Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Demokracia ako večná diskusia

Pán Eduard Chmelár pozval na svojej FB stránke potenciálnych záujemcov na diskusiu k 9. výročiu vstupu SR do EÚ. V príspevku poukázal na to, že diskusia bude pravdepodobne názorovo nevyrovnaná a má pravdu.

obrázek k článku

Peníze Nejvyššího soudu

Takto zněl původní název fantastické knihy Dicka Tiberlakea, kterou Cambridge University Press publikoval pod pozměněným názvem: Constitutional Money: A Review of the Supreme Court’s Monetary Decisions.

obrázek k článku

Válka veřejného vlastnictví proti chudým? Aneb o divokém socialismu 19. století

V této kapitole se podíváme na to, jaké překážky kladl veřejný sektor do života nižších vrstev v době tzv. divokého kapitalismu.

obrázek k článku

For a New Liberty: Ochrana přírody, ekologie a růst - Útok na technologii a růst

Pro liberály z vyšších tříd, užívající si materiální pohodlí a žijící si na poměry, o kterých se nezdálo ani těm nejbohatším lidem v minulosti, je snadné ohrnovat nos nad „materialismem“.

obrázek k článku

Děti a charita ve viktoriánském Londýně

Péči o děti považuje naprostá většina lidí za velmi důležitou věc, dost možná že za důležitější než péči o jiné skupiny lidí.

obrázek k článku

Rudolf Tomšů: Krize pohledem starého praktika

Vážení, po odchodu do penze jsem cítil nutnost vyjádřit se k té krizi, z níž v žádném případě nejsme venku a která je tragickým potvrzením geniálního díla Ludwiga von Misese… Budu rád, pokud najdete sílu a čas přečíst si názory starého praktika. Rudolf Tomšů.

obrázek k článku

Dějiny 6.1. - Vznik absolutistického myšlení v Itálii

Marsiglio tak může být považován za prvního absolutistu moderního západního světa a jeho Defensor Pacis (1324) za první velké vyjádření aboslutismu.

obrázek k článku

Co je a co není vidět: VI. Zprostředkovatelé

Společnost je souhrn služeb, které si lidé vzájemně poskytují buď z donucení, anebo dobrovolně, tj. služeb veřejných a služeb soukromých.

obrázek k článku

Pejska, nebo kočičku?

Asi málokomu z nás unikla nedávná aféra, během které bylo v nejrůznějších výrobcích, které měly obsahovat hovězí maso nalezeno i maso koňské.

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 10. Vědecká práce v Německu

O německých profesorech ekonomických státních věd a sociologie jsem nikdy nesmýšlel příznivě. Byli mezi nimi někteří vzdělaní a čestní lidé, plní opravdového vědeckého zápalu, ale většina taková nebyla.

obrázek k článku

LAMI 2013 za polovinu ceny!

Pozvánka na Letní Akademii 2013 - snížená cena o 50 % díky sponzorskému daru!

obrázek k článku

For a New Liberty: Ochrana přírody, ekologie a růst - Stížnosti liberálů

Kapitalismus je souzen před soudci s trestem smrti v jejich kapsách. Vykonají ho, ať už uslyší jakoukoliv obhajobu.

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (8/8)

Smiley se podrobně zabývá rovněž tím, nakolik ve světle důkazů obstojí hojně rozšířené tvrzení, že to byl právě vstup Spojených států do druhé světové války a s ním související masivní nárůst veřejných výdajů financovaný vládními půjčkami, jenž konečně vytáhl USA z vleklé krize.

obrázek k článku

Státní zásahy do peněz a bankovnictví

Vzhledem k tomu, že se na květen chystá v Praze přednáška George Selgina a na léto pak návštěva Lawrence Whita, pokládám za příhodné seznámit čtenářstvo těchto stránek s tradicí školy svobodného bankovnictví.

obrázek k článku

Dějiny 5.11. - Liga a politiques

V dlouhém období se ukázal být náboženský „mír“ a „umírnění“ pro mnohé hugenoty jen klidem před bouří.

obrázek k článku

Charita ve viktoriánské Británii II.

Rozsah charity byl v Británii v době tzv. divokého kapitalismu opravdu velký a charita byla pestrá. Pracovalo se zde s rozlišením potřebných na ty, co byli zasloužilí a na ty, co byli nezasloužilí.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed