Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Neděkujem, vypadněte

přidat komentář zpět na článek

František Vilím

Kalkulační chaos ve zdravotnictví

Napsal jsem článek http://ekonsvoboda.blogspot.com/2008/07/kalkulan-chaos-zdravotnictv.html. Možná by se opravách a úpravách hodil i sem

Choakinek

Drobné dodatky k článku

1. Měl jsem tu čest si před nějakou dobou emailovat s mým bývalým spolužákem - nyní lékařem - socialistou. Co jsou tito lidé schopní bez problému všechno tvrdit, je až k neuvěření. Představte si prostě člověka, který o kapitalismu neví prostě vůbec nic a přesto jej kritizuje. Zhruba takto by se to dalo shrnout do jedné věty.

2. Jmenovat bankéře v souvislosti se stěžováním si na málo peněz není zrovna šťastný příklad ,-), když si uvědomíme, že jsou nejblíže zlatému dolu nazývanému státní expanzivní monetární politika.

3. Kdysi dávno jsem četl životopisnou knížku o mládí Karla a Josefa Čapkových. Jak známo, jejich otec byl lékař v dobách nesociálního (kapitalistického) státu. Slušný a poctivý - léčil i naprosto chudé lidi.

David

Trochu myslet

Milý Jakube, na jedné straně dáváte najevo, že je vám známo, že političtí zloději rozkradou valnou část státního rozpočtu, na straně druhé křičíte, ať všichni všechno zprivatizují. Dejte si to trochu dohromady. Ono totiž chybí právě to, na co si lidé platí a co mizí mimo systém. Privatizace a soukromničení, není nic, po čem by stálo za to toužit. Je to spojeno vždy jen s dakšími krádežemi.

František Vilím

Re: Trochu myslet

" Privatizace a soukromničení, není nic, po čem by stálo za to toužit. Je to spojeno vždy jen s dakšími krádežemi." Jak to? proč?

Juraj

Socializmus v zdravotnictve

David,

myslim ze problem s myslenim nie je na strane autora. Privatizacia je logickym riesenim problemov socializmu. Tzv. verejne statky su systemovym problemom, nie problemom toho kto ich spravuje (toto je mantra vacsiny zastancov statu - treba len vybrat dobrych vladcov, akosi sa to vsak stale nedari).

Privatizacia zvysi zodpovednost tych ktori ponukaju sluzby v zdravotnictve pretoze nebudu moct socializovat ich neefektivnost a straty tak ako to mozu robit prostrednictvom statu. Znizenie regulacie umozni viacerym poskytovat sluzby po ktorych je dopyt cim bude tlacit na nizsie ceny a vyssiu kvalitu. Okrem toho je to aj o poznatkoch centralneho planovaca - ako moze niekto, co i len teoreticky, vediet kolko zubarov ci chirurgov treba v ktorom regione, ake vybavenie potrebuju a podobne?

Roman

Zdravotnictví

Docela by mě zajímalo, jak by to fungovalo konkrétně. Platilo by se přímo u lékaře nebo prostřednictvím pojištění u pojišťovny? Platilo by se za návštěvu nebo za diagnózu nebo za vyléčení? Podle čeho by pojišťovna vyhodnocovala a platila lékařům?
Jak by se třeba lékař bránil, pokud by se pojišťovna dohodla s pojištěncem, že ho nevyléčil apod.
Nechci tím bránit stávající systém, jen mě zajímají konkrétnosti. Přeci jen mi připadá, že zdravotnictví je poněkud vyjímečné. Člověk je zde asi zranitelnější než jinde, víc pod vlivem autority lékaře, jeho schopnost posuzovat situaci je jiná, když se ho to týká tak osobně. Což tvoří větší prostor pro zneužití, braní na hůl u všech zúčastněných.

František Vilím

Podnikatelský duch Re: Roman (21.2.2011 23:42:30): Zdravotnictví

Ad "Docela by mě zajímalo, jak by to fungovalo konkrétně. Platilo by se přímo u lékaře nebo prostřednictvím pojištění u pojišťovny? "
Podobně se mohl ptát nálezce jantaru na Baltu, že by ho zajímalo, jak se takový jantar dostane do Říma :-) Pokud nevím já, lidí kolem toho budou určitě nejlepší a dobře motivovaní. Byla napsáná povídka "Já, tužka". A co třeba napsat "Já, pokladna v Tescu". Za pozadím je tolik složitých věci a vztahů a tolik lidí z celého světa a teorie posledních stovky let a nikoho to moc nezajímá. Proč by mělo lidi zajímat, jak bude fungovat tržní zdravotnictví? Už tolik složitých služeb funguje, nemám obavy, že by to lidi sami nezvládli. Nebo se o to zajímáte, že chcete podnikat v této oblasti?

Didi

Re: Roman

Nikde není řečeno, že jen jeden jediný způsob je ten správný a možný. Příklad z každodeního života: Když chci navštívit tetu v Horní Dolní, tak můžu sednout na kolo a dojet tam po pěšině podél řeky. Nebo to můžu vzít pěšky zkratkou přímo přes kopec. Nebo ráno zajet autobusem do Lhoty, tam počkat na vlak, jet dvě zastávky a zbytek dojít pěšky. Nebo požádat sousedovic Vencu, aby mě tam odvezl autem. Nebo... Možností je prostě mnoho a všechny jsou správné.
Stejně tak můžu mít ujednáno, že u lékaře budu platit hotově a nezatěžovat se nějakým pojištěním. Nebo u lékaře zaplatím a s dokladem o platbě si pak dojdu na pokladnu pojišťovny a nechám si to zpětně proplatit, protože mám pojištění, které se na příslušný úkon vztahuje. Nebo se těmito platbami vůbec nezatěžuji, protože mám takové pojištění, kde je ujednáno, že lékař posílá faktury přímo pojišťovně. Nebo.... Opět spousta možností. Samozřejmě součástí pojistné smlouvy bude odkaz na katalog standatních úkonů a postupů, kde bude popsáno jaké úkony jsou hrazeny plně z toho, kterého stupně pojištění, které úkony jsou se spoluúčastí pacienta a které úkony pojištění nehradí. Mimochodem, právě takový katalog standartních postupů v dnešním systému citelně chybí.

Roman

Re

Ad Fr. Vilím: můj zájem o praktično vychází z toho, že v článcích jako tento vypadá všechno bezvadně, ale životní praxe bývá jiná. Pro mě liberální teorie není evangelium, takže mohu pochybovat o její funkčnosti v oblastech jako je zdravotnictví. Nezavrhuju ji ovšem, a proto se ptám.
Ad Didi: Ok, díky. O určení standardní péče se mluví. Pojišťovny v případném soukromém zdravotnictví by si samozřejmě přály udržet ji co nejmenší (za nadstandard by se připlácelo). Doktoří asi taky. Neostrouhal by pacient? Nemyslím si, že by tady konkurenční prostředí tlačilo ceny dolů, dohoda mezi nemocnicemi a pojištovnami by byla pro obě strany výhodnější a pacient by solil.

František Vilím

Re: Roman (26.2.2011 23:51:44)

Ad: "že v článcích jako tento vypadá všechno bezvadně, ale životní praxe bývá jiná".
Jak jiná? Nevím, co myslíte, nebo co vyvolává Vaše pochyby. Mohu se jen dohadovat, co vyvolává Vaše pochyby.
Životní praxe nemusí být a není etalon správného jednání a nelze přece nad tím rezignovat alespoň, dokud jsme svobodní a živí a pokud možno zdraví.
Mám jednu jistotu, dnešní stav zdravotnického obra na hliněných nohou dlouho nevydrží. Co s tím? Vy navrhujete zřejmě nějaký tužší, zcela jiný, socialistický ostrov ve zdravotnictví? Třetí cestu?

Ad: "Nemyslím si, že by tady konkurenční prostředí tlačilo ceny dolů, dohoda mezi nemocnicemi a pojišťovnami by byla pro obě strany výhodnější a pacient by solil."
To už tu ale máme. Asi nemluvíte o konkurenčním prostředí, nebo je tento jev irelevantní ke skutečnosti konkurence. Podle mě ve svém myšlenkovém experimentu nezohlednil, že vyšší zisky budou lákat další je vstupu do oboru tak dlouho, dokud pacienti budou ochotní platit a dnešní "podfinancovanost" (znám to dobře ze socialismu) tohoto odvětví se nespraví atd. A také jsou asi pacienti - jedna strana směny - otroci, že nemohou zkoušet jak problém vyřešit. Ale potom zase nejde o trh.

Jakub Skala

re: nemocnice

Romane, pokud by nějaká pojišťovna tlačila standard dolů, proč by se u ní někdo pojistil? Buď by šel jinam, nebo by nemusel mít pojištění vůbec.

Navíc já si umím představit, že by třeba existovalo pojištění, které zahrnuje pouze nákladné (a relativně málo pravděpodobné nemoci/problémy) a věci jako zlomená ruka nebo slepák si člověk platí sám. Něco takového bych si třeba pořídil já.

Roman

Re

Jakube, třeba protože nemá na výběr. Jak jsem říkal dohoda pojišťoven a nemocnic by mohla být snadnější než vzájemná soutěž. Zdravotní péči potřebujete v místě, kde žijete, protože jí potřebujete akutně. Nepojedete do Německa, když si zlomíte ruku.
Jeden známý zaplatil v USA za jedonorázové banální vyšetření krku 700 USD. Představte si, že by se nemocnice dohodly, že zlomenou ruku ošetří za 20.000 Kč. Ty levnější by to udělaly třeba za 18.000. Určitě by k tomu našly dostatečně důmyslné vysvětlení. Jak by se pacient bránil, když pomoc potřebuje akutně a nemůže si ji objednat na Amazonu? Nemyslím, že by veřejnost jásala.
Možná to vypadá nereálně, ale přesně tohle se nedávno stalo na trhu s mobilními telefony, když přišel do prodeje Iphone 4 od Applu. Zdejší operátoři ho nabízeli za cenu o dost vyšší než jinde v EU nebo USA. A to je jenom telefon, který lze koupit jinde nebo vůbec.
Neříkám, že by to nutně muselo takhle fungovat, ale možná by to chtělo uvést čísla, udělat odhady, výpočty a vysvětlit, kolik by člověk ušetřil nebo neušetřil v blízké a vzdálené budoucnosti a jak by na tom byla babička s důchodem xxx. Tedy pokud nechcete pouze přesvědčovat už přesvědčené.

František Vilím

Re: Jakub (27.2.2011 9:43:32): re: nemocnice

Ad "Navíc já si umím představit, že by třeba existovalo pojištění, které zahrnuje pouze nákladné (a relativně málo pravděpodobné nemoci/problémy) a věci jako zlomená ruka nebo slepák si člověk platí sám. Něco takového bych si třeba pořídil já."

Mladí lidé si asi myslí, že jsou nesmrtelní, ale jsme. Tedy pokud se nezabijeme v mládí na motorce či v autě nebo při nějakém hazardním sportu nebo dokonce na "málo pravděpodobnou nemoc" (kdo to ale ví) pro daný věk, jednoho dne 100% zemřeme na "málo pravděpodobnou nemoc". Takže se to špatně pojišťuje. Nezbývá než spořit, ale tomu je bráněno a nyní jsme si odvykli. Pojišťovny v tomto případě budou úschovny úspor na léčení ve stáří. A nebo lidi likvidovat "po demokraticku" zrušením demokracie a fyzickou likvidací většinových "menšin".

Kosik

re: Roman

Doporučuji přečist tento článek (http://www.libinst.cz/etexts/zdravotnictvi.pdf). Myslím, že tam najdete některé odpovědi.

"Jeden známý zaplatil v USA za jedonorázové banální vyšetření krku 700 USD." - Zdravotnictví v USA na hodně daleko od tržních principů, což se mimo jiné projevuje v tak obrovských částkách za běžné zákroky. To nemá s tržním zdravotnictvím absolutně nic společného.

Ti, kdo podporují státní socializované zdravotnictví absolutně nechápou, z jakého důvodu zkolabovaly komunistické režimy. Stát ovládal celou ekonomiku a to se projevovalo v neustálém plýtvání a chronické neefektivnost díky nemožnosti racionální ekonomické kalkulace. Jak proboha může někdo podporovat státní centralizované řízení v tak důžité oblasti jako je zdravotnictví!? Nejsmutnější na tom všem je, že ani miliony mrtvých a zruinované ekonomiky nestačily na to, abychom se z toho poučili - že státní centralizované řízení prostě nefunguje a vždy způsobuje další a další problémy. A to platí univerzálně, tedy i pro zdravotnictví.

Jakub Skala

re: nemocnice

Roman: já rád dávám za příklad potraviny, zvlášť v kontrastu se zdravotnictvím. bez jidla vydrzime sotva par tydnu. když dostanete hlad, tak určitě nepojedete do neměcka pro chleba a přesto se z nějakého důvodu dá chleba koupit za poměrně málo peněz. ten důvod je (i potenciální) konkurence. samozřejmě zařídit si nemocnici je o něco obtížnější než zařídit si pekařství, nicméně je to třeba i proto, že stát brutálně omezuje nabídku lékařské péče (viz článek 100 let zdravotního fašismu).
ad kartely - kartely dlouhodobě nefungují, k tomu si můžete najít mnoho článku všude na netu.
ad operatori - to je tak preregulovane odvetvi, ze se o volnem trhu vazne neda mluvit.
ad vypocty - to je bohuzel nerealne, nikdo nevi, jake by byly ceny na volnem trhu ani kolik se dnes zbytecne vyplytva..

Frantisek: no ja myslim, ze nejsme ve sporu. kazdy at si zaridi sve pojisteni (pokud vubec!!) sam a na co chce.

O´ Pruz

MIMO MÍSU

Úvahy o konkurenci ve zdravotnictví jsou úplně, ale úplně mimo mísu. Abych otupil ostří kritiky hned uvedu i proč.

Pokud bude existovat ,
že léčit může jen lékař a s atestací,
že zastupovat u soudu může jen právník advokát,
že auditovat účetní uzávěrku může jen auditor
že …............, pak je vše jen hra na to, CO BY BYLO, KDYBY BYL TRH.

V monopolním trhu zdravotníků nemůže vzniknout nemonopolní prostředí se zdravím. Proto jsem vcelku rád, že je zdravotnictví takové jaké je. Současný stav jen omezuje monopolní postavení lékaře.

Jakub Skala

re: Opruz

No tvrdi tady nekdo neco jineho?

Roman

re

Kosik: díky za link. Přeci jen podrobnější úvaha, ale stále v ryze teoretické rovině. Znovu říkám, pokud nejsem přesvědčený liberál, nedává mi to nic konkrétního, žádná čísla, ceny, příklady. Je to pouhý konstrukt, který v této formě neexistuje nikde na světě. O co se mám opřít?
Jakub: není to špatný příklad, ale nemocnice nejsou pekařství, aby byly na každém rohu a stejně tak pojišťovny.
Netvrdím, že současný stav je ideální, ale je tu a nějak funguje. Váš návrh nezní špatně, ale je velmi teoretický a diskuze uvízla na mrtvém bodě. Vy tvrdíte, že zdravotnictví je jako jiné obory, já si to nemyslím. Řekl bych, že míč je stále na vaší straně hřiště.

Jakub Skala

re:

Romane, souhlasím :) Nicméně řekl bych, že to vydá minimálně na jeden článek, takže bych se do toho mohl snad někdy v březnu pustit.

Kosik

re:Roman

Jelikož, to co navrhujeme, nikde na světě není, znamená, že tato debata musí být na teoretické rovině. Pokud něco zrovna nikde není, v žádném případě to neznamená, že to nemůže fungovat.

Pokud umíte anglicky, tak doporučuji knihu Practical Anarchy od Stefana Molyneuxe (http://www.fdrurl.com/PAPDF), kde je od strany 107 část Health Care, kde je velice dobře popsáno, jak je současný systém špatný a jak by asi fungoval čistě tržní systém.

Jinak Vám přijde spravedlivé, když zdravě žíjící člověk platí úplně stejné pojištění, jako nějaký tlustý kuřák? Já mám platit na někoho, kdo si dobrovolně ničí zdraví? Horší socializaci nákladů neznám. V systému, kde by nezdravě žijící lidé platili na pojistném víc - nemyslíte, že by to byla dobrá motivace, jak začít žít alespoň trochu zdravě?

A ještě k současnému systému. Je nastaven úplně špatně, kdy doktor je placen za počet návštěv a ne za vyléčení. Jakou má asi motivaci pacienta opravdu vyléčit? A nebylo by lepší, kdyby to bylo nastaveno tak, aby se nemocem spíše předcházelo?

František Vilím

Dan neplatí všichni Re: Kosik (1.3.2011 10:39:36): re:Roman

Ad: "Jinak Vám přijde spravedlivé, když zdravě žíjící člověk platí úplně stejné pojištění, jako nějaký tlustý kuřák? Já mám platit na někoho, kdo si dobrovolně ničí zdraví? Horší socializaci nákladů neznám."
A co navíc, zdravotní daň a tedy všechny náklady zdravotnictví platí jen ti, co nemají příjmy ze státního rozpočtu. Takže mnoho lidí (např. úředníci) neplatí žádnou (a nebo je to nejasné, jak jsou pro ostatní užiteční) a přesto mají péči jako Ti co platí i za ně. To je velká nespravedlnost nadto.

Josef T.

Bezstátní zdravotnictví

Zde je zajímavý článek o tom, jak funguje bezstátní zdravotnictví (není to moc detailní, spíš takové anekdotické). Je to sice o plastické chirurgii, ale základní mechanismy jsou analogické.
http://mises.org/daily/5064/Plastic-Surgery-A-Free-Society-Is-a-Beautiful-Society
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed