Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Obžaloba duševního vlastnictví - část III.

Libertariánské pohledy na DV se pohybují na škále od kompletní podpory nejvyššího představitelného stupně až k naprostému odmítání.

obrázek k článku

Přispělo euro ke krizi? Nepochybně

Chování politiků dovedlo eurozónu na pokraj krachu, nicméně je dobré si povšimnout „měnového“ systému, mechanismu, který politikům umožnil eurozónu do této situace dovézt.

obrázek k článku

For a New Liberty: Vlastnická práva III

Někteří libertariáni problém legitimity vlastnictví řeší pomocí návrhu, aby byl právoplatným majitelem ten, kdo je jím zrovna teď podle současných státních zákonů.

obrázek k článku

Existuje prostor pro kompromisy se socialismem?

Soukromé vlastnictví výrobních prostředků (tržní ekonomie nebo kapitalismus) a veřejné vlastnictví výrobních prostředků (socialismus nebo komunismus či „plánování“) lze úhledně rozlišit.

obrázek k článku

Bankovní kartel versus slušní lidé

Lidé mají bohužel všeobecně pocit, že současné bankovnictví je symbolem kapitalismu (respektu k individuálním majetkovým právům a možnosti použití soukromého majetku k produktivní činnosti, se všemi výnosy a riziky s tím souvisejícími).

obrázek k článku

Nový libertariánsky manifest v slovenčine

Základné dielo agorizmu, Konkinov „Nový libertariánsky manifest“, načrtávajúce cestu od etatizmu ku slobode, si už môžete prečítať aj v slovenčine.

obrázek k článku

Amerika – zabudnutá krajina

V tento deň [28. října] roku 1886 bola v prístave New Yorku odhalená Socha slobody. Bola postavená za peniaze, ktoré boli dobrovoľne vyzbierané od francúzskeho ľudu – a potom vztýčená v prístave New Yorku za dobrovoľne vyzbierané peniaze od ľudí Spojených štátov.

obrázek k článku

Ne až tak centrální plány mises.cz

O tom co vás čeká a jak můžete přispět k činnosti nejen této stránky

obrázek k článku

Šíření vandalismu

Představte si, že ve vašem sousedství jsou domy pokryté graffiti, na ulicích se válí odpadky a nevrácené nákupní vozíky. Přimělo by vás to k tomu, abyste vyházeli na ulice další odpadky, začli porušovat veřejný pořádek, nebo dokonce kradli ?

obrázek k článku

For a New Liberty: Vlastnická práva II

Každý člověk má absolutní právo „vlastnit“ svoje tělo neboli ovládat své tělo bez vystavení útočnému násilí.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Povaha svobody

Svoboda je stav mysli nevyžadující spoluúčast druhých.

obrázek k článku

Ekonomické nepravidelníky právě vycházejí

Aneb: papír je papír!

obrázek k článku

Lze budovat národ?

Řada lidí jinak skeptických vůči schopnosti vlády Spojených států konat prostřednictvím donucení dobro na domácím území má tendenci věřit, že se naše vláda může ujmout údajně ušlechtilého úkolu, postavit znovu od základů státy, které upadly do chaosu v důsledku válek či politických bouří.

obrázek k článku

Eduard Chmelár a jeho 99%

S príchodom zlých časov sa začínajú objavovať aj ambiciózni reformátori. Tí hlásajú svoje, na prvý pohľad nové, evanjeliá plným hrdlom, bez hanby a s pevným presvedčením o svojej pravde. Dnes sa stali populárne predovšetkým heslá vyzývajúce na boj 99% proti 1%.

obrázek k článku

Obžaloba duševního vlastnictví - část II.

Duševní vlastnictví je široký koncept, který zahrnuje několik typů zákonně reorganizovaných práv, která pramení z nějakého typu duševní kreativity nebo jsou jinak spojena s myšlenkami.

obrázek k článku

Kdyby tak potrat byl skutečně vraždou...

Pokud by potrat byl učiněn nelegálním, jaký trest byste navrhovali pro ženu, která porušila zákon a nechala si udělat potrat?

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed