Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Existuje pouze omezené množství pracovních míst?

Mnoho lidí věří, že na světě je pouze omezené množství pracovních míst - když tedy jeden člověk získá práci, druhý o ni přijde. Pokud by to byla pravda, musela by být současná zásoba pracovních míst v naší zemi na stejné úrovni, jako když zde poprvé zakotvili Otcové zakladatelé.

obrázek k článku

Dináry, marky a jablka

Kdy byla poslední hyperinflace na území evropského kontinentu? Většina lidí nejspíš prohlásí, že po válce v Německu, někteří si vzpomenou inflaci v Maďarsku. Skoro nikdo si už dnes nevzpomene na inflaci, která před více než 15 lety zachvátila tehdejší Jugoslávií.

obrázek k článku

Mýtus nepoškvrnenej odbornosti

Samotný fakt, že Caplan berie demokraciu vážne, vyvoláva vážne znepokojenie.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Překupník s lístky

Podle Websterova slovníku je „překupník“ někdo, kdo „nakupuje a prodává s cílem dosáhnout rychlého zisku,“ a „překupnictví“ jako „podvádění a okrádání druhých.“ Proto se také veřejnost dívá na „překupníky lístků“ s nelibostí.

obrázek k článku

Prof. Bogdan Glavan (Rothbard Research Center) v Praze

Pozvánka na dvě pražské přednášky o finanční krizi

obrázek k článku

Keynes a mimozemšťani

Paul Krugman z Princeton University přišel s konečným řešením našich fiskálních problémů: mimozemšťani.

obrázek k článku

Elity v kapitalismu

V tržním hospodářství jsou spotřebitelé pány. O tom, co se vyrobí, kolik se toho vyrobí, kdo to bude vyrábět a v jaké kvalitě, rozhodují právě oni.

obrázek k článku

Prezentace z LAMI 2011

Přehled prezentací z letní akademie.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Zázrak jménem Dělba práce

Bill Gates klidně může vymýšlet počítačový software a zároveň i sekat trávník lépe než jeho zahradník; oba dva na tom však budou lépe, když se Gates bude věnovat pouze softwaru a přenechá starost o zahradu svému zahradníkovi.

obrázek k článku

Zpátky do vězení

Je prvního září, osm hodin ráno a děti jako každý rok proklínají Marii Terezii. A každý svobodně smýšlející člověk s nimi.

obrázek k článku

Policejní stát je osobní

Dá se dnešní Amerika považovat za policejní stát? A pokud ano, kde máte máte vy osobně nastavenou hranici říkající: „Ne! Tohle je zákon nebo policejní rozkaz, který odmítám poslechnout“?

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Ten, kdo nepřispívá na charitu

Jsme v zajetí názoru, že je požehnané přispívat na charitu. Je to ctnostné, slušné, dobré, spravedlivé, hodné uznání, altruistické a milé. Stejným metrem je potom měřeno odmítnutí dát na charitu.

obrázek k článku

Válka a inflace

Americká centrální banka, nazývaná Federální rezervní systém (Fed), byla založena roku 1913. Nikdo tuto instituci nepropagoval sloganem, že ulehčí vedení válek a přinese smrt téměř půl milionu americkým občanům v cizích zemích, společně s miliony vojáků a civilistů ostatních zemí.

obrázek k článku

Imigranti vedia pracovať

Nórsky strelec dosiahol presne to, čo chcel. Popri všeobecnom odsúdení jeho činu možno badať na pozadí internetových diskusií názorovú líniu „myšlienku mal dobrú, prevedenie zlé“.

obrázek k článku

Lukáš Kovanda: Příběh dluhové smršti

Tato kniha více méně volně navazuje na knihu "Příběh dokonalé bouře" od téhož autora, která se zabývala současnou finanční krizí, a která také obsahovala rozhovory s významnými osobnostmi z oblasti ekonomie případně ekonomické historie.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Pracovní místa a prosperita

Pracovní místa sama o sobě netvoří prosperitu; ta je vytvářena produkcí zboží a služeb, kterých si lidé cení.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed