Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Zmatení kolem Greshamova zákona

Je velkým nedorozuměním spojeným s Greshamovým zákonem věřit, že tendence k vytlačování dobrých peněz špatnými činí vládní emisní monopol nezbytným.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Paličák

Zkuste si představit, jakým problémům musí čelit developer, jehož plánem je zbourat ulici plnou rozpadlých domů a na jejich místě vybudovat moderní obytný komplex, plný zahrad, bazénů, balkonů, a mnoha dalších doplňků pohodlného bydlení.

obrázek k článku

Zmenšovanie úlohy štátu: lekcie z Nového Zélandu

Ak si myslíte, že nie je možné dramaticky redukovať počet štátnych zamestnancov, radikálne rušiť regulácie a dotácie odvetví, či zaviesť aj do takých sektorov ako je vzdelávanie manažérsky prístup, tento prepis jeho prednášky je určený presne pre vás.

obrázek k článku

Internet je spontánní řád

Účelem dnešního příspěvku je poukázat na vysokou podobnost mezi internetem a svobodným trhem a identifikovat příčiny této podobnosti.

obrázek k článku

Jak duševní vlastnictví brzdí volný trh

Není potřeba uvalovat umělou vzácnost na myšlenky, abychom je přiblížili fyzickým zdrojům, které jsou – bohužel – vzácné.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Nebeská mana?

Myšlenka, že potřeba jednoho člověka je povinností druhého člověka, se u většiny lidí zakořenila tak hluboko, že revoluce, nepokoje a demonstrace jsou ve světě téměř na denním pořádku.

obrázek k článku

III. čtvrtletní setkání libertariánů

Pozvánka na další sraz libertariánů

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Šmelinář

Můžeme rozlišit mnoho rozdílných vzorů. Nejčastější námitkou je, že zisky, na rozdíl od jiných zdrojů příjmu jako třeba mzdy, nájemné, nebo dokonce úrok (platba za riziko spojené s čekáním), jsou nevydělané. Zisk není spojen s žádnou poctivou prací či námahou, které by tento výdělek ospravedlnily.

obrázek k článku

Rovnost a kapitalismus

Asi nejobvyklejší námitkou proti kapitalismu je skutečnost, že vytváří mezi lidmi nerovnosti v bohatství a příjmech. Četnost těchto obvinění svědčí o tom, že leží v žaludku mnoha lidem. Je to totiž tak uvěřitelné!

obrázek k článku

Keď budem veľký, chcem byť smetiar

Prišiel nám platobný výmer, zaplatiť poplatok za komunálne a drobné stavebné odpady. Každý člen rodiny ma zaplatiť 21,9€ za každo-týždenný odvoz odpadu.

obrázek k článku

Fair Trade, nebo Fail Trade?

Je obchod s chudšími zeměmi nespravedlivý? Pokud zaplatíme větší cenu, uděláme ho spravedlivějším? Nebylo by efektivnější poskytnout chudším státům přímou rozvojovou pomoc?

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Malé skupiny vs. velké skupiny

Když náš soused potřebuje s něčím pomoct, nikdy nás nenapadne vyrazit do sousedství a vyhrožovat všem, kdo nepřispějí svou trochou do mlýna. Na politické scéně však užití fyzické síly jako vhodného nástroje k organizování pomoci často tolerujeme, ne-li přímo vyžadujeme.

obrázek k článku

Kritika kritickej ekonómie

Vyvratenie ďalšieho z pokusov obhájiť štátne intervencie a prerozdelovanie majetku ľudí.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Prostředník

Říká se, že zprostředkovatelé nás zneužívají. Jsou dokonce horší než ostatní byznysmeni – kteří alespoň poskytují nějakou službu – zprostředkovatel je považován za naprosto neproduktivního. Koupí produkt, který vyrobil někdo jiný, a prodá ho za vyšší cenu, aniž by k němu cokoli přidal.

obrázek k článku

Víte kolik peněz už jsme nasypali do MMF?

Česká republika je členem mnoha mezinárodních organizací. Málokterá z nich nás stojí tolik peněz jako Mezinárodní měnový fond (MMF).

obrázek k článku

Fáma „kupuj místní“

V posledních letech se postoj ekoaktivistů změnil z prostého respektu k přírodnímu prostředí na snahu postarat se o to, aby vše, co děláme, bylo „udržitelné“.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed