Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

STOKY SVOBODNÉHO PŘÍSTAVU

Navštivte Stoky....

obrázek k článku

Prvá lekcia z ekonómie: Nezamýšľané dôsledky

Množstvo expertov preceňovalo kvalitu a rozšírenosť verejných škôl. Toto sú faktory, ktoré stáli za jednou (tragickou) ekonomickou lekciou z nezamýšľaných dôsledkov v Keni.

obrázek k článku

Bez státu by to nefungovalo…

Co kdyby si někdo třeba objednal zboží na dobírku na cizí jméno? Co kdyby si někdo anonymně založil stránky, něco na nich jakoby prodával, nechal si zaplatit, ale zboží nedodal?

obrázek k článku

Obsesivní reglementace společnosti

Všechny lidské nesvobodné společenské systémy (totalita, despocie, tyranie, demokracie, fašismus, atd.) mají - na rozdíl od dobrovolnictví (anarchie) - jedno společné. Jednotlivec nebo skupina lidí ovládá a řídí zbytek společnosti.

obrázek k článku

Několik poznámek k imigraci a diskriminaci (nejen) z libertariánského hlediska

Imigrační krize dnes hýbe společností. Jak se na ni dívají libertariáni a jaké řešení se nabízí? Podrobnější rozbor přináší Hynek Rk.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu IX - Sdílení zisku

Jedna ze škol dobromyslných autorů a podnikatelů doporučuje zavádění různých metod, které by zaměstnancům zajistily podíl na zisku podniku. Zisky by neměly zůstávat výlučně podnikatelům, ale měly by být rozděleny mezi podnikatele a pracovníky.

obrázek k článku

Súkromné školy v slumoch

Keď vyslovíte podmieňovaciu vetu „ľudia by mali platiť za základné vzdelávanie“, väčšine poslucháčov sa zježia chlpy na celom tele. Ľavicoví intelektuáli by dokázali instantne o tomto barbarskom návrhu vyprodukovať niekoľkostranový pamflet ako status na Facebooku.

obrázek k článku

Anarcho-kapitalismus vs. anarcho-komunismus: Jedno je protimluv

Anarchisté často sami sebe zařazují do jedné ze dvou kategorií. Co je odlišuje a proč je jedna z nich zjevně nesmyslná?

obrázek k článku

Dominance a autoritářství - obraz naší společnosti

Současný stav naší autoritářsko-dominanční společnosti je výsledkem z generace na generaci předávaných lidských traumat z dospívání. Bylo by zázrakem, kdyby po tom, čím si průměrný člověk projde během svých úvodních dvaceti let života, byla výsledkem svobodná a tolerantní společnost.

obrázek k článku

Bydlení dělníků versus vesničanů v dlouhém 19. století: nástin (III/III)

Poslední díl o bydlení v 19. století přináší zajímavé postřehy o zvycích a hygieně obyvatel. Čerpáno je zde především z povídek Karla Klostermanna a Josefa Lady.

obrázek k článku

Chcete pomôcť rozvojovým krajinám? Kupujte trička vyrobené v sweatshopoch!

Otvoriť s ľavičiarom diskusiu o sweatshopoch, je ako postaviť pred býka toreadora. Sweatshopy totižto stelesňujú všetko, čím opovrhuje: nadnárodné korporácie, kapitalizmus, globalizácia, zisk, nerovnosť a práca domácich obyvateľov v hrozných podmienkach za nízku mzdu.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu VIII - Návrhy na vyvlastnění

Předkapitalistická hnutí požadující reformu vlastnictví obvykle kulminovala požadavkem na rovné rozdělení bohatství. Všichni by měli být stejně bohatí, nikdo by neměl mít víc, než má někdo jiný.

obrázek k článku

Ronald Reagan - Protekcionista

Aneb sladké řeči a skutek utek.

obrázek k článku

Recenze: Ekonomix, na první pohled dobré, na druhý ne

Ekonomix od Michaela Goodwina je na první pohled podobným počinem, jako byly Ekonomické nepravidelníky od Modrého ptáka. Autor se snaží zpopularizovat dějiny ekonomického myšlení a přidat k nim i nějaké útržky z hospodářských dějin a to tentokrát v komiksové formě.

obrázek k článku

Bydlení dělníků versus vesničanů v dlouhém 19. století: nástin (II/III)

V tomto díle se zaměříme na bydlení vesničanů v 19.století. Mimo odborné literatury nám mohou být dobrou ukázkou i známé skanzeny.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu VII - Solidarismus

Solidarismus se nevyznačuje ani propracovaností své teorie, ani počty svých stoupenců. To, co mu dává jeho význam, je jeho vliv na mnoho z těch nejlepších a nejvýznamnějších mužů a žen naší doby.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed