Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Motorom ekonomického rastu je šetrenie, nie spotreba

přidat komentář zpět na článek

Vladislav Veselý

Důraz na spotřebu místo na úspory

To, že řada ekonomů a drtivá většina politiků preferuje růst spotřeby má minimálně 3 hluboké důvody:
1) většina lidí žije dneškem a málokdo uvažuje v dlouhodobém horizontu. To, že si šetřím na důchod, na nový dům, dětem na školu, nové auto atd...je sice hezké, ale je potřeba vykázat lepší ekonomické výsledky nyní. Na to, že v důchodu budu moci více utrácet, že za 15 let si koupím nový dům apod nikdo nebude čekat (určitě ne politik se 4 letým volebním mandátem.
2) Daně - stát žije z aktuálních daní, to znamená, čím více se dnes vyrobí a prodá, tím více stát vybere na daních (DPH, daně z příjmu,...) a tím více bude moci uplatit svoje voliče a zájmové skupiny. Z růstu úspor nic moc stát nemá, tak je potřeba teď utrácet. Navíc když se lidé teď zadluží, tak budou muset více pracovat, půjdou později do důchodu, aby všechno splatili, takže zase budou více odvádět na daních a zase dokola.
3) Udržování status quo - nepodceňoval bych setrvačnost institucí a sílu zájmových skupin. Posun od spotřeby k vyšším úsporám změní strukturu spotřeby a úspor, dojde k dočasnému propadu okamžité spotřeby (jako při zvýšení úrokových sazeb). Stát/centrální banka drží sazby nízko hlavně kvůli vysokým státním dluhům a bez vyšších úrokových sazeb k růstu úspor nedojde. Stát manipuluje s úrokovými sazbami, které by měly vycházet tržních podmínek (demografie, stárnutí populace, investiční příležitosti ...) Banky žijí z půjčování peněz, takže také budou preferovat úvěry před úsporami. Každý výrobce se snaží prodat, co nejvíce. Proč odkládat spotřebu, když si můžete půjčit. Uměle nízké úrokové sazby a nepřirozeně vysoké zadlužení ničí budoucí spotřebu a celkový ekonomický růst vlivem neefektivně vynaložených peněz (nadbytečné výrobní kapacity, pro které "chybí" reálná poptávka). https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2497398/singer-cnb-ekonomice-chybi-poptavka-riziko-deflace-vzrostlo-prudce.html

Standa

Re: Důraz na spotřebu místo na úspory

většina lidí žije dneškem a málokdo uvažuje v dlouhodobém horizontu

To je podle mne záměna příčiny a následku. Ekonomický systém nutí lidi myslet v krátkodobém horizontu. Jakékoliv dlouhodobé plány zhatí stát se svým nestabilním ekonomickým prostředím.

Stát/centrální banka drží sazby nízko hlavně kvůli vysokým státním dluhům a bez vyšších úrokových sazeb k růstu úspor nedojde.

To je logické. Stát svou měnovou politikou záměrně vysílá falešné signály o úsporách, které neexistují. Lidé se pak chovají, jako kdyby byli bohatší, a ochotněji utrácejí.

Stát manipuluje s úrokovými sazbami, které by měly vycházet tržních podmínek

Každá manipulace je špatná. Oni vycházejí z tržních podmínek. Akorát se manipulace děje podle představ politiků o tom, jak by měl trh vypadat.

Uměle nízké úrokové sazby a nepřirozeně vysoké zadlužení ničí budoucí spotřebu

Nejen to. Ony ničí budoucí bohatství. Půjčují si z budoucnosti. Projídáme prostředky, které měly být akumulovány, aby nás nasytily, až nebudeme moci pracovat, a věříme, že stát donutí budoucí obyvatelé této země, aby ty nuzáky bez úspor nakrmili.

Bez ohledu na veškerou manipulaci však zde existuje strop takového dluhu (vyjádřený v reálných hodnotách). Z budoucnosti nelze projíst více, než veškeré prostředky jedné aktivní generace, které byly odloženy (či měly být odloženy) na budoucí spotřebu. Jakmile vznikne společnost bez úspor i bez kapitálu na budoucí tvorbu výrobních kapacit, společnost začne žít takzvaně z ruky do huby. Stačí malý impuls, a zdánlivě bohatá společnost se ekonomicky zhroutí (aktuálně to vidíme ve Venezuele).
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed