Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Hospodářské cykly dneška: Falešné signály

Jak v ekonomice vznikají hospodářské cykly a potácíme se nyní na konci toho minulého, nebo se vezeme vpřed na vlně nového?

obrázek k článku

Válka světů: Malá společnost

Miliony let evoluce naše těla a geny připravily na život v malých skupinách. Dnes žijeme v daleko komplexnější společnosti, která se řídí jinými pravidly, jež jsou často v rozporu s našimi instinkty. Vzniká tak válka světů, která naši společnost ovlivňuje více, než je na první pohled patrné.

obrázek k článku

Dějiny 10.4. - Bulionistický útok na zahraniční a východoindický obchod

Hospodářská doporučení bulionistů byla velmi jednoduchá: stát by měl zakázat vývoz kovu a měl by tvrdě regulovat či dokonce znárodnit obchod s cizí měnou.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu IX: Průmysl, zaostalost a diskoordinace - Průmysl

V této kapitole se podíváme na stav průmyslu, jeho zastaralost (modernost) a na různé dsikoordinace v druhé polovině 80. let.

obrázek k článku

Bitcoin není dětské porno

Bitcoin má motivaci stát se globální měnou, světovou účetní jednotkou, penězi. To zcela podkopává jakoukoliv činnost vlády. Motivace zastavit ho je obrovská.

obrázek k článku

Letní semináře pro studenty liberalismu

Možností, kam se mohou jet v létě na týden vyřádit začínající teoretici liberalismu, je několik. Zde je stručný přehled.

obrázek k článku

Inflace legislativy přírodu neochrání

Téměř všichni lidé jsou přesvědčeni o tom, že bez armády státních úředníků v rolích dohlížečů na kvalitu zdraví lidí a kvalitu životního prostředí by lidstvo bylo předurčeno k smrti následkem otravy jedovatým vzduchem či kvůli požívání závadných potravin nebo závadné vody.

obrázek k článku

Kam neemigrovat - Francie

Pokud zvažujete, kam emigrovat, vynechte Francii. Francouzská cesta k socialismu strmě klesá a vozy Francouzů na ní začínají nabírat na rychlosti.

obrázek k článku

Mám ty prachy v bance, anebo nemám? III: Air Bank a její obchodní a produktové podmínky

Air Bank a její obchodní a produktové podmínky ve světle diskuse o frakčním bankovnictví.

obrázek k článku

XIII. setkání LIBERTARIÁNŮ 24. ledna v CEVRU

Zveme vás na již XIII. setkání libertariánů, které se uskuteční neobvykle začátkem roku.

obrázek k článku

Dějiny 10.3. - Sir Edward Coke a jeho „ekonomický liberalismus“

Cokova právně-ekonomická filozofie může být shrnuta větou, kterou sám použil v roce 1621 v parlamentu: „Žádný produkt nesmí být zakázán, pouze zákonem parlamentu.“

obrázek k článku

Pozvánka na European Students For Liberty Conference 2014

Evropská konference European Students For Liberty Conference 2014 (ESFLC) v Berlíně proběhne od pátku 14. března 2014 do neděle 16. března 2014. Obsahem konference budou zajímavé přednášky na téma svoboda od světově známných přednášejících (z oblasti ekonomie, filozofie, ale i z praxe).

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VIII: Zamyšlení nad kriminalitou

O kriminalitě, korupci a úplatkářství za komunismu jsem již psal v 5. kapitole. Nyní se krátce zamyslíme nad kriminalitou dnes a tehdy.

obrázek k článku

Fed slaví sto let. Vhodný dárek? Rána z milosti!

Sté narozeniny Federálního rezervního systému – důvod k oslavě, či pláči?

obrázek k článku

Záznam z Letní akademie Mises Institutu

Vítek Jedlička z reformy.cz a účastník LAMI 2013 Radek Šembera připravili pro ty z vás, kteří jste se nemohli či nechtěli letošní Letní Akademie Mises Institutu zúčastnit, kompletní záznam téměř všech přednášek.

obrázek k článku

Centrální bankovnictví - iluzorní výdobytek společnosti

Nejsme snad přeci jen příliš zaujatí? Dobrá, odložme tedy „ideologické brýle“, ohlédněme se zpět do historie a pojďme se podívat, jak centrální banka plní své ústřední poslání.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed