Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Člověk proti státu IV. - Přicházející otroctví

přidat komentář zpět na článek

Tomáš Macháček

Goldie oldie

130 let a pasuje to jak ehm pozadí na hrnec. Mr. Spencer tak získává Bastiatovu cenu za nadčasovou analýzu.

Joe Doe

Otroctví je úděl dneška

Super článek. Díky. Je úchvatnou ironií kolik lidí, této „renesanci despotismu“, ke které bez nejmenších pochyb v současnosti dochází, stejně tak jak k ní docházelo už v době psaní článku – 1884 – nadšeně a s úsměvem tleská..

„Defekty lidské povahy se budou projevovat v jakémkoliv společenském uspořádání.“ Právě proto je třeba hledat takové uspořádání ve společnosti, kde se budou projevovat co nejméně."

Tesat do kamene. To by mohlo být takové, kde nikdo nemá jistotu, že bude násilím vládnout těm, kteří na něj neútočí, ale naopak dělají něco lépe než on. Nelze bojovat monopoly a nejrůznějším protekcionismem proti samotné lidské povaze a její přirozenosti. Jen svoboda volby a konkurenční prostředí má šanci uspět tam, kde všechny umělé konstrukty nejrůznější politiků a socialistů (i takzvaných „libertariánů“) už stovky let selhávají. Až potom lidská společnost objeví alespoň šanci jak potlačit tento despotismus a decivilizační vývoj.

A nebo je to tak, jak napsal pan Anderson v jiném příspěvku. Na změnu už je pozdě. Lidem je fuk, že támhle ten trouba chcípá hlady, protože je „hrdý“ na to se zařadit do fronty na dávky na které mají ostatní „nárok“, je jim fuk, že někdo nemůže pracovat či podnikat jen z „vůle“ státu. Že paní z obchodu na vesnici bude platit pokutu, i když nikoho nepodvedla ani neokradla. Zajímá je pouze vlastní kapsa a jak ji naplnit. Krátké časové preference a nefunkční státní aparát k tomu jen přispívá. Budou klidně krást, když ví že se na to nepřijde, vždyť i sám systém úspěšně krade. Jen slepec by tohle všechno mohl svádět na „úpadek inteligence“ to že se lidé „nenaučí“ ve škole „do pěti“ napočítat nebo perfektně mluvit čtyřmi jazyky natož pak kriticky myslet není důsledek genů a „úpadek inteligence“, ale pouze vina prohnilého systému. Příčiny problémů se pak „musí“ hledat jinde..

Joe Doe

Re: Otroctví je úděl dneška

Uživatel Joe Doe napsal:
„úpadek inteligence“, ale pouze vina prohnilého systému.

Vina systému to není to přesné slovo.

Správně by mělo být, že je to naopak důsledek a i v našem případě (nejen „přírodou“) dobře ceněné adaptace všech jedinců na prostředí ve kterým žijí. Lidé se pouze chovají tak, jak od nich „systém“ žádá a tohle chování se jim zatím z jejich pohledu (krátkodobě) „vyplácelo“.. Nic víc a nic míň. Ale ani na dluh nelze žít věčně, a proto v současnosti narůstají problémy v mnoha oblastech a mocní se snaží svalit vinu.

P.S.: Poznámka o tesání do kamene se vztahovala pouze na slova autora článku:

„Defekty lidské povahy se budou projevovat v jakémkoliv společenském uspořádání.“

Nějak mi tam totiž zmizelo oddělení nového odstavce.. Zbytek jsou de facto jen moje vcelku zbytečné poznámky, všem čtenářům tohoto webu už pravděpodobně dávno jasné věci. Za moje stylistické, slohové a jiné hrubky se tímto omlouvám.

Ernesto Ebu

Moc pěkné

Moc pěkný počin, přečetl jsem už i poslední díl. Je to jako by to psal dneska.

Pokusil jsem se určit dopady zákoníku práce v ČR na pracující a je to celkem zajímavé i když nudné (http://www.bawerk.eu/clanky/otazka-socialni/), ale lidem je to jedno, budou to podporovat stejně:)

přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed