Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Epilog socialismu VI - Hereze Trockého

Doktrína ruských bolševiků, italských fašistů a německých nacistů tiše předpokládá, že nikdy nenastane rozkol ohledně otázky, kdo by měl být diktátorem. Mystické síly, řídící chod dějinných událostí, vždy vyberou onoho neomylného vůdce.

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika: Shrnutí

Místo závěru zde uvede shrnutí toho nejdůležitějšího ohledně poznání a kritiky Partekonu čili participativní ekonomiky tak, jak ho prezentuje M. Albert.

obrázek k článku

(Ne)Efektivita státu je irelevantní

Diskuze na téma efektivity jakéhokoli státního útvaru je nejen nekonečná a jasně nedefinovatelná, ale především odvádějící pozornost od mnohem důležitější otázky a tou je - je stát legitimní institucí?

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

Jak vláda pomáhá vytvářet nastávající nedostatek lékařů

Za dobu posledních pěti let se pokusy o reformu Amerického systému zdravotní péče zaměřily primárně na poptávkovou stranu trhu a speciálně na trh s pojištěním. Přesto tyto reformy nedosáhly signifikantního zlepšení ve výstupu zdravotní péče ani redukce nákladů.

obrázek k článku

Prečo sú naše mzdy nízke?

Čo myslíte, kto je v súčasnosti najväčším nepriateľom úspor? Kto nám na ne siaha? Kto nám ich prejedá? Áno väčšina z vás trafila určite správne.

obrázek k článku

John Locke, otec klasického liberalizmu I - Anarchie a prirodzený stav

V dnešnom článku sa pokúsime osvetliť názory a postoje Johna Locka, aby aj ortodoxní anarchokapitalisti názorne uvideli historický pôvod myšlienok, ktoré tak vehementne propagujú.

obrázek k článku

Epilog socialismu V - Ruská agresivita

Svět se evidentně pohnul směrem k plné hospodářské autarkii jednotlivých národů. Jaký může být v takovém světě osud těch národů, které nedokáží ani nakrmit ani ošatit svou populaci z domácích zdrojů?

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika: Demokraticky spravované rady a dodatky

Jak si čtenář již povšiml z předchozích kapitol, tak rozhodování je v Partekonu čili participativní ekonomice založeno na radách pracujících a spotřebitelů. Tyto rady se rozhodují podle demokratického klíče.

obrázek k článku

Dvojnásobná daň z hazardu je spíše k pláči než k potlesku

Ministr financí prosazuje zvýšení daně z hazardu z 20 na 40 procent. Návrh doprovází samá verbální pozitiva: vyšší příjem státu, dotace sportu, penalizace neřesti. Jako vždy, když politik otevře ústa, je však zapotřebí aktivovat centrum kritického myšlení.

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

O daních a lidech, aneb daňové úniky nemusí být vždy nemorální

Daně jsou životní silou státu, jejich odvod pak jedna ze základních občanských povinností. Jsou ovšem daňoví neplatiči skutečně takovými antisociálními monstry, jakými je politici a média vykreslují?

obrázek k článku

Stát a jeho apetit

Možná jste se již setkali někde v diskuzi s tvrzením, že poválečný „sociální“ stát díky vysokým daním rozdával plnými hrstmi obyvatelstvu celoroční nadílku, jenže pak přišli na scénu zákeřní „neoliberálové“, naprosto rozložili stát a dnes už tak v podstatě stát nic neřídí, do ničeho nemluví.

obrázek k článku

Klasici 1.6. - J. B. Say a podnikatel

Jinak bystří analytici jako Schumpeter a Hébert jsou k Sayovi kritičtí, jelikož viděl podnikatele jako statického manažera a organizátora a nikoliv jako dynamického nositele rizika a nejistoty. Takový názor nemůžeme sdílet.

obrázek k článku

Epilog socialismu IV - Socialismus a komunismus

V terminologii Marxe a Engelse jsou termíny socialismus a komunismus synonyma. Užívali alternativně jeden nebo druhý, aniž by mezi nimi rozlišovali. To v praxi platilo i pro všechny marxistické skupiny a sekty až do roku 1917.

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika: Partekon neznamená plnou zaměstnanost

V tomto ohledu je tedy Partekon čili participativní ekonomie realističtějším systémem než systém centrálně plánovaného hospodářství a v některých směrech i než návrhy některých ekonomů rovnováhy podávané za účelem vylepšení kapitalisticko-socialistické ekonomiky současnosti.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed