Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (7/8)

Důraz se postupně přesunul na hospodářské ozdravení a přípravu na válku, jejíž brzké rozpoutání mnozí lidé očekávali.

obrázek k článku

Kyperská krádež za bílého dne

Kritizujeme-li kyperskou krádež, proč se bez řečí necháme okrádat svým vlastním státem? Je tam skutečně nějaký principiální či morální rozdíl? Nebo jde jen o to, že tohle je víc vidět? Nebo jsme si prostě na daně už zvykli a jedná se o status quo, takže si to necháme líbit?

obrázek k článku

Opomíjená ekonomická kalkulace

O socialismu se říká, že nefunguje, protože nikdo nemá pořádnou motivaci odvádět kvalitní práci. To je jistě pravda, není to ovšem zdaleka tím hlavním problémem socialistické ekonomiky.

obrázek k článku

Dějiny 5.10. - Radikální kalvinista George Buchanan

Nejvíce fascinujícím a také nejvíce radikálním kalvinistickým teoretikem pozdního šestnáctého století nebyl francouzský hugenot, nýbrž Skot, který strávil většinu svého života ve Francii.

obrázek k článku

Gerard Casey o Murray N. Rothbardovi, libertarianismu, anarchii a dalších tématech v Praze!

Od 23. do 25. dubna bude v Praze přednášet přední světový odborník v tématech kolem Murrayho N. Rothbarda, libertarianismu, práva a ekonomie a dalších oblastí, které jsou blízké mises.cz. Jste zvání!

obrázek k článku

Bitcoin nebo život?

Obrovská vlna popularity, která v posledních týdnech zasáhla elektronickou měnu Bitcoin asi unikla málokomu.

obrázek k článku

Kypr a rozklad bankovnictví částečných rezerv

„Dohoda o Kypru“, jak byla často v médiích nazývána, může znamenat jedno z posledních dějství pozvolného kolapsu bankovnictví s částečnými rezervami, které začalo zhroucením odvětví spořitelen a záložen v USA na konci 80. let.

obrázek k článku

For a New Liberty: Národní obrana

Nyní se dostáváme k něčemu, co je obvykle finálním argumentem proti libertariánskému postoji.

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (6/8)

Roosevelt se v rámci prezidentské předvolební kampaně v roce 1936 silně otočil doleva. Jeho volební kampaň se téměř změnila v třídní boj.

obrázek k článku

Strašák deflační spirály

Pokles cen, to zní velmi dobře, zvláště pokud máte bokem nějaké peníze a uvažujete o velkém nákupu. Ale s dalším hledáním na Googlu vyjde najevo, že se jedná o naivní a prostoduchý závěr.

obrázek k článku

Dějiny 5.9. - Radikální hugenoti

Hotman varoval, že předání moci lidu panovníkovi nemůže být nikdy trvalé či nezvratné. Na druhou stranu mají lidé a jejich vlastní těla právo na neustálý dohled nad panovníkem a stejně tak na vzetí jeho moci, a to kdykoliv.

obrázek k článku

Novinky v e-shopu

BTC, nová publikace, odznáčky a sleva!

obrázek k článku

O agregácii neužitočných tautológii v mainstream ekonómii

Having looked at monetary policy from both sides now, I can testify that central banking in practice is as much art as science. Nonetheless, while practicing this dark art, I have always found the science quite useful. -Alan S. Blinder

obrázek k článku

Odbory a inflace

Zkušenost ukázala, že keynesiánská léčba nezaměstnanosti (snížení reálných mezd nárůstem všeobecné cenové hladiny) selhává: pracovníci se naučili požadovat takové zvýšení, které jim minimálně vynahradí pokles kupní síly jejich peněz.

obrázek k článku

For a New Liberty: Prohnilí ochránci

Nakonec jsme se nechali následující problém: co když by policie nebo soudci a soudy byly prodejné a předpojaté – co když by směřovaly svá rozhodnutí například ve prospěch obzvláště majetných klientů?

obrázek k článku

Petice výrobců myček

V moderních dějinách podnikatel usiluje o konkurenční výhodu ve dvou rovinách; v tržní rovině snižováním cen či inovací a v rovině politické prosazováním monopolních výhod. Druhá rovina je v demokratickém prostředí obvykle spjata s nutností prezentovat soukromé zájmy jako zájmy veřejné.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed