Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Štát vytvára chudobu

Sloboda prináša prosperitu.

obrázek k článku

Zamyšlení o duševním vlastnictví

Pomáhá duševní vlastnictví blahobytu společnosti? Možná. Ale je tento koncept morálně čistý?

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Přerozdělování příjmů a bohatství

Návrhy volající po vyšších daních způsobují, že je to stát namísto produktivního jedince, kdo rozhoduje o toku peněz. Rozdělení bohatství se tak stává nezávislým na produktivitě příjemce rozdělovaných peněz.

obrázek k článku

Zajímavé časy

Ačkoliv nejsem příznivcem doomsayingu, při sledování současných událostí těžko hledat pozitivní výhledy.

obrázek k článku

Proč padají akciové trhy?

Všechno, co vláda a Fed od poslední krize udělali, bylo špatně a ekonomické „fundamenty“ jsou proto stále příšerné.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Inzerent

Reklama má již dlouho dobu špatnou pověst. Argumenty proti ní jsou detailní a zdánlivě neúprosné. Tvrdí se, že reklama vábí lidi a nutí je kupovat si produkty, které by si jinak nekupovali. Loví strach a psychologické slabosti lidí.

obrázek k článku

Zodpovědnost a nenasytnost

Krize oslavila už více jak rok a naplno ji teď pociťuje i celá Evropa. Závěry typu „Evropa se s krizí vyrovná mnohem lépe než USA“ nebo „záležitost problémových bank je pouze věcí Spojených států“ se ukázaly jako naprosto liché.

obrázek k článku

Kdo vlastní Amazonský prales?

Ne, Amazonský prales nevlastníme my. Kdokoli ho chytí, může si ho nechat. A měl by si ho užít dobře, přeměnit nevyužívané zdroje na statky, které lidé poptávají, ať už se bude jednat o ekologické parky či ozdobné sandály.

obrázek k článku

Soukromá MHD v minulosti a současnosti

V dřívějších dobách bývalo a provozování MHD bylo podnikání jako každé jiné. V tomto příspěvku se podíváme (nejen) na soukromý provoz MHD v našich zemích za Rakouska-Uherska a tzv. první republiky.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Boj proti nerovnosti

Někteří lidé nahlížejí na bohaté jako na někoho, kdo disponuje nespravedlivě velkým podílem bohatství; přitom však opomíjejí vysoké riziko selhání, které bohatí lidé před dosažením bohatství podstoupili.

obrázek k článku

Zvrátenie zákona alebo neomerkantilizmus v Európe

Vždy, keď sa v obci niečo vybuduje z eurofondov, všetci sa radujú. Obyvatelia majú novu službu, starosta voličské hlasy, agentúra províziu, podnikateľ zákazku a Európska únia novu modrú tabuľu. Skoro sa zdá, že svet nemôže byť krajší.

obrázek k článku

Hlavní poslání úspor a kapitálu

Predátorské třídy vykořisťovatelů chtějí sklízet, ačkoliv nezaseli. Majitelé pozemků, kapitalisté a podnikatelé si přivlastňují to, co právem náleží pracovníkům, kteří to vytvořili. Všechno zlo na světě je nevyhnutelným důsledkem těchto původních chyb.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Šovinistické prase

Ženské emancipační hnutí je směsicí různých programů a je složené z různých skupin s rozdílnými cíli. Intelekt schopný rozlišování může některé z těchto cílů přijmout a jiné odmítnout.

obrázek k článku

Euroúředníci všech zemí, množte se!

Není divu, že slovo úředník okamžitě vyvolá představu bezbřehé korupce.

obrázek k článku

Lhaní o Libyi

Tvůrci Ústavy dali Kongresu moc vyhlašovat válku v přesvědčení, že volba jít do války – volba, která často ovlivní stovky tisíc lidí a změní běh dějin – by neměla ležet na jedné chybující lidské bytosti.

obrázek k článku

Labyrint mýtů - III. Inflace

Chmurné obrázky německých dělníků vyplácených po několika hodinách, aby z jejich výplaty vůbec něco zbylo, musí strašit každého ekonoma. Přesto si ale řada z nich myslí, že pokud se hyperinflaci podaří zkrotit na „rozumnou mez“, pak bude mít inflace blahodárný účinek.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed