Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Odbory zvyšují nezaměstnanost a snižují mzdy

přidat komentář zpět na článek

pathy

obsah dobrý, forma zlá

1. Tí, ktorí majú šancu pochopiť odkaz tohto článku, to už dávno vedia.
2. Tí, ktorí si myslia, že tí hnusní podnikatelia zdierajú zamestancov a nebyť odborov, tak by im platili menej, tak tí nemajú šancu tak komplexnú logiku pochopiť.
Viem o čom hovorím, lebo mám kolegu inžiniera (sic!), ktorý je presvedčený o 2. a jeho názor sa nedá zmeniť.

Bellarmino

Kratší pracovný týždeň nie je

kapitalistický výdobytok. Odkiaľ by sa ten kapitalizmus nabral, aby mohol prinášať a uplatňovať vlastné zásluhy? Ide o socialistický výdobytok technologického socializmu.
Pomenovať formu socializmu ako kapitalizmus nestačí. Zrejme socializmus majú iba na Kube a vo Venezuele.
Odbory nie sú kapitalistické? Nekapitalizujú svoj úžitok? Odbory sú azda socialistické?

Bellarmino

Ak sa aj niektorý podnikateľ sám

z vlastnej vôle rozhodol prestať, alebo dokonca ani nezačať znečisťovať ovzdušie a rieky, iného agresívnosť voči okoliu netrápila vôbec, pretože ekológia je nákladná položka.
Jeden podnikateľ bol chamtivý a spôsobil vzrast socializmu, iný mu zabraňoval svojou ohľaduplnosťou. Niet žiadnej jednoty medzi uvažovaním podnikateľov, aj keď by ich mnohí radi zaradili do kolektivistickej kocky podriadených pod vlastným velením.
40 rokov sa prihliadalo na bezpečnosť pri práci, všetko je zásluha etatizmu, dnes podnikatelia iba pokračujú vo vytýčených vyhláškach.
Etatizmus núti, preto musia. Akoby išlo o ich osvietenú vôľu, žeby nemuseli, ale predsa pripravia čisté pracovisko.
Realita je jasná, etatizmus diktoval a stalo sa. Detskú prácu medzi plutokratmi v Británii musel zastaviť silný hráč, špinavé rieky by sa zabahňovali dodnes.
Priemysel znečisťuje ovzdušie a aj nálady, nebyť priemyslu a jeho sebectva a robošstva, nedostavil by sa ani socializmus. Pokrok je socializmus.

Wanton

To o pracovní době není úplně pravda:

https://pravyprostor.cz/dovolena-svatky-a-pracovni-tyden-v-ceskych-zemich-od-stredoveku-po-soucasnost/

Salitrník

Pár zajímavostí

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/3980430/od-hospodarske-krize-k-treti-svetove-valce.html

"Absence strukturálních reforem má za následek skutečnost, že bezpříkladná dodatečná likvidita, kterou centrální banky napumpovaly do ekonomik, nebyla využita nejefektivnějším možným způsobem. Místo toho zvýšila globální ceny aktiv na ještě vyšší úrovně, než jaké existovaly před rokem 2008."

"Jakmile monetární utužování odhalí zranitelná místa v reálné ekonomice, vyvolá splasknutí bublin cen aktiv další hospodářskou krizi – takovou, která by mohla být ještě hlubší než předchozí, neboť jsme si vypěstovali rezistenci i vůči nejsilnějším makroekonomickým lékům. Desetiletí pravidelných adrenalinových injekcí v podobě ultranízkých úrokových sazeb a nekonvenční měnové politiky značně vyčerpalo jejich schopnost stabilizovat a stimulovat ekonomiku."

http://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/rodina-jako-zaklad.html

Svobodná společnost prý posiluje tradiční rodinu.

http://www.bawerk.eu/clanky/recenze-knih/abdel-samad--islamsky-fasismus---recenze.html

Vladislav Veselý

Re: Kratší pracovný týždeň nie je

[i]Odbory nie sú kapitalistické? Nekapitalizujú svoj úžitok? Odbory sú azda socialistické?[i]
Nic proti svobodnému sdružování v odborech, ale neadekvátní sílu odborů vůči podnikatelům a pracovníkům nesdružených v odborech zajišťuje kdo? Že by stát?

Vladislav Veselý

Re: Ak sa aj niektorý podnikateľ sám

Etatizmus núti, preto musia. Především technologický pokrok způsobil zlepšení životního prostředí apod. Stačí porovnat čistotu ovzduší, řek, ... za socialismu v 80. letech a dnes. Pokud se něco zakáže bez dostupných technologií, náklady na regulaci budou příliš vysoké a dopad na životní úroveň nebude adekvátní. Centrální zákaz není efektivní pro všechny situace, nereflektuje technologický pokrok, změny preference lidí apod.
Čistější technologie přirozeně nahradí ty neefektivní, protože jsou velmi často i ekonomičtější, nemají takové množství odpadu, spotřebovávají méně energie, mají delší výdrž apod. Jako benzínové motory nahradily i bez regulace parní stroje, tak budoucí technologie nahradí postupně i ty současné.

Pokrok je socializmus.
Socialismus není žádný pokrok, je to jenom násilná slepá ulička, která se svou neefektivitou zákonitě časem sama zhroutí.

gofry

Díky / Kvůli / Vinou

Nerozumiem, prečo sa tak brutálne rozšírilo používanie slova “díky” aj keď autor vyjadruje presný opak a nejedná sa o iróniu.

https://www.mojecestina.cz/article/2016070702-cestina-letem-svetem-diky-a-kvuli
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed