Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

For a New Liberty: Stát jako agresor - část I.

Hlavní podstatou libertariánských myšlenek je oponovat jakékoliv a veškeré agresi proti vlastnickým právům jedinců na jejich vlastní osobu a na materiální objekty, které dobrovolně nabyli.

obrázek k článku

Hvězdičko blýskavá

Zdá se, že nejznámějšího českého ekonoma, Tomáše Sedláčka, potkal osud americké ekonomické superstar, Paula Krugmana.

obrázek k článku

Přechod od monarchie k demokracii (1789–1918)

Dědičné monarchie reprezentují historický příklad vlád vlastněných soukromě a demokratické republiky zase vlád ve veřejném vlastnictví.

obrázek k článku

Evropské dluhové impérium a ekonomie podle Tomáše Sedláčka

Půjčit MMF je holé šílenství. O tom by nemělo být v ekonomii sporu. Přesto se ekonomové z většiny různých spekter staví na stranu politiků a přicházejí s argumenty, proč půjčit peníze na záchranu eurozóny.

obrázek k článku

Socializmus, alegória.

Profesor ekonómie zaviedol v triede známkový socializmus.

obrázek k článku

Obžaloba duševního vlastnictví - část VIII.

Co je tedy skutečně špatného na uznávání „nových“ vlastnických práv? Koneckonců jelikož nás nepřetržitě obohacují nové myšlenky, umělecká díla a inovace, jaká je újma na tom, jít s dobou a uznat nové formy vlastnictví?

obrázek k článku

Deset klíčových myšlenek - 4. Odkud se berou ceny?

Proč jsou kabriolety dražší? Proč je skotská, která zrála 21 let, dražší než skotská, která zrála 10 let? Proč jsou červené papričky dražší než zelené? Proč vydělávají zaměstnanci Wal-Martu méně než průměrný dělník v USA?

obrázek k článku

For a New Liberty: Vlastnická práva a „lidská práva“

Neexistuje žádné právo na svobodu slova ani svobodu tisku, existují jen vlastnická práva. Lidské právo na svobodu tisku závisí na svobodě vlastnit novinové vydavatelství.

obrázek k článku

Pomáhat a chránit - Stát(u)

22. června 1999 odloučený manžel a otec Simon Gonzales unesl své tři mladé dcery navzdory tomu, že proti němu byl vydán soudní příkaz. Během 24 hodin byla nalezena těla tří unesených dívek v kufru jeho auta a Simon byl usmrcen v přestřelce s policií.

obrázek k článku

Recenze: Mýty o socialistických časech

Na konci minulého roku vyšla kniha

obrázek k článku

Lysander Spooner (1808-1887)

Murray Rothbard Spoonera označuje za „posledního velkého teoretika přirozených práv z řad anarchistů, klasických liberálů či morálních teoretiků obecně“ a uvádí, že Spoonerovy spisy hrály velkou roli v jeho vlastním ideologickém vývoji.

obrázek k článku

Vím, že nic nevím

Žijeme v komplexním světě. Každý den čelí lidstvo obrovskému množství dílčích rozhodnutí. Stejně jako mají své hranice stroje vytvořené lidmi, mají své hranice i věci, které vytvořila příroda.

obrázek k článku

Obžaloba duševního vlastnictví - část VII.

Některé nekonzistence a problémy DV založené na přirozených právech byly popsány dříve. V této části se budeme zabývat diskusí dalších problémů těchto argumentů ve světle předcházející debaty o významnosti vzácnosti.

obrázek k článku

Deset klíčových myšlenek - 3. Jak fungují trhy?

Pochopení jevu, který ekonomové nazývají trhem, je podstatou ekonomického způsobu myšlení. Pochopit výzvu, kterou takové procesy představují, je začátkem k odpovědi na starou otázku, proč jsme schopní dostat člověka na měsíc, ale nedovedeme odstranit chudobu.

obrázek k článku

Nechť je zboží domácí

Kapitola z knihy Selhání Nové ekonomie od Henryho Hazlitta

obrázek k článku

For a New Liberty: Smluvní svoboda a svobodná směna

Když člověk něco vlastní, musí mít právo se těchto vlastnických nároků vzdát nebo je s někým jiným vyměnit.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed