Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Vysloužilci a „divoký kapitalismus“

Psát o době kapitalismu 19. století a nezmínit vysloužilecké (veteránské) spolky by bylo na pováženou. Tyto spolky byly sociálními a společenskými institucemi, stojícími na svépomoci a charitě s nezanedbatelným významem prestiže.

obrázek k článku

Sborník: Intervence ČNB - Obr s rukou ve vaší kapse

Texty o inflaci a centrálním bankovnictví patří do zlatého fondu liberální literatury v každé době, avšak nyní se stávají aktuální i pro čtenáře, kteří nemají jinak o existenci centrální banky jiné než teoretické vědomosti.

obrázek k článku

Proti vyrovnanému rozpočtu

Je zjevné, že snaha o vyrovnaný rozpočet se v rukou politiků přeměňuje v zástěrku ke zvyšování daní (podobně jako například snaha o vyrovnanou obchodní bilanci vede k zavádění cel, omezování dovozu a dotování vývozu).

obrázek k článku

Milý Ježíšku, mám to nejskromnější přání

Milý Ježíšku, neuplynulo moc času od doby, kdy jsem ti psal naposledy. Dnes budu podstatně skromnější.

obrázek k článku

Oprava rozbitého měnového systému

Ještě před tím, než zkolaboval trh s nemovitostmi a vlády začaly pumpovat do ekonomiky miliardy, aby jí zachránily, žil byl programátor s přezdívkou Satoshi Nakamoto. Ten bez velkých fanfár vytvořil ideu s potenciálem změnit svět. Ta idea dostala název Bitcoin.

obrázek k článku

Nedokonalé a asymetrické informace VII: Asymetrické informace na trhu s prostitucí a jejich řešení

Jak již bylo uvedeno ve třetí části této série článků, tak trh prostituce v České republice je do jisté míry značně unikátní. Není totiž regulován, a to přesto, že se na něm vyskytuje problém s asymetrickými informacemi.

obrázek k článku

Dějiny 9.6. - Královský inženýr a zastánce jediné daně maršál Vauban

Zrádný srdcař a patriot maršál Sebastian Le Prestre, markýz de Vauban (1633-1707) byl jen stěží zaníceným či militantním odpůrcem královských či colbertistických opatření.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VI: Nedostatečná kvalita zboží a služeb

Dnes řada lidí prohlašuje, že komunistické výrobky byly sice nedostatkové a někdy i zastaralé, ale byly prý kvalitní.

obrázek k článku

Přednáška 19.11. 2013: Bitcoin: Technologie a měna

Předseda Ludwig von Mises Institutu CZ/SK Dominik Stroukal vystoupí dnes v úterý 19.11. od 18 hodin na VŠE na konferenci Students for Liberty CZ. Mluvit se bude o stále populárnějším Bitcoinu. Akce je zadarmo a jste srdečně zváni.

obrázek k článku

Bude ČNB kupovat uhlí a brambory?

Debata o intervencích ČNB pokračuje i nadále (naši centrální bankéři asi čekali vřelejší poděkování za to, jak pěkně a včas nás zachránili), a to i ze strany ČNB.

obrázek k článku

Pár slov k intervenci ČNB

Vypadá to, že lidi v podstatě až teď zjistili, že máme centrální banku a že ta manipuluje českou měnu a centrálně plánuje, co se s ní bude dít.

obrázek k článku

Deflace - definiční znak zdravé ekonomiky

V následujícím textu se pokusíme poukázat na problémy vyplývající z mylné definice inflace a deflace, provedeme taxonomii deflace, jež nám umožní opustit matoucí „makro“ pohled na problematiku deflace, a ukázat na falešnou paralelu dvou zel (inflace, zla menšího, a deflace, zla většího).

obrázek k článku

Ošidná rétorika: O (zne)užívání pojmu pojištění

Ačkoliv se může zdát, že se jedná o velmi „laciný“ trik, veřejnost bude obecně odporovat zvyšování pojistného méně než zvyšování daní, snad proto, že pojistné zní více jako platba „pro sebe“ než jako dávka „ostatním“.

obrázek k článku

Demokracie, dobro z definice

Slovo demokracie je celkem běžně přijímáno například jako synonymum pro svobodu, rozumné chování, mírumilovnost, otevřenost k názorům ostatních, ale zejména je pojmem „demokratický“ velmi často užíván prostě místo „dobrý“ či „správný“.

obrázek k článku

Dějiny 9.5. - Obchodníci a obchodní rada

Rozzuření obchodníci se zaměřili zejména na vládou udělovaná výsadní monopolní privilegia tzv. obchodním společnostem.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VI: Nedostatky v zemědělské produkci

Na 3. schůzi ČNR ze dne 20. října 1986 socialistický poslanec a pozdější krátkodechý ministr zemědělství a výživy ČSFR MVDr. Oldřich Burský uváděl, že dle něj zemědělská produkce v posledních 15 letech pronikavě rostla a postupně se rozšiřovala i potravinářská výroba.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed