Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Nevyhazuj! Co znamenají daňové úlevy na opravování zboží

přidat komentář zpět na článek

Salitrník

Svoboda a vlastnictví od Ludwiga von Misese jako kniha ZDARMA!

Svoboda a vlastnictví od Ludwiga von Misese jako kniha ZDARMA:

http://www.bawerk.eu/clanky/ekonomie/svoboda-a-vlastnictvi-od-ludwiga-von-misese-jako-kniha.html !!

Martin Pánek (ne)doporučuje!

Didi

Cenová politika výrobce

K tomu aby se něco dalo opravit musí být obvykle k dispozici náhradní díly. Chápu, že není pro výrobce zajímavé udržovat linku, na které udělá ročně pár kousků dílů pro model, co se přestal vyrábět před dvaceti lety. Ale ono to není růžové ani pro stále vyráběné modely.
Jeden příklad z vlastní zkušenosti: Před cca osmi lety si děda koupil nový holící strojek. Klasický třífrézkový Philips. Asi před rokem mi povídá, že mu nějak hůře holí, že asi tupé nože, tak ať mu seženu nové. Žádný problém, je to spotřební díl, v návodu uvedený vč. katalogového čísla a postupu výměny (práce tak na cca dvě minuty vč. vyčištění hlavy). Nastartuju internet a hledám kde to mají k prodeji. Pár prodejců jsem našel, všude cena 749 Kč za sadu tří frézek plus poštovné. A hned vedle toho kompletní hlava za, heleme, taky 749 Kč. Nebudu Vás napínat, nakonec jsem koupil v elektru přes ulici úplně stejný kompletní nový strojek v akci za 649 Kč (cena bez akce 799,-).

Tomáš Fiala

Re: Cenová politika výrobce

Toje právě ten problém. V hospodářství, ve kterém de facto neexistují ceny, pouze jakási čísla vzniklá z politickoekonomických počítáků není možné zjistit, jaké řešení je pro výrobce a jeho zákazníky skutečně efektivní.

I když osobně po sedmi letech používání levného spotřebního zboží, kterým holící strojek v hodnotě cca 5 hodin nekvalifikované práce rozhodně je, bych neváhal s nákupem nového. Starý bych ekologicky zlikvidoval = uložil do skladu surovin pro příští generace = vyhodil do nejbližší popelnice s komunálním odpadem, která je vyvážena na skládku.

SPA

Re: Cenová politika výrobce

Ono výrobca aj zákazník sa správajú tak, aby im to vyšlo čo najefektívnejšie aj v týchto pokrivených (čo je asi slabé slovo) podmienkach. Ale dobre by bolo pozrieť sa na začiatok reťazca, prečo sa vlastne vyrábajú neopraviteľné, alebo ťažko opraviteľné výrobky - ľudská práca je enormne drahá (vďaka "ochrane" pracujúcich). Takže čo sa bude diať? Veci sa budú vyhadzovať ďalej, len budú drahšie.

Tomáš Fiala

Re: Cenová politika výrobce

"Ono výrobca aj zákazník sa správajú tak, aby im to vyšlo čo najefektívnejšie aj v týchto pokrivených (čo je asi slabé slovo) podmienkach."

No právě, že ty podmínky jsou pokřivené. Pak nejen že nemají výrobce ani zákazník ke svému počínání nějak rozumné podklady, ale ani nemají ze svého počínání rozumné výstupy. Takže je dost pravděpodobné, tedy spíš jisté, že jejich snaha jednat efektivně se mnohdy zcela míjí účinkem. Tím spíš že nikdo nemá šanci na základě pokřivenosti prostředí v mnoha případech tu efektivitu poznat a dokonce ani odhalit případnou neefektivitu jednání a už vůbec ne podstatu/příčinu té neefektivity. Viz plánované hospodářství reálného socialismu, které na papíře plném počítáků bylo nejefektivnější ve vesmíru, ale prdel na záchodě jsme si "efektivně" díky nedostatku toaleťáku utírali novinama. To, že člověku něco jakože vychází efektivní, není s největší pravděpodobností nebo spíš jistotou vůbec pravda. Je to něco podobného, jako když člověka s kvérem a zavázanýma očima nejdřív roztočí jak káču a pak po něm (pořád s těma zavázanýma očima) chtějí, aby trefil do černého v terči. Ani nevidí, kterým směrem je terč. Jeho umění ovládat dokonale ten kvér je mu totálně k ničemu. Navíc vzhledem k tomu, že nevidí (má zavázané oči), ani nerozpozná, zda trefil nebo ne.

Neboli - možná je efektivní vyrábět některé výrobky neopravitelné, protože to fakt efektivní je, ale nikdo nemá v tomto paskvilním prostředí tušení jestli, jaké a proč.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed