Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Levné hypotéky, drahé byty a ČNB sama proti sobě

přidat komentář zpět na článek

libertarian

divné !!! ..... divné ???


"Česká národní banka si jistě uvědomuje, že je spoluodpovědná za prudký růst cen nemovitostí"

- Prečo to slovo " spoluodpovědná" ????
Však to je jej ZÁSLUHA, jej víťazstvo. ČNB denne bojuje za zvýšenie inflácie, bojuje za rast cien. ČNB by mala byť pochválená za rast cien nemovitostí !!!
(Teda, pokiaľ akceptujeme základné tézy nobelových ekonomov a VŠE !!!)

A bacha, objavil sa tu rezident z ČNB !!!

libertarian

Bohužel těžko. .....???

"Jak tedy poznat, jestli cena vámi vybraného bytu odpovídá spíš realitě než nafouklé bublině? Bohužel těžko. "

Ale nie .....
Veľmi ľahko :
1. Počet neobsadených bytov je , hlavne mimo NAJväčších miest pomerne veľký. Ale sa dalej predávajú a stavajú. Z toho vyplíva, že byty prestávaju byť tovarom na pokrytie životných potrieb, ale stávaju sa uskladňovateľom hodnôt (ako zlato, akcie, a ako dávnejšie aj peniaze).

2. NB poskytuju peniaze za skoro nulový úrok - teda je jasné, že preliatie do nehnutelností sa javí ako výhodné, a teda sa realizuje aj pri rastúcich cenách. A ten rast cien ešte posiluje príťažlivosť toho investovania. 100 krát opakovaný proces v historii.

libertarian

pohľad z hora

Pekne okomentoval (ako vždy) tento článok pan Altman
http://finmag.penize.cz/ekonomika/314435-levne-hypoteky-drahe-byty-a-cnb-sama-proti-sobe
On vystihol túto problematiku v širšom pohľade - pretože rast cien nehnutelností je iba jedným článkom v oveľa širšej problematike štátnych financií. A iba ten širší pohľad dá človeku tíe správne informácie o probléme. Však zdrojom toho problému nie je ČNB, ale ECB a FED . ČNB je iba mopslíkom , tancujucim v klietke FEDu a ECB.

Zdeněk G

Poměr zástavy k hodnotě majetku

V ČR bych se toho nebál a chápu taky proč se nebojí banky.
Hraje tu jeden hlavní faktor - dlužník pokud nucený prodej nemovitosti neuhradí celý dluh dále dluží co zbývá - naproti zvyku např. v USA kde je jasně daný co je v zástavě a o nic víc klient přijít nemůže.
Nezní to pěkně, ale protože různé sankční poplatky jsou nemalé, banka nakonec na takovém jedinci vydělá podstatně víc a hned, než na někom co splácí jak může. A po prodeji mu navíc klesne splátka a on bude vsituaci kdy hledá znovu (třeba nájemní) bydlení který tomu přizpůsobí. Pro banku jednoznačně best of scénář.

Druhá skupina je že klienti co si to jednak můžou dál dovolit a pořád o nemovitost stojí. Pro někoho to totiž už často není jen dům, ale domov a subjektivní hodnota je výš.
Je tu i jistá pohodlnost. I kdyby přišel jen o dům a mohl jít jinam, musí vyvinout nějakou aktivitu - to většina lidí obecně nerada dělá. Samozřejmě takový není každý, ale pro banku je důležitá procenta portfolia - kde většina lidí bude dále splácet jako by se nic nestalo - když budou moct. U těchto lidí se pro banku nic moc nemění.

Z povinnosti částku splatit neunikne snadno - napadá mě jen osobní bankrot. Určitě se najdou lidi, kteří to zkusí. Tipl bych si ale, že části se to nepovede a skončí v první skupině. Na nichž se banka zakojí oproti těm co se to povedlo.

Podle mě - a věřim že i podle riskmanagemantu bank - je scénář kdy půjde poměr výše dluhu k ceně nemovitosti nad 100% něco co banky v ČR nemusí vůbec pálit.

Pokud to ČNB řeší, řeší to úplně zbytečně. Jako ostatně mnoho dalších věcí.

Richard Wolframm

https://www.pujcka-rychla-ihned.cz/

<ahref="https://www.pujcka-rychla-ihned.cz/">rychlá půjčka</a> je webová stránka, která vám umožňuje zažádat si o půjčky na míru. Web Rychlá půjčka ihned shromažďuje nabídky ověřených firem.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed