Mises.cz

Mises.cz

Základy: Peněžní teorie

obrázek k článku

Zlatý standard

Spolehneme-li se na znalosti, kterými nás vybavilo (státní) školství, nejspíše dojdeme k tomu, že se jedná o cosi primitivního, dávno přežitého a pro dnešní moderní dobu již zcela nepoužitelného; je tomu však skutečně tak?

obrázek k článku

Navyšování peněžní zásoby

Čím méně ceny odrážejí vzácnost statků, tím hůře jsou alokovány všechny zdroje, kterých se to týká, takže dochází k narušení vztahu mezi ziskovostí a prospěšností každého podnikání, které zdeformované ceny ovlivňují.

obrázek k článku

Peníze a ceny jako nositelé informací

Fenomén peněz je něčím, co prostupuje celou historií lidstva a o čem již bylo napsáno i řečeno mnohé; velmi často bývají peníze zmiňovány jako cosi negativního, občas dokonce jako „kořen všeho zla“.

obrázek k článku

Anarchokapitalismus, díl pátý: Peníze

Anarchokapitalismus. Myšlenkový směr, jehož příznivci jsou majoritou považováni za idealisty a snílky, jindy za fanatiky, další jim vyčítají, že nemají srdce; většina kritiků však skutečné postoje anarchokapitalistů moc dobře nezná. Chcete o nich vědět více? Neváhejte a začtěte se do tohoto seriálu!

obrázek k článku

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

Jak v ekonomice fungují dluhy a úspory, v jakém jsou vzájemném vztahu, a jak to souvisí s papírovými penězi a centrálním bankovnictvím? Polopatické vysvětlení na jednoduché ekonomice Robinsona Crusoe.

obrázek k článku

Banky nemohou vytvářet peníze

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed