Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Loupež za bílého dne! Jak Fed, banky a vláda kradou naše peníze

Recenze Patricka Barrona na knihu Blind Robbery! How the Fed, Banks, and Government Steal Our Money od Andrease Marquarta a Philippa Baguse, jehož Tragédii eura si můžete zakoupit v našem e-shopu.

obrázek k článku

Rozbité okno

Rozbité okno… avšak ne to Bastiatovo; tento článek ukazuje některé principy rakouské ekonomické školy na příkladu ze života jedné pozoruhodné anarchistky.

obrázek k článku

Hitlerův stát blahobytu

O přínosech a nákladech pozoruhodného Hitlerova socialistického experimentu.

obrázek k článku

Chytřejší než trh?

Ačkoliv libertariáni obvykle nevolají po rozšíření pravomocí státu, v případě zavírání hranic před uprchlíky kolem sebe vidím relativně hodně výjimek.

obrázek k článku

Podníkání v ČR je právem jen pro vybrané? (II/II)

Časy liberálního živnostenského zákona z roku 1859 jsou zdá se nenávratně pryč.

obrázek k článku

Fašismus - bipartijní neduh

Kdyby neokonzervativci a progresivisté skutečně porozuměli fašismu, přestali by to slovo používat jako nadávku. To proto, že obě skupiny, spolu s většinou politických figur a komentátorů, si přisvojují fašistické ideje a politiku.

obrázek k článku

Homoadopce

Předseda Svobodných Petr Mach se nedávno nechal slyšet, že zpochybnění zákazu adopce dětí homosexuály Ústavním soudem považuje za smutné pro opuštěné děti, institut rodiny a společnost jako celek; přidal samozřejmě něco z takové té konzervativní klasiky, že rodina znamená otce a matku.

obrázek k článku

Po 'Brexitu', můžeme opustit i několik jiných věcí?

Akt odejití je osvobozující. Měli bychom si udělat delší seznam těch věcí, kterých bychom se rádi zbavili. Já jsem ho jen načal. - komentuje poslední události Ron Paul.

obrázek k článku

Podníkání v ČR je právem jen pro vybrané? (I/II)

Pro naši dobu je příznačné, že člověk má celou řadu práv. Vedle přirozených práv, jako je právo na život, na svobodu vyznání anebo vytrácející se právo na svobodu projevu máme i právo na práci, na lékařskou péči, právo na sociální zabezpečení atd.

obrázek k článku

Peníze jsou ideálním měřítkem

Tento týden dopoledne jsem se dostala k zajímavé diskuzi o jednom nejmenovaném knihkupectví v centru Prahy, které má otevřenou provozovnu už od roku 1933. Bohužel však nemá peníze na zvyšující se nájem, tak musí ustoupit plánované kavárně, která peněžní požadavek splní.

obrázek k článku

Libertariánské dědictví: Americká revoluce a klasický liberalismus

Murray Rothbard: For a New Liberty

obrázek k článku

Chytré kontrakty, Ethereum a DAO – decentralizace v praxi

Dokážete si představit firmu bez firemní struktury a bez vedení? Že to nejde? A dokázali jste si před pár lety představit peníze, které nevydává žádná banka, a přece se s nimi dá platit?

obrázek k článku

Brexit a Lügenpresse

Byla nebyla jedna veliká socialistická říše se zbankrotovaným hospodářstvím, plná vnitřních sporů a nedůvěry mezi členskými národy, která se po vystoupení jednoho statečného národa sesypala během několika měsíců.

obrázek k článku

Proč jsou libertariáni tak posedlí americkým právem?

Ptal se mě jeden člen Svobodných v dobré víře, proč se pořád oháníme americkým právem, že přece žijeme v České republice. Ta otázka je zajímavá a odpověď na ni bohužel nejde shrnout do půlminutové odpovědi. Proto zkusím na tuto otázku odpovědět tímto článkem.

obrázek k článku

Jsme stát a víme, co je pro vaši firmu nejlepší

Že by majitelé firmy a jimi vybraní manažeři uměli efektivně spravovat soukromé podniky? Ale panečku, co vás to napadá!

obrázek k článku

Venezuela: Tvrdý pád na socialistická ústa

Původně jsem chtěl začít vtipem – Co používali socialisti před svíčkami? Elektřinu! –. Po přečtení aktuálních zpráv z Venezuely se zdá, že pro humory už není místo.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed