Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Buchanan, James Buchanan (1919-2013)

Dnes zemřel jeden z nejvýznamnějších ekonomů tohoto a minulého století. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii James Buchanan odešel ve věku 93 let. Buchanan o sobě tvrdil, že je klasickým liberálem a rakouským ekonomem.

obrázek k článku

Poznejme nepřítele: Anatomie Fedu 8

Nekonvenční zbraně hromadného tisku - QE3, QE4 aneb více benzínu na oheň.

obrázek k článku

Pár slov o amnestiích

Prezident zešílel; propustil na svobodu zločince a kriminální živly! Nebo ve skutečnosti zešílela naše justice a prezident se jen snaží minimalizovat škody?

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 4. Rakouská ekonomická škola

Memoáry Ludwiga von Misese.

obrázek k článku

For a New Liberty: Inflace a hospodářský cyklus: kolaps keynesiánského paradigmatu - část VI.

A pokud jde o rakouské vysvětlení – jediné smysluplné vysvětlení – stagflace? Jak je možné, že v nedávných recesích šly ceny nahoru?

obrázek k článku

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (3/6)

Venkovské nemocnice (cottage hospitals) vznikly kvůli tomu, že dobrovolné obecné nemocnice byly koncentrovány v městských oblastech, kam bylo nutné podstoupit delší cestu. Pacienty zde navštěvoval praktický lékař, jemuž to vylepšovalo prestiž a kariéru místního lékaře.

obrázek k článku

Mýtus šetření

Mnoho politiků a komentátorů, jako například Paul Krugman, tvrdí, že za evropskými problémy stojí šetření, tj. existují nedostatečné vládní výdaje.

obrázek k článku

Dějiny 4.5. - Škola salamanky: Vrcholná léta

Teorie hodnoty patnáctého století ležela od dob sv. Bernardina a Jana Nidera ladem. Nyní, o století později, byla Covarrubiem obnovena.

obrázek k článku

Demokracie: systém expertů na všechno

Dělba práce je úžasná věc. Díky ní se lidstvo zbavilo nouze, hladu a bídy a díky ní se má dekádu od dekády lépe a lépe. Je proto škoda, že lidé – v protikladu ke své přirozené tendenci se dělby práce účastnit a prohlubovat ji – na druhé straně dělbu práce sabotují.

obrázek k článku

PF 2013

obrázek k článku

Šampaňské, chlebíčky a krátký článek

obrázek k článku

For a New Liberty: Inflace a hospodářský cyklus: kolaps keynesiánského paradigmatu - část V.

Rakouská teorie uměla vysvětlit nejen fenomén objasněný ricardiánci, ale také ten shluk chyb a větší intenzitu cyklu v oboru kapitálových statků. A jak uvidíme dále, je jedinou teorií, která dokáže pojmout moderní fenomén stagflace.

obrázek k článku

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (2/6)

Pro to, aby se člověk do nemocnice dostal, potřeboval doporučení od člověka, který na nemocnici přispíval - tj. mecenáše. To se netýkalo případů nehod, které vyžadovaly okamžité ošetření. Jak bylo již výše uvedeno, tak u mnoha nemocnic byli za přispěvatele přihlášeni zaměstnavatelé.

obrázek k článku

Zisková ochrana přírody ve viktoriánském stylu

V myslích ochránců přírody 21. století evokují viktoriánská města a obce (tj. období tzv. divokého kapitalismu) obrázky hustého černého kouře a zdraví škodlivých životních podmínek.

obrázek k článku

Dějiny 4.4. - Škola Salamanky: Azpilcueta a Medina

V ostrém kontrastu k de Sotovi a jeho obdivu k širokému nastavování cen byl Azpilcueta prvním ekonomickým myslitelem, který jasně a přesvědčivě tvrdil, že vládní nastavování cen je neprozřetelné a nemoudré.

obrázek k článku

Poznejme nepřítele: Anatomie Fedu 7

Nekonvenční zbraně hromadného tisku - PDCF, Maiden Lane, Operace Twist aneb zakládáme dceřinky a vzpomínáme na tanečky ze 60. let.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed