31. srpna 2011 02:45:17 | reagovat
Otazník (otaznik1@volny.cz)
Pro autora
Dnešní peníze jsou kryté nejen zlatem (i když z malé části) a vyrobenými produkty déle trvající hodnoty (například auta, nebo nemovitosti, nikoli ovšem třeba rockový koncert, nebo životní pojištění), ale i slibem „dlužníka“, že je vrátí. A je mi líto, že jste nenapsal, i když to víte, že peníze „vytvořené z ničeho“ během úvěrové expanze se po splacení úvěru bance zase vrátí tam kde byly, to znamená do nicoty, tedy „zmizí odkud přišly“. Vypadá to pak jako byste svými čtenáři manipuloval tím, že jim řeknete jen část toho podstatného, protože podle mě je skutečnost, že peníze vytvořené z ničeho, tzv. fiat money a půjčené do oběhu v rámci půjčky – úvěru, se vrácením půjčky zase z oběhu stáhnou a navždy zmizí jako by nikdy nebyly, podstatná. A navíc jste svým čtenářům, ačkoli to taky určitě víte, opomenul říct, že peněžní zásoba se zvyšuje i tím, že komerční banky připisují dlužníkovi úroky taky z ničeho, takže úročením půjčených peněz vytváří nové peníze, které v oběhu ale pak už zůstávají stále. A nejen, že banky vytváří peníze z ničeho úročením půjčených peněz, ale vytváří je i vyplácením mezd svých zaměstnanců a odměn statutárních orgánů či akcionářů. Viz kniha Peníze a měnová politika profesora J. Jílka, svého času vrchního experta ČNB.Ostatně Váš příklad s úroky je zajímavý. Ale nezdá se mi, že by to bylo tak jednoduché. Mám k tomu Vašemu vysvětlení několik postřehů a otázek:
1.Vidím, že se peníze vlivem úroku nezadržitelně stěhují od „Ostatních“ k „Věřitelům,
2.Vidím, že vlivem svojí podnikatelské aktivity získávají peníze i „Dlužníci“, to znamená ti co se pustili do nějakého projektu, a „vyšlo jim to“. Schválně píšu „vyšlo jim to“, protože je hodně takových, kterým to nevyjde a byl bych rád, kdybychom si to zapamatovali pro případnou naši další debatu.
3.Pokud bude proces popsaný ve Vašem příkladu pokračovat dál a dál, dostaneme se do bodu, kdy „Ostatní“ nebudou mít žádné peníze. Co pak budou dělat?
4.Komu budou prodávat „Dlužníci“, tedy v uvedném případě podnikatelé svoje produkty, když „Ostatní“ nebudou už mít žádné peníze? Viz bod 3.
5.Možná pro zjednodušení vysvětlení Vašeho pohledu se hodí banky vynechat, ale vzhledem k jejich úloze ve finančním systému, jak jsem se o ní zmínil výše, můžete pak ve Vašich zjednodušených příkladech dojít k mylným závěrům. Zkusme si ten Váš případ probrat i s bankami.
A co se týká případu Wörgl, tak tady Vás začínám vážně podezřívat z vědomé manipulace se svými čtenáři. Moje informace čerpané z knihy Budoucnost peněz Bernarda Lietaera jsou naprosto jiné než předkládáte svým čtenářům. Za rok a půl existence experimentu se nestavěla ve Wörglu žádná „monstrozní města zvyšující statistiky HDP a snižující nezaměstnanost“, která nikdo neupotřebí, ale samé potřebné věci. Cituji z výše uvedené knihy: „Nejenže se mu (městu) podařilo vydláždit či vyasfaltovat všechny ulice, přebudovat systém zásobování pitnou vodou a všechny ostatní věci ze starostova dlouhého seznamu, ale dokonce postavilo nové domy, skokanský můstek a most s tabulí, která hrdě připomínala, že „Tento most byl postaven za naše vlastní Svobodné peníze“. Všechny tyto věci byly uskutečněny bez toho, aby se město zadlužilo. Šest vesnic z okolí začalo tento systém napodobovat, přičemž jedna z nich z výnosů postavila městskou plovárnu.“ I další věci co se tam píší jsou zajímavé a většinou odporují tomu co tvrdíte Vy. A toto všechno se stalo za pouhého rok a půl trvání experimentu. Podle mého názoru právě proto, že město Wörgl dosáhlo takových úspěchů za tak krátkou dobu, je tento případ hodný zkoumání a nikoli odsouzení k zapomnění, jak se snažíte svým čtenářům vnutit, nehledě k tomu, že aplikovat argument několikaletého zpoždění projevů státních zásahů na případ čisté „iniciativy zdola“, absolutně bez přispění státu, který nakonec svými zákony experiment pohřbil, je od liberála a vyznavače Rakouské ekonomické školy opravdu podivné.
A ještě jednu věc musím napsat, a to, že se občané Wörglu soudili s centrální bankou o zachování „svých svobodných peněz“, ale soud v listopadu 1933 prohráli, „v důsledku čehož se vydávání „nouzových peněz“ v Rakousku stalo kriminálním činem“.
Je pro mě opravdu s podivem, že Vy, jako vyznavač tzv. Rakouské ekonomické školy, jste toto neuvedl jako příklad toho jak centrální banka křiví trh. Vždyť peníze, které platily ve Wörglu nebyly nějaké státní peníze, ale peníze, které byly vytvořeny lidmi pro lidi, a bez, řekl bych dokonce navzdory, státu.
A nakonec malou opravu ohledně FEDu, která ale mění to co tvrdíte Vy jen lehce. Není to tak, že postavení FEDu je VYNUCENÉ státem, ale naopak postavení FEDu je VNUCENÉ státu FEDem. Takže je to monopolní postavení, jak správně píšete, ale nikoli vynucené státem, ale státu vnucené. Byl bych rád, kdybychom si toto také zapamatovali pro další debatu, protože to má další návaznosti.
Máte opravdu špatné informace, nebo tady manipulujete úmyslně se svými čtenáři? Omlouvám se, že se tak ptám, ale webové stránky si může pořídit kdejaká instituce, aby svými čtenáři manipulovala tam kam potřebuje.
V každém případě díky za jakoukoli reakci.