Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku ROBOKALYPSA 4.0

přidat komentář zpět na článek

lubinew

Klasický argument

Ač se vším souhlasím a velmi podobně argumentuji novodobým neo-ludditům, moje argumentační schopnost se ztrácí v momentě, kdy se celá depata přenese do emoční roviny následujícím argumentem: "No jo, ale ti lidé, kteří o práci přijdou, nejsou ti samí, kteří práci získají. Co bys dělal s těmi lidmi?"

Nenapadá mne pak jiná možnost, než upřímně (a až chladnokrevně) odpovědět, že je právě na těch lidech, kteří o práci přišli, aby si našli práci jinou. Jediné co vím, že není správné zaměstnavatelům přikazovat někoho zaměstnávat, stejně jako není správné lidi nutit živit tyto nově nepotřebné. Vždy je jednoduše třeba produkovat více, než kolik projím. Deflace související s technologickým pokrokem hold zvyšeuje reálné mzdy a lidé s konstantní produktivitou a fixními nominálními mzdami se stávají reálně dražší. Pokud jejich cena převýší jejich produktivitu a zaměstnavatel nemá žádnou motivaci tohoto člověka živit, dostanou výkop. Pokud nejsou schopni najít si práci, kde budou reálně užiteční, nezbyde než se s prosíkem obrátit na charitu (nebo si násilnou demokratickou cestou říkat o kus žvance zadarmo - což se děje dnes).

S tímto agrumentem zpravidla diskuze končí, načež následuje pouze prosté konstatování, že takhle krutí v civilizované společnosti být nemůžeme.

Moje argumenty o tom, jak je cenová deflace způsobená technologiemi všeobecně prospěšná a jak v důsledku pomůže každému, kdo je schopný být alespoň trochu užitečný, bohužel celou věc zpravidla nezachrání.

Pomolog

Robo Invaze a Digitální Debilita

Postavit další rozvoj lidské společnosti na autonomní AI všeobecné robotizaci
jako věci prospěšné, nahrazující lidskou práci, považujme za exponenciálně zrychlující cestu do pekla.
Ekonomika "bezuzdně inovující marketingové" (start-upy) příležitosti pro výrobce takové techniky nakonec povede
- k fatálnímu selhání na straně zdrojů - především lehkých a drahých kovů a energie, to na straně jedné,
- na straně druhé k dalšímu prohlubování "digitální debility" , tedy snižování kognitivních dovedností, manuální a intelektuální zručnosti.

Robot jako jednoučelový stroj na těžkou práci nebo na lince, speciální stroj v dolech a extremních podmínkách ano, ale jako univerzální umělá dvouruká inteligence suplující lidskou LENOST NE !!!

A to vše ve chvílí, kdy lidstvo severní polokoule produkuje většinu, ve finále odpadu, ale zároveň se zde projevuje nerovnost na trhu práce a jejího odměňování, hrozí kolaps nastavených sociálních systémů, společnost stárne, a mládí chutě do práce nemají.
A polokoule jižní ? Hl. Afrika nemá kolikrát co do huby. Jako roboti jim v tom pomůžou ???
Leda Hovno.
Kdo chce mít robota, ať si daň zaplatí, z daní ať je pak hrazena např. podpora těm, jež robotizace postihla nemožností uplatnit se pracovně.

Kdo si neuvědomuje v dnešní době nebezpečnost v sítí globálně propojené samoučící se AI, ať radši nepíše a zkusí dělat s lidma nebo něco rukama. Búh s Váma Volové Pom
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed