14. dubna 2016 13:10:15 | reagovat
Jan Altman
Již se těším
Problémů s nepodmíněným příjmem je celá řada.U těch technických třeba toto: "kdyby se pro její účel využíval celý důchodový a sociální fond"
Jako že by lidé, co dnes dostávají 15tis důchod, dostali jen 6? Jak by z toho vyžili?
A nezvedl by se násobně odpor proti soc.odvodům? Představa, že platím třeba 100tis ročně na soc.poj. a za to mám garantovánu super výhodu šesti tisíc někdy od pětasedmdesáti let? Není to na revoluci?
I když na druhou stranu: i mainstreamoví ekonomové předpokládají, že za 20 let stát nebude mít na větší, než šestitisícové důchody (v dnešních cenách, nominálně to samozřejmě bude třeba sto tisíc). Takže finta z garantovaným příjmem by mohla být dobrá cover story.
Ale znovu: být tou dobou mladý, pracovitý a schopný, tak takový deal rozhodně neberu a udělám vše proto (resp. budu se snažit daleko víc, než se mají důvod lidi snažit dnes), abych se z toho vyvázal.
-
Úvaha, že lidé nemudou mít motivaci pracovat je správná, ale možná z trochu jiného důvodu.
Podle jistých ekonomických zákonitostí nemá smysl zdanění zvyšovat nad určitou mez. Představa, že výdělek nad garantovaný příjem, by byl extrémně daněn, je podle mne tedy nesprávná. Při tak brutálním zdanění by opravdu nikdo nepracoval, případně by došlo k masivnímu rovoji paralelní šedé ekonomiky.
Tak jako jsem v prvním odstavci předpokládal, že garantovaný příjem 6000 bude souviset s tím, že stát na vyšší penze stejně mít nebude, tak v tomto druhém odstavci k tomu dodám, že projekt nebude financován z daní, ale z dalšího opatření, se kterým státy tak jako tak koketují: vrtulníkové peníze.
I bez garantovaného příjmu je mezi etatisty/keynesiánci tato možnost diskutována, protože ostatní opatření přicházející v úvahu (výrazně záporné úrokové sazby) narážejí na nutnost zrušit hotovost, což se v krátkém horizontu nepodaří.
-
Tzn. nepodmíněný příjem (v ČR např. 6000Kč) možná zaveden bude.
Navzdory deklarovaným cílům to bude z těchto důvodů:
1) Na větší penze stejně nebude díky demografii
2) Podle keynesiánských teorií bude třeba dále monetárně uvolňovat (a z pohledu předluženého státu dvojnásob), záporné sazby do eliminace hotovosti nepřipadají v úvahu a adresovat nové peníze přímo lidem bude vítaným vylepšením volebních preferencí vládních stran
-
Závěr:
Garantovaný příjem nebude žádným stvrzením státu jako deus ex machina. Bude to hřebíčkem do jeho rakve. Protože tak masivní demotivace od produktivní práce, od úspor, atd... a zároveň tak masivní znehodnocování státní monopolní měny nemůže zůstat bez následků, ekonomické zákony nelze zrušit rozhodnutím strany.
Podobná extrémní opatření jen urychlí bankrot státu, hyperinflační kolaps jeho měny a přirozené hledání tržních alternativ.