Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Ten, kdo nepřispívá na charitu

Jsme v zajetí názoru, že je požehnané přispívat na charitu. Je to ctnostné, slušné, dobré, spravedlivé, hodné uznání, altruistické a milé. Stejným metrem je potom měřeno odmítnutí dát na charitu.

obrázek k článku

Válka a inflace

Americká centrální banka, nazývaná Federální rezervní systém (Fed), byla založena roku 1913. Nikdo tuto instituci nepropagoval sloganem, že ulehčí vedení válek a přinese smrt téměř půl milionu americkým občanům v cizích zemích, společně s miliony vojáků a civilistů ostatních zemí.

obrázek k článku

Imigranti vedia pracovať

Nórsky strelec dosiahol presne to, čo chcel. Popri všeobecnom odsúdení jeho činu možno badať na pozadí internetových diskusií názorovú líniu „myšlienku mal dobrú, prevedenie zlé“.

obrázek k článku

Lukáš Kovanda: Příběh dluhové smršti

Tato kniha více méně volně navazuje na knihu "Příběh dokonalé bouře" od téhož autora, která se zabývala současnou finanční krizí, a která také obsahovala rozhovory s významnými osobnostmi z oblasti ekonomie případně ekonomické historie.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Pracovní místa a prosperita

Pracovní místa sama o sobě netvoří prosperitu; ta je vytvářena produkcí zboží a služeb, kterých si lidé cení.

obrázek k článku

Labyrint mýtů - IV. Deflace

Po inflaci přichází na řadu jev opačný, který je opředen snad ještě více mýty, a to deflace.

obrázek k článku

Príbeh o jednom priateľstve, určite vám bude povedomý

V čom mi dnes pomáha štát? Alebo lepšia otázka, v čom mi dnes štát nepomáha?

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Vyděrač

Odpovědět na otázku, zda je vydírání opravdu nelegitimní, není na první pohled vůbec těžké. Jedinou odpovědí by na ni byla nejspíše jiná otázka: „Proč se na to vůbec ptáte?“ Vždyť vyděrači přeci druhé vydírají. A co může být horší? Vždyť vyděrači tají i z těch nejosobnějších tajemství těch druhých.

obrázek k článku

Světlo na konci tunelu

Je ono světlo na konci tunelu radostná budoucnost nebo přijíždějící rychlík?

obrázek k článku

Ekonomie Tomáše Sedláčka

V ekonomii mají bezpochyby svoje nezastupitelné místo také popularizátoři a „vypravěči příběhů“, protože realizace ekonomických poznatků v politice a praxi bude vždy více záležet na veřejném mínění než na tom, co se píše v odborných časopisech.

obrázek k článku

Recenze The Not So Wild, Wild West

Vlastnická práva vznikají tam, kde je potřeba. Vznikají spontánně, aniž by je někdo za zvuku fanfár vyhlásil z hradeb. A především vznikají z důvodu dobrovolné, mírumilovné potřeby lidí zabránit konfliktům o vzácné zdroje.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Najímání a propouštění - kde je spravedlnost?

Proč někoho firma vůbec v prvé řadě najímá? Činí tak zaměstnavatel proto, aby dal někomu vydělat na chleba a snížil domácí míru nezaměstnanosti? Jistě že ne! Podnikatelé zakládají podniky v honbě za svým zájmem.

obrázek k článku

Proč nemohou všichni dostávat stejně

Veškeré úvahy o nespravedlnosti světa jsou dány především vlastním relativním pohledem na něj. Nedokážeme objektivně říci, co je dobré pro všechny či pro někoho jiného. Vždy dokážeme říci pouze to, co je dobré pro nás.

obrázek k článku

Súkromné vs. štátne súdnictvo

Pod súkromných súdnictvom si treba predstaviť subjekt, ktorý si strany dobrovoľne zvolia pri riešení sporu a ktorý nie je regulovaný štátom.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Nevládní padělatel peněz

Slovník definuje „padělané“ jako „falešné; zhotovené bez oprávnění; vyrobené jako imitace za účelem podvodu vydávání falešné kopie za originál.“ Padělání je tedy druhem podvodu.

obrázek k článku

Podvody centrálních bank

V předchozích letech byla hlavním argumentem centrálních bank pro snižování sazeb rekordně nízká inflace, kterou se údajně dařilo udržovat na stabilních hodnotách. Proč tedy vznikaly bubliny, když jednotlivé položky uvedené ve spotřebním koši rostly rekordně pomalu?

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed