Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Veřejný sektor II: Ulice a silnice (II.)

přidat komentář zpět na článek

Martin

Veřejný sektor II: Ulice a silnice

Dobové newyorské finační noviny Commercial and Financial Chronicle k tomu poznamenaly, že „zákony obchodu a pud sebezáchovy přinesly důležitější reformy a větší inovace, než všechny slavné legislativní orgány.“
Zatímco dnes, když si člověk pročítá např. FT respektive komentáře páně Wolfa je mu doslova a dopísmene na blití.

V Mlich

U vlastnění pozemků mám trochu problém

Země tady byla dávno předtím, než se objevil první člověk. Zdá se mi příliš velikášské, aby její kousek jednotlivec mohl "vlastnit" - nanejvýš může mít právo na ten zlomeček času jeho života, z pohledu země, ten kousiček používat. Ještě horší problém je taková věc jako třeba vzduch - když si někdo pro vlastní blaho zpracovává třeba drůbeží trus na vlastním oploceném pozemku, tak ten zápach kuřinců kašle na plot a řídí se směrem větru. Vzduch jednotlivec vlastnit nemůže, ale si lidi musí mezi sebou stanovit pravidla, jak ho používat, aby ostatní neomezovali. A půda je prakticky to stejné jako vzduch, taky může nenadálý déšť vyplavit jedovaté jezero do vesnice. Když bohatnu tím, že těžím uhlí, ropu, plyn, drancuju tím bohatství všech lidí i z budoucna, měl bych na to mít jejich souhlas a taky by se patřilo je nějak odškodnit. Člověk má nárok vlastnit jen výsledky svoji práce, ale ne, co tu bylo dávno před ním a bude dlouho po něm.

Anderson

Re: U vlastnění pozemků mám trochu problém

Uživatel V Mlich napsal:

....Ještě horší problém je taková věc jako třeba vzduch - když si někdo pro vlastní blaho zpracovává třeba drůbeží trus na vlastním oploceném pozemku, tak ten zápach kuřinců kašle na plot a řídí se směrem větru. Vzduch jednotlivec vlastnit nemůže, ale si lidi musí mezi sebou stanovit pravidla, jak ho používat, aby ostatní neomezovali. A půda je prakticky to stejné jako vzduch, taky může nenadálý déšť vyplavit jedovaté jezero do vesnice.

To je naprosté nepochopení „vlastnictví“. Tím, že produkujete na svém pozemku smrad, který se přesunuje na cizí pozemek, se dopouštíte porušení vlastnického práva souseda - a můžeme se už jen bavit nad otázkou, zda se jedná o nepovolené vniknutí (molekul vašeho smradu na cizí pozemek), nebo nepřípustné obtěžování. V každém případě se jedná o agresi a té jste povinen se zdržet.

To samé je vyplavené jedovaté jezero, kde se již jedná o nepovolené vniknutí zcela jednoznačně.

V obou případech není potřeba vymýšlet nějaká obskurní pravidla, protože to řeží princip neagrese.

Když bohatnu tím, že těžím uhlí, ropu, plyn, drancuju tím bohatství všech lidí i z budoucna, měl bych na to mít jejich souhlas a taky by se patřilo je nějak odškodnit. ....

Jak dostanete povolení k těžbě od budoucích generací? :-))) Jak je chcete „odškodnit“? Třeba by pravěcí lidé, za to, že užívali nějaký přírodní zdroj (řekněme umlátili stádo mamutů), odkázali budoucím generacím pazourek (jako platidlo) a já jsem teď, jako „odškodnění“, jeden dostal? :-) Co s tím budu dělat? I když, v té době se možná platilo solí .... mohli by mi odkázat kilčo soli ... akorát v té době to byla vysoce ceněná surovina, kdežto já bych s tím posypal chodník. :-) Co budou budoucí generace dělat s harampádím, které jim chcete jako „odškodnění“ odkázat?

Josef Tětek

Re: U vlastnění pozemků mám trochu problém

Uživatel V Mlich napsal:

Země tady byla dávno předtím, než se objevil první člověk. Zdá se mi příliš velikášské, aby její kousek jednotlivec mohl "vlastnit" - nanejvýš může mít právo na ten zlomeček času jeho života, z pohledu země, ten kousiček používat.
A kdo takové právo bude přidělovat? Kdo a jakým právem rozhodne o tom, že někdo si hraje na příliš velikého "velikána" a je třeba jeho pozemky rozdělit na menší kusy? Takové rozhodnutí bude vždy násilné, arbitrární a neefektivní, oproti mírovému a efektivnímu řešení v podobě prvotního přivlastnění, dědictví a směny .
Ještě horší problém je taková věc jako třeba vzduch - když si někdo pro vlastní blaho zpracovává třeba drůbeží trus na vlastním oploceném pozemku, tak ten zápach kuřinců kašle na plot a řídí se směrem větru.
Zápach na to třeba kašle, ale sousedé na to kašlat nebudou. Pokud samozřejmě není právo narušeno legislativními zmetky, které nadržují znečišťovatelům a nechrání vlastnická práva.
Když bohatnu tím, že těžím uhlí, ropu, plyn, drancuju tím bohatství všech lidí i z budoucna, měl bych na to mít jejich souhlas a taky by se patřilo je nějak odškodnit. Člověk má nárok vlastnit jen výsledky svoji práce, ale ne, co tu bylo dávno před ním a bude dlouho po něm.
V takovém případě bohatnete proto, že od Vás ostatní lidé ropu dobrovolně kupují, tj. nikoho nedrancujete (samozřejmě za předpokladu, že těžíte na vlastním pozemku bez ochranné ruky státu). A nějak mi není jasné, jak chcete získávat souhlas budoucích generací, to už se dostáváme na pole sci-fi :-).
Člověk má nárok vlastnit jen výsledky svoji práce, ale ne, co tu bylo dávno před ním a bude dlouho po něm.
Proč?

peto

vlastnictvo pody a vzduchu

ked uz sa tu riesi homesteading pody a vzduchu, celkom zaujimava myslienka je, ze vsetok vzduch co clovek vydycha si vlastne homesteadoval a teda ho vlastni :-)

Anderson

Re: vlastnictvo pody a vzduchu

Uživatel peto napsal:

ked uz sa tu riesi homesteading pody a vzduchu, celkom zaujimava myslienka je, ze vsetok vzduch co clovek vydycha si vlastne homesteadoval a teda ho vlastni :-)

Nebo ho dobrovolně opustil a tím pádem je zase volným statkem. ;-)

Kohi

Re: vlastnictvo pody a vzduchu

Uživatel peto napsal:

ked uz sa tu riesi homesteading pody a vzduchu, celkom zaujimava myslienka je, ze vsetok vzduch co clovek vydycha si vlastne homesteadoval a teda ho vlastni :-)
at si ho necha, kdyz si ho umi najit mezi tim ostatnim vzduchem :)
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed