměl to srdce jim to kazit. Ale s velkým přesvědčením jsem to nedělal


I přes svoji systémovou konformitu Svobodní nikdy nebudou mít volební výsledek vyšší než jednotky procent - leda že by se ještě více rozkročili doleva ve snaze nabrat voliče dvou skomírajících "pravicových" stran. Čili z nich nikdy nic pozitivního (v libertariánském smyslu) nevyplyne. Buď výsledek jednotky procent, nebo rozkročení do "středu".

Čili znovu: prostředky systému systém změnit nelze.

Co tedy můžeme dělat a co bychom měli dělat?

Podle mne odpor proti systému je větší, než si mnozí z nás myslí - jen je provozován individuálně, neorganizovaně ve skrytu a bez jednotící filosofie.
Avšak každý zaměstnanec, který před státním okrádáním uteče do šedé, černé či do švarcsystému, vnitřně cítí, že plody JEHO práce jsou JEHO majetkem a aktivně koná tak, aby toto své vlastnictví chránil.
Každý, kdo dá úplatek byrokratovi, aby mu nebránil disponovat s vlastním majetkem (např. mu povolil si na vlastní louce postavit chatu), instinktivně cítí, že má přirozené právo disponovat se svým majetkem, že stát mu v tom nelegitimně brání a že on nemá povinnost volit komplikovanější, delší a nákladnější cestu znovunabytí svých práv pomocí legálního postupu žádostí a razítek.
Každý řemeslník, který dá zákazníkovi slevu (a každý takový zákazník) chápe, že jejich dvoustranný vztah je vztahem jen jich dvou a že není legitimní, aby nějaká třetí strana z něj profitovala 21% výpalným. To samé se týká každého hospodského a hokynáře, který nevystaví paragon.

Co tedy mohou a mají dělat libertariáni? Dát této (podle mne velké) mase lidí jednotící ideologii. Ospravedlnění. Odůvodnění, že nedělají nic špatného, ale jen chrání svá přirozená práva. Protože právě tato jednotící, legitimizační a osprevedlňující ideologie je to, co tito lidé potřebují. A tato idologie jim dodá pocit morálního zadostiučinení a znásobí jejich odvahu. A to je to, co systém přivede ke konci. Je to jako podvázání nádoru, zamezení jeho výživy.

Tzn. za důležité považuji dále rozvíjet názory, které např. prezentuje Dan Šťastný zde: http://libinst.cz/Files/KqLFy4r2/news/401/tl_4_2002.pdf
Říci lidem, že mají svá přirozená práva bez ohledu na to, co říká jakási legislativa - jen si vzpomeňme, co říkala legislativa před 30ti či před 70ti lety - i tehdy bylo její striktní dodržování morální a opak nemorální?
Řict lidem, že mají právo bránit svou svobodu a majetek. Že každé takové bránění je legitimní a morální.

rouen

ebook lidske jednani?

Ahojte, ak ma autor nejaku dobru elektronicku verziu Lidskeho jednani, mohol by ju niekde publikovat? Precital by som si to cez kindle, ale tych zopar PDF co som na nete nasiel sa nedaju rozumne prekonvertovat (stranky maju kopu netlacitelnych znakov a paticiek a neviem coho vsetkeho, co sa pri konverzii na kindle format uplne rozpadne)
Dik!

Jakub Skala

Re: ebook lidske jednani?

Uživatel rouen napsal:

Ahojte, ak ma autor nejaku dobru elektronicku verziu Lidskeho jednani, mohol by ju niekde publikovat? Precital by som si to cez kindle, ale tych zopar PDF co som na nete nasiel sa nedaju rozumne prekonvertovat (stranky maju kopu netlacitelnych znakov a paticiek a neviem coho vsetkeho, co sa pri konverzii na kindle format uplne rozpadne)
Dik!


Brzy snad bude u nas na webu.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed