Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Hyenismus vyšších cen

přidat komentář zpět na článek

Bellarmino

Lož je vírus a pravda je liečba

Niekto nahlasuje a ďalší uvedomelí občania sa ozývajú a ostrakizujú v lesoparku, pretože deti roznášajú infekcie, nevraživo upozorňujú na ich nezodpovednosť, keď narúšajú jednoliaty zombie zhypnotizovaný kolektív.

czerthree

...uvítal bych reakci na článek od levičáka...

...a nemyslím to ironicky, opravdu bych si rád přečetl racionální reakci na tento článek od levičáka.

A nesouhlasím s částí textu:"rychleji se vyprodá a pro výrobce se sníží motivace produkce." Řekl bych že se ten problém posune k zákazníkům, kteří se budou vzájemně udávat za to, že někdo si tý dezinfekce koupil celou paletu a na ostatní nic nezbylo. No, i když jednodušší asi bude jít seřvat prodejce.:)

Jirka88

Reakce

Názorově jsem na Vaší straně. Jen bych řekl, že pokud máme nazývat věci pravými jmény, pak musíme připustit, že v této situaci to hyenismus je. Někdo šije a dává roušky zdarma, jiný rychle zdraží. Trh nezná morálku, úspěchu dosáhne nejsilnější, tak jako v přírodě. Tím je ale zároveň zajištěna efektivita, o které píšete, podobně jako v přírodě. Ve velmi extrémní situaci pak může do tohoto přirozeného systému vstoupit stát a přerozdělovat násilím, aby zabránil vypuknutí anarchie atd. (V takové situaci dnes nejsme samozřejmě).

Ivo Petrouš

Re: Reakce

Jiří, dovoluji si s vámi nesouhlasit.

Někdo šije roušky doma pro dobrý pocit, někdo pro peníze, ale přiznejme si, že šít takto miliony roušek je plýtvání lidským potenciálem. Dnes se tak děje a JE TO DOBŘE. Smysl to má protože trh roušek byl zničen. Zničen byl rozhodnutím vlády, násilným aktem, který zakázal obchodovat. Že vláda ani za měsíc nezajistí dostatek bylo jasné, politici neumí nakupovat roušky stejně jako to neumím já. A když si podělím roušky a náklady, kterými se vláda netají, tak se cena jediné roušky blíží tisíci Kč. Ano byl bych rád, kdyby toto zlikvidování alternativ bylo otevřeně nazýváno nehumánním monopolem.

Přiznávám, že jsem si nedělal iluze, ale má představa neschopnosti vlády končila u zajištění nedostačujících 10 milionů roušek do tří týdnů. Realita překonala vše.

Řešení, které tak hezky popsala Tereza je nejefektivnější. Kdyby vláda zjednodušila certifikaci na nějaký základní fyzikální test, tak mohly být roušky i certifikované. Sice nedostatečně, ale pořád budou takové roušky kvalitnější, než drtivá většina těch samodomo.
Efektivita, maximální užitek a minimální spotřeba zdrojů je humánní a morální.

jardas

Re: jak rozeznat opravdové hyeny

Zkuste si prosím poslechnout alespoň 3 minuty tady toho videa a možná svůj názor ohledně hyenismu změníte

jardas

Re: Reakce

https://www.youtube.com/watch?v=EYuLPf0NNQM&fbclid=IwAR2Huanvw9l2J3TFh-t7174ZiYqluoUAHVZGR8wdVp9eCGUlwZjAbQ0qoTs

Jirka88

Re: Reakce

Ivo, to co píšete, je sice relevantní, ale není to podle mě v rozporu s mým komentářem. Já pouze poukázal na to, že není třeba odmítat slovo "hyenismus", a musíme připustit, že k němu na trzích stejně jako všude jinde dochází...

Snad jedině vaše poslední věta - ano, efektivita a nejnižší spotřeba zdrojů je jistě žádoucí, a většinou asi i humánní a morální. Uvažuji ale extrémní situaci: např. skupina lidí na poušti, kde je v dosahu jediný zdroj vody, který z nějakého důvodu vlastní jeden člen skupiny. Je to absolutní přirozený monopol, jehož vlastník může prakticky ovládat všechny ostatní, žádat jakoukoli cenu. Díky tomu se vodou nebude plýtvat, ale jistě to humánní není, je to hyenisnusmus. Humánní vlastník zdroje by vodu raději rozděloval na příděl všem rovným dílem. Pokud by to neudělal, společenská smlouva respektování soukromého vlastnictví by rychle padla, a skupina by se zmocnila zdroje násilím. Nedostatek roušek samozřejmě bude (resp. už asi i byl) rychle překonán normálními tržními mechanismy,kam spadá i ta samovýroba. Onen monopol tak vznikl jen na malou chvíli, a nebyl vlastně ani monopolem... Ale to nevylučuje, že vyrovnávací tržní mechanismus v sobě obsahoval snahu přiživit se na cizím neštěstí prudkým zdražemím, což splňuje definici hyenismu.

K té ceně 1000kč za roušku - to je nepochybně omyl ve výpočtu. Viděl jsem někde 75 korun za předražené respirátory, roušky mnohem levnější... Tím samožřejmě nákupy z Číny neobhajuji.

gushduct

Someone makes a complaint

Someone makes a complaint, and other alert residents speak out and publicly shun the forest park because the kids are spreading diseases, furiously pointing out the kids' irresponsibility as they break the unified, mesmerized horde of zombies. https://phrazle.co
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed