Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Prosím jeden státní starobní důchod? Už došly, pane

přidat komentář zpět na článek

SPA

Super rozbor

Myslím si, že množstvo starnúceho a prestarnutého obyvateľstva bude kompenzovať znižujúca sa zdravotná starostlivosť.
(Ak sa moje vyjadrenie niekomu nepáči, tak len tak mimochodom vekovo a zdravotne patrím presne do tejto skupiny.)
Že by sme sa vrátili k starému osvedčenému "o nemohúcich sa stará rodina"? Aj to asi časom bude. Ešte by to chcelo zaviesť v Európe nepodmienený príjem a celý tento zvrátený systém pôjde do čerta rýchlejšie, než sa nazdáme. Otázka je, s akými dôsledkami.

Jan Altman

Ano

Ano. Jen pár drobných doplnění:
Demografický pokles nemusí být dočasnou (20-30let) záležitostí.
Jak autor napsal - pracovití a schopní budou odcházet.
Ti, kdo zde zůstanou, budou zasaženi rostoucími daněmi, ale zároveň v důsledku očekávatelné monetární expanze například i nemovitostní bublinou. Již dnes cena bydlení roste rychleji, než příjmy. Můžeme se tak dostat do "japonské" situace, kdy založit rodinu bude když ne nemožné, tak velmi neatraktivní. Lidé budou žít u rodičů do 35let.

Stát dnes vybírání mnoha daní "deleguje" na podnikatele. Podnikatelé neplatí jen daň z příjmu. Za stát vybírají daně a "pojištění" od zaměstnanců. Od zákazníků za stát vybírají DPH a spotřebky. Pokud se rozšíří sdílená ekonomika, uberizují se i řemeslníci a služby, hojně se rozšíří používání kryptoměn, nepoklesne jen výběr daně ze zisku, ale podnikatelé také přestanou plnit funkci nedobrovolného výběrčího daní od zaměstnanců a zákazníků. Pokud by tuto roli výběrčího měl převzít sám stát, musel by počty výběrčích zvýšit ne o procenta, ale řádově.

Na druhou stranu - pokud se šedé a sdílené ekonomice podaří se dostatečně rozvinout, pokud se mezi lidmi dostatečně rozšíří alternativní měny (od zlata po bitcoin) ještě před samotnou ekonomickou velekrizí, bude její nástup nepříjemný zejména pro lidi napojené na stát, závislé na státním "přerozdělování". Ale běžný samostatný a produktivní jedinec, fungující v šedé ekonomice s alternativní měnou, bude zasažen minimálně. Jak státu budou docházet prostředky, lidé budou na černém(=svobodném) trhu hledat alternativy k těm jeho službám, které považují za užitečné (lékařská péče, vzdělání, rozhodování sporů, doručování dopisů, ochrana majetku, ...). Proto by libertariánskou strategií měla být v první řadě propagace alternativních měn a alternativní nestátní ekonomiky. Morální/filosofické ospravedlňování odchodu do šedé, ochrany plodů vlastní práce před konfiskací. A podpora konkrétních podnikatelských projektů posouvajících nás k nestátním penězům a nestátní ekonomice. Jednak tím urychlíme kolaps současného amorálního systému a zároveň tím již dáme vzniknout základu toho příštího svobodného - a zajistíme co nejplynulejší přechod k němu.

SPA

Re: Ano

Uživatel Jan Altman napsal:


...
bude její nástup nepříjemný zejména pro lidi napojené na stát, závislé na státním "přerozdělování"...



A to sú:
1. asociáli
2. armáda
3. polícia

libertarian

ano, ale ...

Pohľad na fungovanie penz. systému by mal byť komplexnejší. Teda by mal zahrnovať všetko, čo ho ovplyvní.
A to je hlavne budúce (ne)fungovanie globálneho finančného systému, dlhová kríza, a !!! migrantská kríza !!!.

Matematický rozbor penzijného systému ukazuje, že tento je odsudený ku skapaniu. Ale ešte PRED jeho skapaním asi príde ku kolapsu finančného systému z dôvodu zadĺženia , a asi aj ku kolapsu spôsobenému migrantami.

Čakať, že masmédiá na tieto okolnosti upozornia - to je ako čakať pred USA voľbami, že upozornia na víťaza Trumpa.

A bacha : Nikde sa o tom nepíše, ale je to evidentné :
Kríza z nefunkčnosti pracovných síl.
Je evidentné, že v dorastajucej generácii neustále klesá percento ľudí SCHOPNÝCH aj OCHOTNÝCH pracovať. Myslím - pracovať v produktívnej oblasti. Nie ako genderoví, masmedialni , sociálni, ......... "špecialisti".

přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed