Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Mythbuster: Čína

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

VIVAT CINA

Tak zase trošku trollství.

Autor vyjevil svoji představu o budoucnosti Číny, a zdá se mi, že chmurnou. Je to pohled tendenční, v zažitých praktikách a osobního omezení.

Opomenul jednu podstatnou drobnou skutečnost.
Amerika (USA) se již bez Číny neobejde.
Čína bez Ameriky ano.

Tato drobná asymetrie v závislosti Ameriku položí. Ono je krásné, že se iPhone „vymyslel“ v Americe. Výroben v domovině by byl násobně vyšší díky ekonomické rozmařilosti tudíž i neprodejný.

Zatím obě společenství těží z kooperace. V okamžiku, kdy se kooperace změní na konkurenci, nejsem si jist, že Amerika bude mít navrch.

Nakonec nezbývá než zmínit, že demokratický systém, je neskonale méně ekonomicky efektivní, než direktivně mocenský systém.

František Vilím

Ricardův sdružovací zákon

Ad: "Amerika (USA) se již bez Číny neobejde.
Čína bez Ameriky ano." Zase někdo na něco zapomněl. Na podobných tvrzeních se vyřádil kdysi Bastiat :-) Už je ale 160 let od smrti Bastiata a stále se to opakuje. Chápu novináře a politiky, ale proč zde? Není autor výroku novinář? :-)

František Vilím

Demokracie - mocná vládá, ale nekompetentní

Ad "Nakonec nezbývá než zmínit, že demokratický systém, je neskonale méně ekonomicky efektivní, než direktivně mocenský systém." Demokratický systém je hrozný, ale direktivní systém se svým nerespektováním Zákona také nemá šanci na dlouhodobý úspěch. Mé měřítko "společenské trvalosti" jsou stovky let a nikoliv dvě tři desetiletí.

O´ Pruz

RE

Bastiat je bezesporu silný kalibr. Leč na skutečnosti, že Čína je díky „Dôchodkové poistenie neexistuje pre väčšinu ľudí  “ a nebo „Zdravotníctvo je prevážne platené, podpora v nezamestnanosti je v plienkach (na vidieku môžu snívať), pracovné podmienky v továrňach katastrofálne, pracovníci niekedy spávajú priamo vo fabrike a pracujú 12 a viac hodín. “ na tom v nerozmařilosti nepoměrně lépe.

Prostě Bastiat ne Bastiat Amerika je v nevýhodě a na tom se nic nezmění.

O´ Pruz

RE

Zatím se direktivní řízení pracovních činností osvědčilo. Neslyšel jsem o tom, že by kdekoli fungoval demokratický systém řízení výroby.
Jelikož se direktivní řízení výroby osvědčilo po mnoho a mnoho let bez náznaku ochablosti, odhaduji, že se špatný a tudíž zavrženihodný způsob organizování ekonomických činností, ještě mnoho a noho let udrží. Patrně tuto nestoudnost ukončí až beztřídní komunistická společnost.

Prostě budeme muset připustit, že i v tomto punktu je a bude na tom Čína neskonale lépe.

Vím, že teoretičtí ekonomové trpí, leč realita jaksi dává jiné, lepší výsledky.

denis

opruz

opruz a ty můžeš operovat s BY a my nemůžem?:)

#13

?

"HDP na hlavu je nižší ako v Albánsku či Angole." WTF?

Roman

Re o´pruz

Čína bývala před 200 lety největší ekonomikou světa. Asi nebude nic nenormálního, když na tuto pozici časem vrátí. Uškodí to západu? Nemyslím si.
Čína taky má svoje problémy, jak je koneckonců uvedeno v článku. Ještě bych přidal ohromnou korupci. V 80tých letech ekonomicky válcovalo svět Japonsko, japonské firmy skupovaly americké podniky, japonský manažerský systém byl vychvalován jako nejvýkonnější atd. Kde je Japonsko dneska?
Taky nelze bolševikům všechno věřit. Soudruzi za každou cenu skrývají svoje slabiny, aby navenek vypadali silnější a bez poskvrny. U nás to má dohru ještě dneska - lidem často připadá, že se za bolševika měli líp, protože prostě nevěděli nic o průserech, které se děly.
Čínský komunisti udělali jednu rozumnou věc - přitáhli kapitál. Zároveň sami sebe přetransformovali na vedení podniku zvaného Lidová republika Čína, který má dohled nad některými odvětvími a zbytek ovlivňuje, ale direktivně neřídí. Bohatství jim podle mého přináší ta soukromá část, která není direktivně řízená vládou.
Nikdo asi netvrdí, že demokracie je pro řízení podniku nejlepší. Ale taky nikdo netvrdí, že by náš stát měl být podnikem, o což se bohužel neustále snaží. Za to ale teoretičtí ekonomové nemůžou.
Jinak pokud někde probíhá obchod, jsou na něm závislé obě strany. Pokud by přestal fungovat, budou na tom tratit taky obě strany. Která z nich je v nevýhodě?

Jakub Skala

re: #13

Podle CIA world factbooku za rok 2010 to tak vazne je (viz wiki).
Nicmene na tyhle strance snad nikdo nebere HDP vazne, ne? :)

František Vilím

Spotřeba - problém

Ad " že Čína je na tom v nerozmařilosti nepoměrně lépe.". No právě. U nás, na Západě, je problém, že se vytváří uměle nenáviděná (ekoteroristy, socialisty a dalšími "humanisty") konzumní společnost dle receptů některých "ekonomů", kteří tvrdí, že tahoun výroby je spotřeba a ta se musí politicky podporovat. Navíc okamžitý blahobyt se dobře využije ve volbách. Navíc lidé nepříjemně tuší neustálý pokles kupní sily peněz a tak si to snaží alespoň užít a potom ať je třeba potopa.
Nikdo ve skutečnosti nespoří (nejsou žádné zásoby pro chudá léta). "Spoří" bankovní systém a když se objeví skutečný problém, zjistíme, že jsme jak u vyjedeného krámu. Domnělé úspory nejsou. Kdyby se otevřely truhly všech možných fondů (např. důchodové, sociální, "investiční"), pak tam nebudou ani běhat pískající myši. Co by tam hledaly? :-)
Číňany čekají také velké problémy. Všechny dnešní hříchy se časem vždy ne´prosně projeví.

#13

re: Jakub

No fakt. Ale podle IMF to tak neni. :)

Nicméně to WTF bylo hlavně k tomu, že nechápu, o čem by mělo vypovíat, že _průměr_ v Číně je zrovna pod těmito dvěma zeměmi.

Svoje výhrady k průměrování země tak obrovské jako je Čína jsem už psal pod článkem z mises.org, který jsi tady překládal.

Ale teď mě napadá, že sem můžu dát odkaz na svojí seminárku, kde jsem to rozebíral. http://dings.mmister.com/chinaeufreedom.pdf

Jakub Skala

re: #13

Mas to i cesky, Martine? :)

#13

re: Jakub

Nemám. :) Ale zkrácená verze by měla co nejdřív vyjít v Laissez Faire.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed