Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Rozhovor s Josefem Tětkem o Ludwig von Mises Institutu

Rozhovor z května 2014 o začátcích, současnosti a směřování mises.cz

obrázek k článku

Volný trh na Blízkém východě

Tento měsíc mě osud zavál na území Izraele, svaté to země pro křesťany, židy i muslimy. Nedávno jsem se šťastně vrátil domů do českých zemí a rozhodl jsem se s vámi podělit o několik poznatků, které, doufejme, budou pro libertariány a rakouské ekonomy aspoň trochu zajímavé.

obrázek k článku

Recenze: Korupce: Ekonomie vs. mýty

Na konci minulého roku se objevila na pultech knihkupectví kniha autorů Pavla Rysky a Jana Průši (svého času publikovali i na webu Liberálního institutu) s názvem „Korupce: Ekonomie vs. mýty“.

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

Mým národům!

Dnes je tomu právě sto let, kdy byl v Sarajevu zavražděn následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este, což de facto odstartovalo první světovou válku.

obrázek k článku

Polemika s úrokovým strašákem

Internet překypuje texty a klipy, jež nám v undergroundovém balení přinášejí poselství o nesplatitelnosti úroků; a protože ve svém okolí pozoruji nemálo lidí, kteří toto poselství přijali za své, rozhodl jsem se této problematice věnovat krátkou ekonomickou analýzu.

obrázek k článku

7. ročník Liberty Seminars v Slovinsku

Davies, Mitchell, Palmer, Booth a spol. 22.-27. septembra 2014 v Jazero Bohnij v Slovinsku!

obrázek k článku

Dějiny 13.3. - Fyziokraté – Průkopník laissez-faire markýz d’Argenson

D’Argenson vzhlížel k osvícenému panovníkovi, který by tyto umělé dotace a omezení odstranil, přičemž upozornil, že v dokonalé společnosti by panovník neměl moc práce. „Kdo se příliš snaží, ten všechno zkazí… Nejlepší vláda je taková, která vládne nejméně.”

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu XIVb: Průmysl na Slovensku – Diskoordinace v hospodářství

Poslanec Miroslav Smatana upozornil na 18. schůzi SNR i na problém diskoordinace v dodávkách komplemetárních výrobních statků včetně práce, které byly nutné pro dokončení výroby, zmínil i neplnění potřeb spotřebitelů a problémy s vědou a výzkumem i kvalitou.

obrázek k článku

Intelektuálové a socialismus

V každé zemi, která se pohybovala směrem k socialismu, předcházelo té fázi, ve které získal socialismus určující vliv na politiku, mnoholeté období, během něhož řídily socialistické ideály pouze myšlení nejaktivnějších intelektuálů.

obrázek k článku

Rozhovor: Brett Veinotte o hrůzách státního školství

Brett Veinotte pracoval v soukromém vzdělávání posledních 10 let v nejrůznějších aktivitách. Jako zakladatel podcastu School Sucks každý týden mluví o svých objevech o americkém školském systému k tisícům posluchačům.

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

Návrat starých časů: Kapitola 19

Román o znovuobjevení kapitalismu od Henryho Hazlitta – „Pokud by byl kapitalismus zničen, bylo by nezbytné ho znovu vynalézt – a tento objev by se právem zařadil mezi největší objevy v dějinách lidstva. To je hlavním poselstvím mé knihy.“

obrázek k článku

Dějepis podle státu a nedokonalé informace

Rozhodl jsem se podívat na to, jak si stát poradí s nedokonalými a asymetrickými informacemi, a to na příkladu učebnice dějepisu.

obrázek k článku

Dějiny 13.2. - Fyziokraté – Laissez-faire a svobodný obchod

Fyziokraté se zajímali hlavně o dvě oblasti – o politickou ekonomii a technickou ekonomickou analýzu, přičemž kvalita jejich příspěvků v těchto dvou oblastech je natolik rozdílná, až bije do očí.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu XIVa: Průmysl na Slovensku

Základy ekonomického růstu na Slovensku odhalil na 18. schůzi Slovenské národní rady ze dne 24. října 1985 dlouholetý předseda vlády Slovenské socialistické republiky komunista Peter Colotka, který si jinak pochvaloval vcelku dosažení cílů a poukázal i na snížení spotřeby surovin.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed