14. července 2015 03:21:23 | reagovat
MarekJaklovský
Poznámky k terminologii
... Pokud lze odpovědět jednoznačně, ať už ve formě ano nebo ne, znamená to, že jsou dvě možnosti společenského uspořádání – despocie nebo anarchie.
...
pak jediným ospravedlnitelným a morálním společenským „jevem“ je společnost bez vládnoucí vrstvy založená na principu sebevlastnictví a neagrese – anarchie.
...
Anarchie je v důsledku jediným reálným jevem ve společnosti, ostatní systémy založené na politické autoritě jsou jen iluzemi.
Používáš tedy slovo anarchie ve smyslu společenského uspořádání (stavu, struktury, vztahu...), nebo ve smyslu jevu (jednání, události...)?
Pokud anarchie znamená bezvládí (absence vládců, vládnoucích...), tak druhý význam nedává smysl. Za stav anarchie lze označit takové uspořádání určité (jakékoliv uvažované) lidské společnosti, v níž nejsou vládci (resp. nedokážeme rozlišit vládce - ty, kteří lidem vládnou - od jiných lidí).
Anarchie jako absence (jevu) vládnutí těžko může být "jediným reálným jevem ve společnosti", pokud je vládnutí reálným jevem, a nikoliv pouhou iluzí.
______________________________
Vládnutí bych definoval, jako účinné (do)nucení jiného člověka nějak jednat (či nejednat) prostřednictvím hrozby iniciace fyzické síly (násilí) proti jeho osobě (tělu) nebo majetku. Jinými slovy donucení podřídit se hrozbě fyzického násilí.
Vládnutí je lidským jednáním a tedy i reálným jevem. Mimochodem, přímá iniciace násilí (agrese) v tomto smyslu není vládnutím. Např. někoho zmlátit nebo znásilnit není samo o sobě projevem vládnutí. Ale přimět někoho vydat svou peněženku pod hrozbou použití zbraně už vládnutím nazvat lze (byť jen velmi krátkodobým).
Např. společnost své rodiny, přátel a kolegů mohu nazvat anarchií, zatímco společnost občanů ČR ne, protože (relativně a do určité míry) lze identifikovat vládce (v prvé řadě prezident a členové vlády, menší měrou členové parlamentu a vysocí státní úředníci, případně příjemci daní) a ty ostatní (daňové poplatníky).