Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

O daních a lidech, aneb daňové úniky nemusí být vždy nemorální

Daně jsou životní silou státu, jejich odvod pak jedna ze základních občanských povinností. Jsou ovšem daňoví neplatiči skutečně takovými antisociálními monstry, jakými je politici a média vykreslují?

obrázek k článku

Stát a jeho apetit

Možná jste se již setkali někde v diskuzi s tvrzením, že poválečný „sociální“ stát díky vysokým daním rozdával plnými hrstmi obyvatelstvu celoroční nadílku, jenže pak přišli na scénu zákeřní „neoliberálové“, naprosto rozložili stát a dnes už tak v podstatě stát nic neřídí, do ničeho nemluví.

obrázek k článku

Klasici 1.6. - J. B. Say a podnikatel

Jinak bystří analytici jako Schumpeter a Hébert jsou k Sayovi kritičtí, jelikož viděl podnikatele jako statického manažera a organizátora a nikoliv jako dynamického nositele rizika a nejistoty. Takový názor nemůžeme sdílet.

obrázek k článku

Epilog socialismu IV - Socialismus a komunismus

V terminologii Marxe a Engelse jsou termíny socialismus a komunismus synonyma. Užívali alternativně jeden nebo druhý, aniž by mezi nimi rozlišovali. To v praxi platilo i pro všechny marxistické skupiny a sekty až do roku 1917.

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika: Partekon neznamená plnou zaměstnanost

V tomto ohledu je tedy Partekon čili participativní ekonomie realističtějším systémem než systém centrálně plánovaného hospodářství a v některých směrech i než návrhy některých ekonomů rovnováhy podávané za účelem vylepšení kapitalisticko-socialistické ekonomiky současnosti.

obrázek k článku

Česká centrální Blanka, slipy a naše děti

Jak nás vůbec může napadnout, že stejná instituce, stejný stát, který není schopný postavit tunel Blanka, může vychovávat naše děti? Jak to, že víme, že stát nedokáže postavit tunel, ale myslíme si, že dokáže spravovat peníze?

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

O policajtech a lidech

Policie je víceméně k ničemu a lidé by měli pochopit, že bránit se musejí sami, protože to za ně nikdo jiný neudělá. Státní propaganda, která se snaží tento fakt zastírat, je pak samozřejmě velmi nebezpečná.

obrázek k článku

Ministr školství už ví: Antivize 2020

Ministr školství Marcel Chládek letos představil svoji vizi pro vzdělávání do roku 2020. Je plná rovnostářství, zpátečnictví, etatismu.

obrázek k článku

Klasici 1.3. - Vliv Sayova Pojednání

Jedním klíčovým rozdílem mezi Sayem a Smithem byla čirá jasnost a zřejmost Sayova Pojednání. Say tak trochu správně nazval Bohatství národů „čirým chaosem“ a „chaotickou sbírkou správných myšlenek bez rozmyslu naházených na množství pozitivních pravd“.

obrázek k článku

Epilog socialismu III - Diktátorský, antidemokratický a socialistický charakter intervencionismu

Mnoho obhájců intervencionismu se podivuje, když jim člověk řekne, že podporou intervencionismu podporují antidemokratické a diktátorské tendence a zavedení totalitního socialismu.

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika: Existence černého trhu, potřeby a problém ekonomické kalkulace

Ve své knize "Partekon: participativni ekonomika" se M. Albert ptá, zda nevzniknou v Partekonu černé trhy. Dle něj si lze představit různé způsoby, jak v různých Participativních ekonomikách švindlovat.

obrázek k článku

Mises.cz hledá editora a redaktory

Ludwig von Mises Institut CZ-SK se chystá změnit koncept fungování portálu mises.cz, na kterém se nacházíte. V souvislosti s tím hledáme zejména nového editora a aktivní autory.

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

Klub za prázdnou Prahu II: Každá změna je změna k horšímu

I kdyby úředníci, kteří sestavují územní plán, ti nejlepší z nás a měli na paměti nakrásně jen naše blaho, stále budou narážet na všechna omezení, která centrální plánování má. Nikdy nedosáhnou efektivity milionu lidí, kteří by novou výstavbu řídili – ať přímo, či nepřímo – svým jednáním.

obrázek k článku

Bastiat - Petice za zákaz slunce a jiné absurdity ekonomie

V našem eshopu ode dneška naleznete novou knihu vynikajícího ekonoma Frédérica Bastiata.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed