Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Fondový systém je špatný vtip a velká fikce. Vyšší důchody nezajistí

přidat komentář zpět na článek

František Vilím

Opět o demokracii - hračce pana Havla

Ad: "Je něco takového vůbec prosaditelné? Pravděpodobně ne. "Neustále musím připomínat, že demokracie je nejhorší způsob vlády z mnoha příčin. Ze spisů socialistů v minulých staletí vysvítá, že již oni jí chápali jako cestu k socialismu a na to ukazuje historie. Americká levice vyváží demokracii, aby podpořila další vítězství socialismu.
Demokracie neslouží k tomu, aby se řešily problémy, ale aby se zničila skutečnost. K tomu je ideální, neřídí jí totiž nejschopnější odborníci, ale nejpopulárnější diletantští šašci, které zvolila ignorantská lůza věřící, že většina má pravdu a že většina má záhadně nadpřirozená práva, která nemá žádný jednotlivec. Tedy levicové smýšlení má nejlepší podmínky pro praxi v demokracii. I tak nenávidění diktátoři se rozhodují mnohem racionálněji a předvídavěji, než vlády lidu.
Každý den vidíme, jak vláda, parlament, nejvyšší soud tápe, když to celé "nefunguje". I důchodový systém. Ale je to vlastní cílem. Zničit skutečnost snahou o utopii, kterou nelze realizovat.

O´ Pruz

DOBRY

Článek i přes velké nepřesnosti vystihl podstatu současných a pohříchu neřešitelných problémů uchování hodnot na stáří.

Co si neodpustím je pozastavit se nad rozšířenou představou, že úspory jsou odložená spotřeba. Který ekonomický směr a která zatím neodkazovaná literatura o tom pojednává. (Prostor pro kosikovštinu)

Pro autory webu. Dejte prosím do input ochrany autocomlete="off", ta roletka je otravná

František Vilím

Odložená spotřeba

Ad: "Co si neodpustím je pozastavit se nad rozšířenou představou, že úspory jsou odložená spotřeba." V každém případě je určena nakonec pro spotřebu. Jinak by člověk kvůli tomu neplýtval vzácnými prostředky. Tak jak jinak to nazvat, když jde o vědomé odložení dnešních prostředků pro budoucí spotřebu?

denis

Opruz

Opruzi jakože CO?!:D
pro mě úspory doteď byly prostě fakt, že je to odložená spotřeba... fakt jsem si myslel, že to je nezpochybnitelný axiom jako, že člověk jedná...
můžeš mě prosím vysvětlit tvou skepsi k tomuto?

Kosik

re: Opruz

Také bych prosil o vysvětlení úspor. Já si teda myslel, že si spořím kvůli tomu, abych mohl v budoucnu více spotřebovávat. Ale podle opruze to tak asi není...

O´ Pruz

NAS..

Ono je to převelice jednoduché a vysvětlitelné selským rozumem.

Buď spořím, nebo odkládám spotřebu. Jedno vylučuje druhé. To, že si chci něco koupit a rozhodnu se to v tento okamžik nekoupit, je okamžitá nespotřeba, ale že bych tímto způsobem spořil vcelku vylučuji..
Když si vyměním peníze za zlato, abych byl trošku v in, spořím nebo odkládám spotřebu, patrně investuji, nebo, že bych spořil i když jsem spotřeboval. Stejně tak když si koupím auto, asi dělám blbost, ale i tak uchovávám hodnotu. CO když to bude veterán. A přehršel jiných případů.

Upřímně mne již serou takový ty přeodborněny plky (peněžní substituty jsou jeden z nich). Jsou to ve většině případů žvásty zastírající podstatu dění.

denis

opruz

popravdě to moc nechápu, ale nějak chápu podstatu a neumím si s tím poradit :)

Kosik

re: Opruz

Tak jednoduše bez "přeodborněných plků".

"Buď spořím, nebo odkládám spotřebu. Jedno vylučuje druhé." - Tak si vezmeme reálnou situaci. Dostanu měsíční mzdu, část z toho si dám na běžný účet a část si odložím na spořící účet na pět let, protože tuto část nechci v současnosti spotřebovat. Tedy odložím spotřebu. Za pět let tuto naspořenou částku vyberu a koupím např. nový nábytek nebo nové auto nebo něco jiného. Není to tedy spoření i odložená spotřeba zároveň?

O´ Pruz

Klesám na duchu

Ještě jsem si důsledně přečetl a konec mne skoro přivedl k zoufalství co všechno je možné splácat.

>>Skutečně smysluplná penzijní reforma proto musí splňovat dva základní požadavky:
>>- musí umožnit, aby úspory „pracovaly“, tj. aby byly převedeny do rukou soukromého sektoru

jak si to autor představuje je mi neskonalou záhadou. Letadlo ve státních rukou fungovat nebude, ale když to samý letadlo bude v soukromých rukou tak se stane investiční ráj na zemi. Probůh proč spořit, když si může stát půjčit nekonečný peníze a tyto lehce investovat do fondů, které zřídí v nekonečném množství zákonem. Kdy už konečně ekonomové pochopí, že tak jak neumíme ve velkém uchovávat energii, neumíme ve velkém uchovávat hodnoty. Doufám že se najde nějaký pitomec jenž bude argumentovat, že uchováváme hodnoty ve stavbách, strojích atd.

Kosik, nechci se přít, ale já tomu budu i nadále říkat úspory ve všech případech. Navzdory všem substitutům.

ivansml

statne dlhopisy

To ze ak penzijne fondy iba nakupia statne dlhopisy, nic sa de facto oproti priebeznemu systemu nezmeni, je pre ekonomov znama vec (aj ked je rozdiel ci zavazok statu platit mi dochodok je podlozeny dlhopisom, alebo iba vagnym prislubom ktory mozu politici hocikedy zmenit). Takze urcite ma zmysel umoznit investovat do inych dlhopisov alebo akcii, to bola aj povodna idea napr. na Slovensku.

Co ma vsak v clanku pobavilo, je priam az posadnutost myslienkou ze statne dlhopisy su zle a nikto by do nich nemal investovat. Preco ich potom ludia, podielove fondy, banky a ine sukromne firmy DOBROVOLNE kupuju? Asi su pre nich vzhladom na vynos a riziko zaujimave. Alebo su vsetci blbi a slobodny trh vlastne nefunguje?

catmouse

re opruz (úspory 13:15)

Nejdříve je asi dobré se shodnout na tom o čem je řeč - pro mne tedy "spotřeba" je užívání zdrojů k okamžitému prospěchu (viz Wiki). Spotřeba je třeba koupě chleba, auta, domu, dovolené...... vše ostatní je odložená spotřeba. Peníze si mohu dát třeba na účet s tím, že až jich bude dostatek koupím si třeba lepší dovolenou, lepší auto... (spotřební statek) nebo je investovat - a užívá je někdo jiný, kdo má jiné časové preference než já. Pak mi je vrátí třeba s úrokem. A to, že moje investice bude špatná, prodělám atd. je úplně jiná dimenze. Zkuste si od toho odmyslet peníze ( což je myslím hlavní problém i pro Barona - viz pěkná diskuse u jiného článku).

Roman

re Ivansml

V tom článku se pouze poukazuje na skutečnost, že pokud člověk "spoří" na důchod tím, že si prostřednictvím fondů kupuje státní dluhopisy, tak si kupuje něco, co si pak on sám a všichni ostatní znovu zaplatí skrze daně. V tom je skutečné kouzlo a protimluv tzv. fondového systému :)
Nízké úročení a relativní bezpečnost investic do státních dluhopisů asi nikdo nezpochybňuje.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed