Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Ústredná plánovacia komisia pre kapitalistické ekonomiky

V roku 1989 sa u nás zmenil režim. Väčšina ľudí si myslí, že zatiaľ čo dovtedy sme tu mali socializmus, v roku 1989 nastal obrat o 180 stupňov a zrazu tu máme kapitalizmus voľného trhu, kde je ekonomika riadená výlučne súkromne, pričom štát je tu ako nejaký „nočný strážnik“, ktorý dáva pozor...

obrázek k článku

17. listopad

V tento den si český národ připomíná, že na den přesně před 22 lety jsme získali svobodu. Je to příležitost poplácat se po ramenou, jak jsme ty komouše vypráskali a jak jsme se stali vyspělou společností.

obrázek k článku

Ako zlé podnikateľské prostredie pomáha podnikateľom

Vždy, keď rôzne agentúry zverejnia výsledky, ako sa znova raz posunulo Slovensko v rôznych rebríčkoch podnikateľského prostredia smerom nadol, ozývajú sa najmä dva druhy reakcií.

obrázek k článku

Meziměstská hromadná doprava: Svobodný trh vede

Jak je vidět, privatizace meziměstské autobusové dopravy je to nejlepší, co se mohlo v tomto odvětví v České republice stát. Etatisté, kteří mají ve zvyku právě hromadnou dopravu považovat za jednoznačný „veřejný statek“, by měli nyní vysvětlit, jak je možné, že jejich teorie (opět) nezafungovaly.

obrázek k článku

Mylná představa o „veřejném sektoru“ (1/2)

Nejdříve se můžeme ptát: „veřejný sektor“ čeho? Něčeho zvaného „národní produkt“. Ale povšimněte si skrytého předpokladu, že národní produkt je něco jako koláč sestávající z několika „sektorů“, a že tyto sektory, veřejné i soukromé, spolu dohromady tvoří produkt ekonomiky jako celku.

obrázek k článku

Důležitost selhání

V dnešní společnosti se ze selhání stalo něco obávaného, čemu je potřeba se vyhnout a zabránit za každou cenu. Ať už jde o dávky v nezaměstnanosti, zemědělské dotace nebo záchranné balíčky pro krachující firmy, zdá se, že svět hledí na selhání jako na fenomén prostý společenského významu.

obrázek k článku

Kdo nehledá zisk, nežije

Svět je příliš složitý na to, aby byl ve všech svých aspektech všem srozumitelný. I na to má lidská společnost recept...

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Spontánní řád vs. vědomý plán

Složité organismy, tržní instituce či jazyk – to jsou příklady spontánního řádu, které by žádný plánovač nesestavil, či spíše by si je ani neuměl představit.

obrázek k článku

Fiat Pecunia

Itálie dluží 2000 000 000 000 eur. To je jako státní rozpočet České republiky na 50 let.

obrázek k článku

Nechme ratingové agentury v klidu umřít

Jedním z vděčných témat poslední doby se stala role ratingových agentur a jejich spoluvina na finanční a dluhové krizi.

obrázek k článku

Spoločnosť je požehnanie, ale vláda je zlo

Spoločnosť si pre seba zabezpečuje takmer všetko, čo je pripisované vláde.

obrázek k článku

Ničení hodnot

O tom, co jde vládě nejlépe.

obrázek k článku

Štrajk a výpovede v štátnych službách, nešťastná náhoda, či nezvratný osud?

V poslednej dobe sa hromadia správy o problémoch vo verejnom sektore. Predmetom sú najčastejšie dve služby charakteristické pre dnešný moderný štát, dve vlajkové lode reprezentujúce služby štátu občanom: vzdelanie a zdravie. A hľa ako dopadli!

obrázek k článku

Eugenika: vrcholné sociální inženýrství progresivistů

Podle obecně přijímaného popisu Progresivní éry, osvícená vláda vtrhla na scénu a regulovala trh se zbožím, prací a kapitálem, čímž ochránila nebohé masy před divokostí nespoutaného laissez-faire kapitalismu.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Riziko stejných výsledků

Spoléhání se na vlastní osobu je lepším nástrojem než spoléhání se na stát, jelikož tím v sobě pěstujeme obezřetnost. Osobní svoboda negarantuje lepší úsudek, ale motivuje k jeho zlepšování pomocí přirozené zpětné vazby.

obrázek k článku

Epstein R. A.: Právo, ekonomie a politika

Kniha profesora R. A. Epsteina „Právo, ekonomie a politika“ je již několikátou knihou na téma právo a ekonomie (Law and Economics), která se objevila v češtině. Tato kniha je složena ze šesti statí, z nichž jednu si nyní přiblížíme.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed