Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Dějiny 5.7. - Kořeny mesiášského komunismu

Poslední přísada do revolučně komunistického Münzer-Münsterovské guláše přišla spolu s extrémistickými tábority v raném patnáctém století.

obrázek k článku

Studentské půjčky: Další federální debakl

Ačkoliv se možná nechystáte zpět do školy, připravte se zaplatit účet za vysokoškolské vzdělávání.

obrázek k článku

Bitcoin pro začátečníky

Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Jedním způsobem, jak se této krádeži za bílého dne bránit, je například anonymní elektronická měna.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 8. U Handelskammer

Rozrůstání intervencionismu s sebou přineslo radikální změnu. Co se týče ekonomie, byli ministři, úředníci na ministerstvech a poslanci naprostí ignoranti.

obrázek k článku

For a New Liberty: Policie, právo a soudy III.

Jak může existovat právní řád, právní systém bez vlády, která by ho vyhlásila, bez systému jmenování soudců a bez zákonodárného sboru k volbám stanov? Je vůbec právní řád konzistentní s libertariánskými principy?

obrázek k článku

Nezaměstnanost v době pokroku

V dnešním článku po delší době navážeme na seriál Labyrint mýtů a podíváme se na jeden poměrně rozšířený, dalo by se říct hospodský, mýtus.

obrázek k článku

Život v kolektivismu II - Táta

Tohle je ošklivý příběh člověka, který až na prvních 7 let a poslední 4 roky života celý život prožil v těch nejnechutnějších společenstvích, která si lze představit – v nacionálním a reálném socialismu.

obrázek k článku

Dějiny 5.6. - Totalitní komunismus v Münsteru

V hladovějící otrokářské společnosti, jakou byl komunistický Münster, nemohli žít všichni občané v luxusu, který si užíval král a jeho dvůr. Nová vládnoucí třída zaváděla tuhou třídní otrokářskou oligarchii, do té doby nevídanou.

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (3/8)

Předešlý výklad objasňuje pouze příčiny počátečního hospodářského propadu, nikoli jeho mimořádnou intenzitu.

obrázek k článku

Kyperská krádež

O víkendu se udála i v našich socialistických končinách nevídaná věc - EU nutí kyperskou vládu mimořádně jednorázově zdanit všechny vklady na místních účtech.

obrázek k článku

Jedna věc, kterou jsem se ve školce nenaučil

Jednu věc jsme se ve školce nenaučili. Nenaučili jsme se, že jsme se všechno naučili.

obrázek k článku

For a New Liberty: Policie, právo a soudy II.

Všichni víme, že například soudci nejsou vybírání podle své moudrosti, bezúhonnosti nebo efektivity ve službě spotřebiteli, ale jsou politickými herkami vybranými politickým procesem.

obrázek k článku

Co je a co není vidět: IV. Divadla a krásná umění

Má stát podporovat umění prostřednictvím subvencí?

obrázek k článku

Život v kolektivismu

Jakákoli komunita je něco jako třeba „tabulkový procesor“. Sám o sobě je nic. Dokud ho nenaplníme nějakými daty a algoritmy je to mrtvý nečinný systém.

obrázek k článku

Dějiny 5.5. - Komunističtí fanatici: Novokřtěnci

Chudí byli vyvolení a měli by ustavit vládu povinného egalitářského komunismu, světa, ve kterém by se všechny věci vlastnily společně a kde by si byl každý ve všem roven a všichni by dostávali dle svých potřeb.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 7. První světová válka

V této knize nebudu popisovat svoje osobní zkušenosti během války, soustředím se spíše na ideové otázky a jen v tom rozsahu, abych učinil svůj záměr srozumitelnějším.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed