Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Nepropadejte panice, libertariáni

přidat komentář zpět na článek

trestac

Nejsem libertarián, ale souhlas

Obecně s libertariány nesouhlasím, ale to, co píšete je rozumné. Jsem ekonomický akademik a znám mnoho profesorů, kteří mají podle mého názoru trefné komentáře a analýzy libertariánství a zároveň dodávají, že s libertariány není možný dialog. Mám přesně pocit, že libertariáni a anarchokapitalisté často působí stylem „my jsme chytřejší než všichni ostatní“. Urza ve svých článcích hledí hlavně na to, aby byl konzistentní a uráží čtenáře tím, že je nelogický. Věřím, že se vzdělávají, ale myslím, že se příliž nezabývají jiným paradigmatem než tím svým.

Tomáš Fiala

Re: Nejsem libertarián, ale souhlas

Těžko vést dialog s někým, kdo vědomě a účelově lže: "Urza ve svých článcích hledí hlavně na to, aby byl konzistentní a uráží čtenáře tím, že je nelogický."

Tomáš Fiala

Já to mezi kamarády zkouším

A neházím flintu do žita. Jenže mnoho takových diskusí se dotýká ekonomiky. A mnoho diskutujících v těch diskuzích suverénně plácá nesmysly, které se dají přirovnat k tvrzení: Ocelová loď nemůže plavat, protože ocel je težší než voda a kdo trvdí opak je blázen. To je přístup 99% lidí k jakékoli sociologické diskusi.

Ancap

Re: Já to mezi kamarády zkouším

samozřejmě je tu předpoklad, že ten druhý musí být otevřen diskuzi a chce diskutovat.

Dohadovat se s někým, kdo chce se jen dohadovat, tak to můžeš rovnou vzdát a jít zkoušet šířit libertariánství jinam :D

trestac

Re: Já to mezi kamarády zkouším

Žádná ocelová loď. Když se někdo ohání morálkou, obchodem v pravěku a podobnými argumentačními nesmysly, tak to nemá cenu. Já netvrdím o mnoho víc než je mainstreamová ekonomická analýza a teorie státu.
Každému rozumnému člověku dojde, že ten váš anarcháč je Uroboros. Na jedné straně analytická kritika, ke které se také hlásím, na druhé straně se koušete do ocasu a stavíte nebezpečnou utopii. Největší nesmysl je svobodné soudnictví, tak budu poptávat šaríu, mafián bude soudit podle svého rodinného práva, Urza bude pěstovat drogy a pak se to samozřejmě sjednotí. O ekonomických otázkách se ani nemá smysl zmiňovat nebo mi utečete do pravěku nebo do morální superroviny.

Szaszián

Re: Já to mezi kamarády zkouším

1) Největší nesmysl je svobodné soudnictví, tak budu poptávat šaríu, mafián bude soudit podle svého rodinného práva

- A státní soudnictví snad šáriu odstraní? Neexistují státy, kde platí šária?

Kohi

Re: Já to mezi kamarády zkouším

To uz jste docela daleko, kdyz mate problem se soudnictvim :)

Videl jste https://www.youtube.com/watch?v=ruucwf1dQNU

tam je to docela pekne vysvetleny .... Zkuste na to koukat s pohledem - jak by to mohlo jit a ne, proc to nepujde ...

Tomáš Fiala

Re: Já to mezi kamarády zkouším

Obchod v pravěku je argumentační nesmysl? Jak se tedy např. sůl rozšířila ze svých ojedinělých ložisek po celé Evropě? Jak se stalo, že se na jednom místě "vyskytly" suroviny (měď a cín) pro výrobu bronzu? Když ložiska těchto surovin se nacházejí jen někde a v některých případech (třeba měď a cín) spolu nijak nesouvisí a jsou od sebe vzdálena stovky kilometrů? Že by ty komodity měly nožičky? Mě nenapadá nějaký rozumný a jednodušší způsob, než je směna = obchod.

Můžete si poptávat soudnictví jaké chcete (ve svobodné společnosti). Musíte si však uvědomit, že tu poptávku neprovádíte "hubou", ale "šrajtoflí" (náklady). Že v takovém případě je vhodné vyhledat (vynaložiz náklady za) arbitra, jehož rozhodnutí jsou okolím respektována.

Ekonomické otázky nemá skutečně smysl zmiňovat, protože pokud jste to, co jste sám o sobě naznačil = akademický ekonom, tak nejprve prosím Vás vysvětlete, co to probůh znamená. Až pak je možno popatřit, jestli debata na poli ekonomiky má s Vámi skutečně smysl. Takhle já můžu o sobě prohlásit, že jsem akademický orthoped.

enjay

Nemůže vzít

- Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, důl se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít!
- Já tam vidím napsaný Bezruč
- Bezruč, není to ten, co proti nám píše ty štvavé verše ?
- Nevím, já verše nečtu!
- No, jo, je to on, ale že by mu ty básničky tak vynášely? Inu, možné to je. Piš barde, strádej a až budeš mít 20 miliónů, přijde den, zůčtujem spolu!

Asi tak k tomu, co stát může a nemůže sebrat :D

trestac

Re: Já to mezi kamarády zkouším

Tak především peněženkou by soudnictví poptáváno být nemělo (advokát ano, ne soudce) a už vůbec by si člověk neměl vybírat podle čeho bude souzen. Pro rozhodování člověka musí být přístupný jednotné právo, aby mohl ex ante vědět, co je přípustné.
Soudnictví je spjato se složkami, které zajišťují vypořádání rozsudku, vyšetřování. Jak chcete financovat policii, bachaře? Dobrovolně? Armádu taky? Zjednodušeně, soukromě na financování něčeho "společného" nemá nikdo zájem.

trestac

Re: Já to mezi kamarády zkouším

Kohi:
Uhodil jste hřebíček na hlavičku s tím zkusit se na to koukat s pohledem - jak by to mohlo jit a ne, proc to nepujde. Když se na to dívám jak by to mohlo jít, dívám se na to jako na pohádku.
Když to mám zhodnotit, musím se zaměřit na věci jako je jak to je pravděpodobné, jaká jsou rizika nebo i proč to nepůjde.

Didi

Re: Já to mezi kamarády zkouším

Vážený pane trestac.
Pokud máte problém s udržením konzistence myšlenek, tak se nedivte, že se v diskuzi s Vámi lidí uchylují k výroku "my jsme chytřejší“.

Wanton

Re: Nejsem libertarián, ale souhlas

Ono je těžké diskutovat s neoklasickými ekonomy,kteří jsou, paradoxně, jako ti astrologové píšící stohy horoskopů. Lidé dnes věří ekonomům jako věří astrologům a vykladáčkám karet.

A jak Vás přesvědčit, že horoskopy a vykládání karet je nesmysl?

Odpověď se skrývá v metodologii ekonomie, která je ale naprosté většině neoklasických ekonomů neznámá, a to i jejich vlastní.

trestac

Re: Nejsem libertarián, ale souhlas

Kdo věří Vám? Se nedivte, že je vás tak málo. Člověk se zdravým rozumem si klepe na čelo. Pár pseudointelektuálů se přidá, třeba okouzleni hodně referencemi od pravěku po středověk nebo aby byli odlišní.

romanh

Re: Já to mezi kamarády zkouším

už vůbec by si člověk neměl vybírat podle čeho bude souzen
Proč ne? Pokud má být souzen, tak někým nějaká sada pravidel být vybrána musí. Co je lepší - aby byl člověk souzen podle pravidel, která si sám vybral, uznává je a respektuje, nebo podle pravidel, která mu určil stát?

Pro rozhodování člověka musí být přístupný jednotné právo, aby mohl ex ante vědět, co je přípustné
Pokud je pro Vás a další lidi důležité jednotné právo (i když nevím přesně, co si pod ním představujete), třeba by se na volném trhu našel arbitr, který by takové právo "nabízel". Aktuální zákony (jen ČR) jsou všechno možné, jenom ne jednotné :-)

Wanton

Re: Nejsem libertarián, ale souhlas

Byla doba, kdy naprostá většina učenců a vědců věřila, že Země je středem Vesmíru.

Fascinuje mne Vaše jistota, že zrovna Vy jste na té správné straně barikády.

Kde byste stál, když naprostá většina učenců a vědců věřila, že Země je středem Vesmíru?

S většinou?

Kohi

Re: Já to mezi kamarády zkouším

No vono i postavit Ferari, nebo raketu na Mesic vypada ze zacatku jako pohadka, dokud se do toho clovek nepusti ...

Ptat se libertariana na to, jak bude vypadat svobodnej trh s pravemm, je stejny, jako ptat se tady v CR lidi pred revoluci, jak bude vypadat trh s mobilnima telefonama ...

Proste pokud ten trh nechame vybudovat, tak uvidime ... To, ze nevime presne, jak to bude vypadat, jeste neznamena, ze nemame pravdu s tim, ze by ten trh mel bejt svobodnej ...

Podobne jako ekonomove disidenti pred revoluci ....

Poprosim o uprimnost - videl jste ta videa ?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed