Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Mainstreamovský klam křivky nabídky a poptávky

přidat komentář zpět na článek

Vladislav Veselý

Křivky

popularita spočívá v jejich konstrukční jednoduchosti, přitažlivosti pro vyučující a relativně snadno pochopitelné pro studenty. To, že se jedná o nástroj, který neodráží realitu a který je zkonstruován při nereálných laboratorních podmínkách, nikoho příliš netrápí.
Podle mě (mikroekonomické) křivky pomáhají např. pochopit základní mechanismus cena x množství produktu. Asi málokdo bude zpochybňovat, že když zlevním lístky na fotbal, tak spíše vyprodám stadion apod a rozumný ekonom si je vědom omezení této abstrakce a používá se proto i (v praxi nerealizovatelný) ceteris paribus.

V článku se trochu nezřetelně míchá mikro a makro pohled. Mnohem nebezpečnější je spoléhání na křivky agregátní poptávky a nabídky. Představa, že se dá celá ekonomika lehce řídit nějakými páčkami (tu přidáme na dotacích, tady zvýšíme daně, snížíme úroky, zafixujeme CZK/EUR kurz, přidáme učitelům, zvýšíme minimální mzdu, zregulujeme tohle...) a na konci roku nám z ekonomiky vypadnou vyšší daně, lobbistické skupiny budou konečně spokojeny a čekají nás už jen světlé zítřky, je dost naivní, ale bohužel stále lákavá představa.

Bez trhu nevíme nic a všechno arbitrážně stanovené ("správná" výše inflace, úrokové míry, CZK/EUR kurzu, počet učitelů, investic do zdravotnictví...) jsou jenom manipulace, odhady a spekulace, které není možné porovnat s případnou alternativní tržní skutečností a napáchanými skutečnými škodami, které nemusí být na první pohled ani hned zřetelné (např. dlouhodobý negativní dopad nízkých úroků na úspory, na strukturu investic a spotřeby, na pokřivené ceny v celé ekonomice, na měnové kurzy...)

Eduard Horák

Re: Křivky

Ano, na vysvětlení studentům a na pochopení nějakých minimálních principů lze křivky použít. Ale kreslit a modelovat podle nich nějaké predikce je už složitější. Jsou totiž naprosto statické. Navíc se v makroekonomii v podstatě překreslily a pak se na ně napasovala teorie AD a SD. A to už je vážně problém. :-)

v6ak

Modelování je dobrý sluha, ale zlý pán

V praxi obchod stanoví ceny většinou ne pro jednu transakci (to by mělo příliš velkou režii), ale pro všechny zákazníky v daném čase na daném místě. A nabídkové a poptávkové křivky IMHO nejsou určeny pro libovolné místo a čas (ani učebnicově), spíše se snaží modelovat situaci na daném místě v krátkém období. (V dlouhém období může například při vyšší poptávce dojít k zefektivnění výroby a tím k nižším cenám, ačkoli křivky by říkaly opak.)

A ano, je to určité zjednodušení – jako každý model. Když se nechám někam navigovat po mapách, je to taky nějaké zjednodušení (snaha nějak namodelovat tvar země, provoz na silnicích atd., měřítko taky není 1:1), a je to otázka kompromisu jednoduchosti a věrnosti modelu, což v principu jde proti sobě. Nemělo by pro mě smysl zpřesnit to, ušetřit průměrně minutu za jednu cestu a platit třeba 1 000 CZK / měsíc, takže za mě good enough. Navíc, jaké tu mám alternativy k použití takovýchto modelů? Mohu odhadovat ze svých zkušeností (pokud ten prostor znám), mohu se někoho poptat atd., často to dá spíše horší výsledky za více námahy. Navíc jsem fakticky jen vyměnil jeden model (mapy a algoritmu k nim) za jiný (mentální model).

Analogicky, modely nabídky a poptávky je IMHO naprosto OK se snažit konstruovat pro krátké období třeba pro účely jedné firmy. Že zkreslení bude asi příliš velké v případě agregátní nabídky/poptávky na vytvoření smysluplného závěru, o tom se asi nepřeme. Stejně jako kdyby se někdo snažil aktuálním data aplikovat na desetileté období.

tebasa

re

Navíc, jaké tu mám alternativy k použití takovýchto modelů? https://snowrider3d.com
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed