Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Dějiny 10.2. - Sir Thomas Smith: Merkantilistický zastánce tvrdé měny

Byl to spíše Sir Thomas Smith než jeho kolega Sir Thomas Gresham, kdo byl zodpovědný za první formulaci „Greshamova zákona“.

obrázek k článku

PF 2014

„Svoboda není pouze něčím, v co bychom měli věřit; svoboda je způsob života. A takový život může mít hluboký a rozsáhlý vliv na společenské instituce i samotný běh historie.“ - Jeffrey Tucker

obrázek k článku

Silvestrovský článek

Již čtvrtý silvestrovský článek na webu mises.cz s nejdelším poděkováním za uplynulý rok.

obrázek k článku

Mýtus o nadprodukci

Od samého začátku ekonomických úvah o hospodářských výkyvech můžeme vysledovat dva základní proudy: jeden hledá jejich příčinu v nějakém všeobecném nadbytku komodit nebo nedostatku peněz, což je starý merkantilistický pohled.

obrázek k článku

Husákova Ostrava

Nedávno vyšla poměrně podrobná kniha o historii města Ostravy z produkce Nakladatelství Lidových novin. Cenné je, že kniha se zabývá mimo jiné i obdobím normalizace.

obrázek k článku

Jak skončí experiment s papírovou měnou?

Systém papírových peněz v sobě obsahuje zárodky vlastní sebedestrukce. Monopolní výrobce peněz s výsadním právem na jejich tištění může jen těžko odolávat pokušení ke zvyšování peněžní zásoby.

obrázek k článku

Mám ty prachy v bance, anebo nemám? II: UniCredit Bank a její obchodní a produktové podmínky

UniCredit Bank a její obchodní a produktové podmínky ve světle diskuse o frakčním bankovnictví

obrázek k článku

Dějiny 10.1. - Tudorovský a stuartovský absolutismus

Dominantním politickým myšlením v Anglii mezi raným šestnáctým a raným sedmnáctým stoletím byla forma zjednodušujícího a militantního absolutistického myšlení, nazývaná „korespondenční teorií“ či „politickou teorií řádu“.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VII: Zdravotnictví pohledem schůzí České národní rady

5. a 6. schůze ČNR se věnuje poměrně dost problémům zdravotnictví. Začneme však nejprve 4. schůzí ČNR ze dne 11. prosince 1986. Socialistický poslanec Jiří Fleyberk konstatoval, že největší nárůst rozpočtových výdajů byl ve zdravotnictví.

obrázek k článku

Murray Christmas!

Ludwig von Mises Institut CZ/SK přeje všem svým čtenářům, sponzorům a přátelům krásné Vánoce.

obrázek k článku

Za co se pere Ariel

Znám poměrně dost ekonomů, kteří - podobně jako Rubinstein - zdráhají sami sebe za ekonomy označit. Důvodem je především to, že veřejnost má velmi zkreslené představy (vytvořené zejména právě na základě ekonomických rubrik v novinách) o tom, čím se ekonomové zabývají.

obrázek k článku

Báječný rok 2013

Byl to skvělý rok pro příznivce svobody. Pojďme si zrekapitulovat největší momenty roku 2013.

obrázek k článku

Pokračování polemiky s ČNB

Mojmír Hampl se v boji o vnímání kroků ČNB nevzdává snadno a hází kritikům rukavici v podobě svých poznámek k debatě o měnových intervencích.

obrázek k článku

Inflace podle Jiráska

Před časem jsem potkal u piva kamaráda, který s sebou v tašce táhl pět dílů F. L. Věka od Jiráska. Že prý jde z antikvariátu a ani tam to nechtějí. Tak jsem to za jedno točené od něj vzal a začal číst.

obrázek k článku

Dějiny 9.10. - Optimistická příručka na sklonku století

Rajská zahrada byla světem radosti a těšení smyslů; smyslem Ježíšova návratu na zemi bylo znovu svolat lidstvo k této původní radosti. Nadto asketismus způsobuje ekonomické utrpení. Specializace, obchod a sledování bohatství na trhu bylo tou skutečnou, a tedy Bohem danou, dobročinností.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VII: Školství a kultura pohledem schůzí České národní rady

V této kapitole se podíváme na školství, zdravotnictví a sociální péči. To jsme již udělali v případě Prahy, ale tentokrát se to bude více týkat českých zemí obecně.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed