Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Nerovnost bohatství a příjmů

Nadvláda spotřebitelů se skládá z jejich moci předat kontrolu materiálních faktorů produkce, a tak předat řízení produkčních aktivit k těm, kdo jim slouží nejefektivnějším způsobem. To implikuje nerovnost bohatství a příjmů.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Lakomec

Lakomec se dodnes nevzpamatoval z útoku, který mu uštědřil ve své vánoční koledě Charles Dickens. Ačkoli byl lakomec přísně kritizován i před Dickensem, postava Ebenezera Vydřigroše se definitivně vžila do folklóru naší doby.

obrázek k článku

Ilúzia prerozdeľovania bohatstva

Prerozdeľovanie bohatstva je oxymoron. Tento fakt premieňa hnací motor štátu blahobytu na popol. Štát blahobytu je naprostým ničiteľom od hlavy až po päty.

obrázek k článku

11/9 deset let poté - ještě větší katastrofa, než jste čekali

Antonymum slova slavit? Truchlit. V případě desátého výročí útoků na World Trade Center v New Yorku je na místě truchlit dvojnásob. A mnohem víc.

obrázek k článku

Obchod Mises.cz

Rádi bychom vám představili náš nový internetový obchod, který pro nás a naše čtenáře představuje další možnost, jak šířit myšlenky rakouské školy a ideje svobody, dobrovolnosti a nenásilí.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Existuje pouze omezené množství pracovních míst?

Mnoho lidí věří, že na světě je pouze omezené množství pracovních míst - když tedy jeden člověk získá práci, druhý o ni přijde. Pokud by to byla pravda, musela by být současná zásoba pracovních míst v naší zemi na stejné úrovni, jako když zde poprvé zakotvili Otcové zakladatelé.

obrázek k článku

Dináry, marky a jablka

Kdy byla poslední hyperinflace na území evropského kontinentu? Většina lidí nejspíš prohlásí, že po válce v Německu, někteří si vzpomenou inflaci v Maďarsku. Skoro nikdo si už dnes nevzpomene na inflaci, která před více než 15 lety zachvátila tehdejší Jugoslávií.

obrázek k článku

Mýtus nepoškvrnenej odbornosti

Samotný fakt, že Caplan berie demokraciu vážne, vyvoláva vážne znepokojenie.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Překupník s lístky

Podle Websterova slovníku je „překupník“ někdo, kdo „nakupuje a prodává s cílem dosáhnout rychlého zisku,“ a „překupnictví“ jako „podvádění a okrádání druhých.“ Proto se také veřejnost dívá na „překupníky lístků“ s nelibostí.

obrázek k článku

Prof. Bogdan Glavan (Rothbard Research Center) v Praze

Pozvánka na dvě pražské přednášky o finanční krizi

obrázek k článku

Keynes a mimozemšťani

Paul Krugman z Princeton University přišel s konečným řešením našich fiskálních problémů: mimozemšťani.

obrázek k článku

Elity v kapitalismu

V tržním hospodářství jsou spotřebitelé pány. O tom, co se vyrobí, kolik se toho vyrobí, kdo to bude vyrábět a v jaké kvalitě, rozhodují právě oni.

obrázek k článku

Prezentace z LAMI 2011

Přehled prezentací z letní akademie.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Zázrak jménem Dělba práce

Bill Gates klidně může vymýšlet počítačový software a zároveň i sekat trávník lépe než jeho zahradník; oba dva na tom však budou lépe, když se Gates bude věnovat pouze softwaru a přenechá starost o zahradu svému zahradníkovi.

obrázek k článku

Zpátky do vězení

Je prvního září, osm hodin ráno a děti jako každý rok proklínají Marii Terezii. A každý svobodně smýšlející člověk s nimi.

obrázek k článku

Policejní stát je osobní

Dá se dnešní Amerika považovat za policejní stát? A pokud ano, kde máte máte vy osobně nastavenou hranici říkající: „Ne! Tohle je zákon nebo policejní rozkaz, který odmítám poslechnout“?

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed