Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Recenze: Najpremyslenejšie plány

O škodlivosti plánovania úradníkov pre váš život, peňaženku a budúcnosť.

obrázek k článku

Soukromé školství ve Velké Británii, dětská práce a stát v 19. století (3/5)

Se základním školstvím a povinnou školní docházkou je i úzce spojen problém dětské práce, a to zejména v továrnách. Přičemž děti běžně pracovaly v zemědělství. Dostávaly často nudné a vyčerpávající úkoly, jako byl odnos kamenů z pole, plení, rozhazování hnoje, odhánění ptáků atp.

obrázek k článku

Předvolební bahno I. - Hasiči

Opustil jsem nedávno stověžatou a vydal se na okruh po vlasti. Cesta byla náročná především psychicky, a to z důvodu blížících se voleb.

obrázek k článku

For a New Liberty: Vzdělání - část II.

Ačkoli současní pedagogové nezachází tak daleko jako Ku Klux Klan, je důležité si uvědomit, že samotná povaha veřejného školství vyžaduje zavedení uniformity a pošlapání rozmanitosti a osobitosti při vzdělávání.

obrázek k článku

Európania, Európa a Európska únia

To, že celá Európska únia, ako ju dnes poznáme, je zatiaľ posledné štádium európskeho vývoja, ešte nehovorí nič o jej správnosti ako prostriedku určeného na dosiahnutie cieľa. Cieľa, ktorý sa pre množstvo problémov zdá byť už zabudnutý.

obrázek k článku

Podnikatelé divokého kapitalismu

Když jsem asi před necelými třemi lety napsal článek o podnikatelích tzv. období divokého kapitalismu, netušil jsem, že existuje „Historická encyklopedie podnikatelů Čech, Moravy a Slezska do poloviny XX. století“, která umožňuje lépe nahlédnout různé „tváře“ podnikatelů tohoto převratného období.

obrázek k článku

Dějiny 2.6. - Teologové z Pařížské univerzity

Na přelomu dvanáctého a třináctého století byly kanonické a římské právní teorie velmi pokročilé a univerzitou nově připravení filozofové-teologové začali svědomitě zkoumat otázky společenské etiky.

obrázek k článku

Popil methyl, popil ethyl?

Jaká jsou nyní pravidla výroby a prodeje alkoholu? Stejně jako jakékoliv jiné nápoje nebo jídlo, alkohol podléhá drastické státní regulaci. Nikde jinde pravděpodobně nenajdeme tak silnou státní regulaci jako v potravinářství a zdravotnictví.

obrázek k článku

Tu ne cede malis

Info k novému měsíčníku

obrázek k článku

Soukromé školství ve Velké Británii, dětská práce a stát v 19. století (2/5)

Jak je tedy patrné, tak do roku 1870 v podstatě neexistovala, až na drobné vyjímky (zločinné děti, workhousy a děti v textilních továrnách a dílnách), povinná školní docházka. Postupně se však situace začala měnit a stát začal do školství stále více zasahovat.

obrázek k článku

Ekonomická sofismata: Loupežné subvencování

Lidé většinou shledávají moje psaní o ekonomických Sofismatech příliš teoretickým, abstraktním a s příliš mnoha metaforami. Nuže dobrá.

obrázek k článku

Nové knihy v e-shopu

obrázek k článku

Centrální plánovači a pagody

Není to tak dávno, co jsem navštívil zajímavou přednášku jednoho stavebního inženýra, který měl za úkol podpořit využívání dřeva při výstavbě komerčních a průmyslových budov.

obrázek k článku

Deset věcí, co si my zlí kapitalisté skutečně myslíme

Dnes ráno jsem mluvil s některými protestujícími z Occupy. Šokovalo mě, jak hodně mimo byly jejich představy o mých názorech, které jako pravičák mám.

obrázek k článku

Proti copyrightu, znovu

Ako spisovateľ sa horlivo snažím maximalizovať moje zisky. Nie však tak horlivo, že by som si nárokovala vlastníctvo toho, čo je vo vašej mysli.

obrázek k článku

Dějiny 2.5. - Kanonistický zákaz lichvy

V současnosti lidé chápou „lichvu“ jako velmi vysoké úrokové sazby z půjček, ale lichva až donedávna znamenala něco úplně jiného. „Lichva“ znamenala jakoukoliv sazbu účtovanou k půjčce, radno jak nízkou. Zákaz lichvy byl zákazem všech úroků z půjčky.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed