Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Vysoké školy versus Milton Friedman

přidat komentář zpět na článek

JMB

JMB

A nebylo by tedy jednodussi a efektivnejsi vubec "dane na skolstvi" neplatit a nevybirat (tyka se samozrejme veskereho vypalneho, kteremu se rika dane) a nechat lidem penize rovnou, at si sami rozhodnou, jake vzdelani si za to koupi, jestli vubec nejake? Jaky je benefit v tom lidem penize nejdrive urkast a pak jim je vsechny vratit?

libertarian

už ma predbehol JMB

Chcel som napísať to, čo diskutér predo mnou. Tak už napíšem iba toto :

"zaviesť v školstve "kupónový systém"" - to mi silne pripomína tie trápne stravné lístky. Polovicu ceny stravných lístkov strhne zamestnávateľ z platu, a dá ju do lístkov. Druhú polovice ich ceny zaplatí zamestnanec zo svojho. A tu to propaguje Andrej Čertík odvolávajuc sa na Miltona Friedmana.
Celé tie úvahy v článku sú také etatistické. Je to všetko inak :
Ak bude reálny život vyžadovať od ľudí kvalitné vedomosti a schopnosti, tak si žiaci tie vedomosti budú VEĽMI SILNE snažiť získať. A budú si radi platiť školám za ne.
A školy BUDÚ NÚTENÉ toto kvalitné vzdelanie poskytovať.

Ešte raz :
Ak bude reálny život vyžadovať od ľudí kvalitné vedomosti a schopnosti, tak .....

Dnes je dôležitý iba nejaký papier zo školy.

FK

Začarovaný kruh.

Stát ke své činnosti vytváří tisíce byrokratických míst a jejich obsazení podmiňuje dosaženým vzděláním. Další požadované vzdělání určuje ve zdravotnictví, justici, policii, armádě a také v samotném školství.
Proto mít jakýkoliv papír o středoškolském, nebo vysokoškolském vzdělání rozšiřuje soubor možností jak se uplatnit v tomto světě.
Také z těchto důvodů by kupónový systém nepřinesl žádné zkvalitnění systému vzdělání, protože by pořád šlo o možnost mít nebo nemít maturitu, nebo diplom, bez ohledu na to z čeho.

Tomáš Macháček

Re: JMB

Uživatel JMB napsal:

Jaky je benefit v tom lidem penize nejdrive urkast a pak jim je vsechny vratit?

Benefit je v tom pro stát, který tak stále může určovat na co ty peníze půjdou a zároveň dát zdání, že máte možnost volby. Už vidím, jak ministerstvo proplácí kupóny školám, které vyučují v "nesouladu se zásadami demokratického státu".
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed