Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Otevřený dopis ČNB: Komu jste dali vydělat?

Jan Mikula zaslal po ukončení devizových intervencí již druhý otevřený dopis do ČNB. Zde je jeho znění.

obrázek k článku

Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech

Myšlenka komparativní výhody je nezbytnou součástí intelektuální výbavy každého ekonoma. Na 200. výročí vydání „Zásad politické ekonomie a zdanění“ salutuje tento sloupek úspěchu Davida Ricarda, který jako první představil teorii komparativní výhody.

obrázek k článku

Ekonomický nepravidelník II. - David Ricardo

Nikdy řádně nestudoval problematiku finančních trhů, ale dokázal vydělat na burze milióny liber. Nikdy nevychodil vysokou školu, ale pustil se do zkoumání ekonomických věd s větší erudicí než leckterý akademik.

obrázek k článku

Společným směrem - ke společnosti bez politických privilegií

Stejně tak jako nemělo a nemá smysl budovat „socialismus s lidskou tváří“ nemá smysl ani „polidšťovat“ systém politických privilegií.

obrázek k článku

ROBOKALYPSA 4.0

Když přišla na konci 18. století první průmyslová revoluce, vyrazili luddité pod rouškou noci rozbíjet pletací stoje. O necelých 250 let později navrhuje nejbohatší člověk světa – ten který umožnil masivní automatizaci výroby (která nám na oplátku přinesla obrovský nárůst bohatství) – zdanit roboty.

obrázek k článku

United Airlines - důsledek státní regulace?

Předpokládám, že nikomu ze čtenářů neunikla PR noční můra United Airlines, které vyhodily z letu 3411 už naloženého pasažéra kvůli přepravě vlastních zaměstnanců. Incident se stal virální a aerolinky na ně velmi draze doplácejí.

obrázek k článku

Ekonomický nepravidelník I. - Adam Smith

V dějinách je málo osobností, které jejich následovníci označují za zakladatele nějaké vědy. Na všechny pády Adam Smith pro ekonomy takovou osobou je.

obrázek k článku

Anarchokapitalismus a Demokracie 21

Ač se to v dnešní době příliš nenosí, nejsem přítelem demokracie, neboť ji považuji za velmi špatný a nemorální systém rozhodování; nejsem ani zastáncem diktatury, jen si prostě nemyslím, že vůbec potřebujeme někoho, kdo by nám vládl.

obrázek k článku

Ako vznikla zdieľaná ekonomika

Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola „párovacia ekonomika“.

obrázek k článku

Zdravotnictví: Soukromé versus státní

Ve dvou článcích, které jsem na Finmagu věnoval státnímu zdravotnictví, na něm nezůstala nit suchá. Nezbývá než představit, jak by fungovalo zdravotnictví, pokud by bylo „necháno napospas“ volnému trhu, a vystavit tyto teze testu v diskuzi.

obrázek k článku

Třídní boj sto let poté

Rozděl a panuj. Staletími prověřená mocenská taktika, kterou vypilovali k dokonalosti komunisté – a v posledních letech renovovali pragmatici moci. Účelové dělení populace na znepřátelené tábory dokazuje, že politická filozofie je mocným společenským hybatelem.

obrázek k článku

Při dodržování principů libertarianismu by dnešní masivní migrační krize nikdy nevznikla!

Když necháte státy požrat většinu našeho bohatství, politikům se z něj pak cizím dobře rozdává, výborně se za něj válčí. Občas se úspěšně vyrobí i nějaká ta mezikontinentální krize...

obrázek k článku

Pozor na práva, ktoré vám chce priznať štát

Štát je entita, ktorá na “svojom” území vykonáva (legálne?) násilie na obyvateľoch. Legenda hovorí o akejsi spoločenskej zmluve, čo je forma dedičného hriechu, s ktorým sa rodí každý obyvateľ štátu.

obrázek k článku

Technologický pokrok versus životní prostředí

Může být technologický pokrok a životní prostředí v opozici natrvalo?

obrázek k článku

Stát jako náboženství (2/2)

Věřím, že tato důvěra ve stát se postupně vytratí. Možná za padesát, možná za sto let, ale dřív nebo později se lidstvo dostane do fáze, kdy budou o dnešní době číst v knihách a kroutit hlavou nad tím, jak jsme mohli věřit v tak nelogický systém.

obrázek k článku

Právo na cokoliv vs. soukromé vlastnictví

Nejen díky všemožným tzv. lidskoprávním organizacím se lidé naučili dožadovat se svých práv. Mnozí lidé nabyli přesvědčení, že jejich právo na to, co chtějí, je nadřazeno právu někoho jiného na to, co vlastní.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed