Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Internet je spontánní řád

Účelem dnešního příspěvku je poukázat na vysokou podobnost mezi internetem a svobodným trhem a identifikovat příčiny této podobnosti.

obrázek k článku

Jak duševní vlastnictví brzdí volný trh

Není potřeba uvalovat umělou vzácnost na myšlenky, abychom je přiblížili fyzickým zdrojům, které jsou – bohužel – vzácné.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Nebeská mana?

Myšlenka, že potřeba jednoho člověka je povinností druhého člověka, se u většiny lidí zakořenila tak hluboko, že revoluce, nepokoje a demonstrace jsou ve světě téměř na denním pořádku.

obrázek k článku

III. čtvrtletní setkání libertariánů

Pozvánka na další sraz libertariánů

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Šmelinář

Můžeme rozlišit mnoho rozdílných vzorů. Nejčastější námitkou je, že zisky, na rozdíl od jiných zdrojů příjmu jako třeba mzdy, nájemné, nebo dokonce úrok (platba za riziko spojené s čekáním), jsou nevydělané. Zisk není spojen s žádnou poctivou prací či námahou, které by tento výdělek ospravedlnily.

obrázek k článku

Rovnost a kapitalismus

Asi nejobvyklejší námitkou proti kapitalismu je skutečnost, že vytváří mezi lidmi nerovnosti v bohatství a příjmech. Četnost těchto obvinění svědčí o tom, že leží v žaludku mnoha lidem. Je to totiž tak uvěřitelné!

obrázek k článku

Keď budem veľký, chcem byť smetiar

Prišiel nám platobný výmer, zaplatiť poplatok za komunálne a drobné stavebné odpady. Každý člen rodiny ma zaplatiť 21,9€ za každo-týždenný odvoz odpadu.

obrázek k článku

Fair Trade, nebo Fail Trade?

Je obchod s chudšími zeměmi nespravedlivý? Pokud zaplatíme větší cenu, uděláme ho spravedlivějším? Nebylo by efektivnější poskytnout chudším státům přímou rozvojovou pomoc?

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Malé skupiny vs. velké skupiny

Když náš soused potřebuje s něčím pomoct, nikdy nás nenapadne vyrazit do sousedství a vyhrožovat všem, kdo nepřispějí svou trochou do mlýna. Na politické scéně však užití fyzické síly jako vhodného nástroje k organizování pomoci často tolerujeme, ne-li přímo vyžadujeme.

obrázek k článku

Kritika kritickej ekonómie

Vyvratenie ďalšieho z pokusov obhájiť štátne intervencie a prerozdelovanie majetku ľudí.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Prostředník

Říká se, že zprostředkovatelé nás zneužívají. Jsou dokonce horší než ostatní byznysmeni – kteří alespoň poskytují nějakou službu – zprostředkovatel je považován za naprosto neproduktivního. Koupí produkt, který vyrobil někdo jiný, a prodá ho za vyšší cenu, aniž by k němu cokoli přidal.

obrázek k článku

Víte kolik peněz už jsme nasypali do MMF?

Česká republika je členem mnoha mezinárodních organizací. Málokterá z nich nás stojí tolik peněz jako Mezinárodní měnový fond (MMF).

obrázek k článku

Fáma „kupuj místní“

V posledních letech se postoj ekoaktivistů změnil z prostého respektu k přírodnímu prostředí na snahu postarat se o to, aby vše, co děláme, bylo „udržitelné“.

obrázek k článku

Mýtus přirozeného monopolu (2.)

Mnoho lidí je zastánci svobodného trhu ve většině oblastí lidské činnosti, v některých odvětvích ale mylně dělají výjimku: říkají, že jsou odlišná, konkurence tam nefunguje a je nutná účast státu. Patří tam služby typu vodovodní potrubí, rozvod elektřiny, kanalizace, veřejné osvětlení apod.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Bujná představivost

Nikdo nám není povinen dodávat benzín, lékařské služby, jídlo, pracovní místa, či cokoliv jiného. Proč bychom tedy měli kritizovat někoho za to, jakou si účtuje cenu či jakou nabízí mzdu, když tak činí bez jakékoli povinnosti nám vůbec něco nabízet?

obrázek k článku

Touha po rovnosti

Rozdíly mezi příjmy bohatých a chudých rostou. „Jak to řešit?“ ptá se na svém blogu Jan Macháček.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed