Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (8/8)

Smiley se podrobně zabývá rovněž tím, nakolik ve světle důkazů obstojí hojně rozšířené tvrzení, že to byl právě vstup Spojených států do druhé světové války a s ním související masivní nárůst veřejných výdajů financovaný vládními půjčkami, jenž konečně vytáhl USA z vleklé krize.

obrázek k článku

Státní zásahy do peněz a bankovnictví

Vzhledem k tomu, že se na květen chystá v Praze přednáška George Selgina a na léto pak návštěva Lawrence Whita, pokládám za příhodné seznámit čtenářstvo těchto stránek s tradicí školy svobodného bankovnictví.

obrázek k článku

Dějiny 5.11. - Liga a politiques

V dlouhém období se ukázal být náboženský „mír“ a „umírnění“ pro mnohé hugenoty jen klidem před bouří.

obrázek k článku

Charita ve viktoriánské Británii II.

Rozsah charity byl v Británii v době tzv. divokého kapitalismu opravdu velký a charita byla pestrá. Pracovalo se zde s rozlišením potřebných na ty, co byli zasloužilí a na ty, co byli nezasloužilí.

obrázek k článku

Nie je všetko zlato, čo je a priori (a nie každý chlap s vidlami je Poseidon)

V červenom rohu ringu stojí neomylná, vždy pravdivé apriórne tvrdenie a v modrom rohu premenlivá a neistá empirická skúsenosť. Vidíte to takto? Vážne?

obrázek k článku

Charita ve viktoriánské Británii I.

Rozsáhlou viktoriánskou charitu nyní demonstrujeme na několika příkladech. Bude zde ovšem z důvodu omezeného prostoru představen jen malý zlomeček této charity. Podíváme se i na některé další zajímavosti, které se s touto charitou pojily.

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (7/8)

Důraz se postupně přesunul na hospodářské ozdravení a přípravu na válku, jejíž brzké rozpoutání mnozí lidé očekávali.

obrázek k článku

Kyperská krádež za bílého dne

Kritizujeme-li kyperskou krádež, proč se bez řečí necháme okrádat svým vlastním státem? Je tam skutečně nějaký principiální či morální rozdíl? Nebo jde jen o to, že tohle je víc vidět? Nebo jsme si prostě na daně už zvykli a jedná se o status quo, takže si to necháme líbit?

obrázek k článku

Opomíjená ekonomická kalkulace

O socialismu se říká, že nefunguje, protože nikdo nemá pořádnou motivaci odvádět kvalitní práci. To je jistě pravda, není to ovšem zdaleka tím hlavním problémem socialistické ekonomiky.

obrázek k článku

Dějiny 5.10. - Radikální kalvinista George Buchanan

Nejvíce fascinujícím a také nejvíce radikálním kalvinistickým teoretikem pozdního šestnáctého století nebyl francouzský hugenot, nýbrž Skot, který strávil většinu svého života ve Francii.

obrázek k článku

Gerard Casey o Murray N. Rothbardovi, libertarianismu, anarchii a dalších tématech v Praze!

Od 23. do 25. dubna bude v Praze přednášet přední světový odborník v tématech kolem Murrayho N. Rothbarda, libertarianismu, práva a ekonomie a dalších oblastí, které jsou blízké mises.cz. Jste zvání!

obrázek k článku

Bitcoin nebo život?

Obrovská vlna popularity, která v posledních týdnech zasáhla elektronickou měnu Bitcoin asi unikla málokomu.

obrázek k článku

Kypr a rozklad bankovnictví částečných rezerv

„Dohoda o Kypru“, jak byla často v médiích nazývána, může znamenat jedno z posledních dějství pozvolného kolapsu bankovnictví s částečnými rezervami, které začalo zhroucením odvětví spořitelen a záložen v USA na konci 80. let.

obrázek k článku

For a New Liberty: Národní obrana

Nyní se dostáváme k něčemu, co je obvykle finálním argumentem proti libertariánskému postoji.

obrázek k článku

Gene Smiley: Nový pohled na velkou hospodářskou krizi (6/8)

Roosevelt se v rámci prezidentské předvolební kampaně v roce 1936 silně otočil doleva. Jeho volební kampaň se téměř změnila v třídní boj.

obrázek k článku

Strašák deflační spirály

Pokles cen, to zní velmi dobře, zvláště pokud máte bokem nějaké peníze a uvažujete o velkém nákupu. Ale s dalším hledáním na Googlu vyjde najevo, že se jedná o naivní a prostoduchý závěr.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed