22. září 2015 08:00:07 | reagovat
Komentáře k článku Súkromné školy v slumoch
Joe Doe
Výborný článek
Fenomenální výzkumná práce a velký dík autorovi za její shrnutí v článku.Přirozený řád je prostě nepřekonatelný.
„Takýto prístup zdola je v kontraste so vznikom verejnej školy, ktorá vznikne administratívne z nariadenia ministerstva školstva, ktoré tam následne aj vyšle vycvičených učiteľov. Tooley v knihe opisuje, ako títo učitelia majú často odpor k deťom zo slumov a vôbec nemajú najmenší záujem sa im venovať.“
Tohle si masy dnešních vysokoškolsky „vzdělaných lidí“ u nás často ani neuvědomují. Není „odbornost“ jako odbornost. Ne každý na svém místě dělá svoji práci dobře (u monopolu však platí přesný opak). Protože ta skutečná odbornost není zaručena ani titulem z dvou vysokých škol a Ph.D. k tomu. Škola může člověku významně pomoci (jako reklama), ale také ho může hodně zklamat. Žádnou reálnou praxi a proces sebevzdělávání nikdy nenahradí. Na fyzickou znalost profese obyčejný kus papíru s razítkem netřeba, stejně jako žádný papír není univerzálním prostředkem na uspokojování všech lidských potřeb :-). Ale tak je to se vším. Byrokrati to vidí jinak. Máš na to potřebný papír, tak můžeš podle nich milostivě pracovat. To, že jsi předtím stejnou prací uspokojil potřeby desítek lidí, je zdá se vůbec nezajímá. Hold je to jejich práce a lidé se jim ani nediví, nevysmívají, nebouří, nic. Jako listí, kam vítr, tam plášť.
„Privatizácia ľuďmi a pre ľudí.“V doslovném významu jako privatizaci lidského kapitálu pro lidi je v realitě velmi vzácná a zatím vždy pouze dočasná a nedostatečná. = Získání své vlastní skutečné svobody. Zatím jsme byli svědky jen někdy hůře, jindy lépe provedené privatizaci lidí (majetku) pro zájmy mocných s drobnými variacemi (dle kultury v různých koutech světa).
Bohu díky, že alespoň tomu Klausovi (všechna čest) se podařilo po převratu zprivatizovat část materiálního kapitálu ve vlastnictví lidí do rukou mocným. Nechat ho v rukou nekompetentních lidí (bez přímých motivací zisk/ztráta) by vyústilo v daleko větší katastrofu a ztráty kapitálu, než provedená (i když nedokonalá) kuponová privatizace u nás. Nikdo s lepším řešením nepřišel, tak ať raději kritici, kteří jsou „po bitvě generály“, pomlčí.. Voliči (dle volebních preferencí) ještě několik let po ni „hýkaly“ nadšeně blahem.. A já v té době s nimi.
Nicméně celý dlouhý text by se dal zkrátit dvěma slovy:
Kapitalismus a konkurence.
To je správná cesta ke štěstí. Jakmile vznikne monopol, tj. nelze se „konzumaci“ příslušné služby vyhnout, je katastrofa na světě. Samozřejmě s přiměřenými individuálními náklady a to je i důvod univerzální platnosti Lafferovy křivky.
Velice těžko si představit, jak by vypadaly oblasti, které jsou více či méně dnes stále monopolizované, tj. finance, školství, zdravotnictví, ochrana osob/majetku nebo soudnictví v rozvinuté společnosti (např. současné reálie střední Evropy), kdyby do nich přestali nejrůznější „ambiciózní paraziti“ strkat ty svoje špinavý pracky..