Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Proč potřebujeme nestátní školství?

Centrálně řízené školství - horší, než si myslíte...

obrázek k článku

For a New Liberty: Ochrana přírody, ekologie a růst - Znečištění (1/2)

I kdybychom připustili, že úplné soukromé vlastnictví zdrojů společně s volným trhem by zachovaly a vytvářely zdroje a dělaly to daleko lépe než vládní regulace, co s problémem znečištění?

obrázek k článku

Bankovnictví svobodného trhu - efektivní, stabilní, nezničitelné

V běžných učebnicích bankovnictví, a ještě spíše v učebnicích centrálního bankovnictví většinou najdeme popis současného bankovního systému s krátkým odkazem na tzv. svobodné bankovnictví a zmínkou, že to fungovalo pouze několik let ve Skotsku a vlastně to příliš nefungovalo.

obrázek k článku

Co je a co není vidět: VIII. Stroje

Zlořečené stroje! Jejich vzrůstající moc každoročně odsuzuje milióny dělníků k pauperizaci, jelikož jim odebírá práci, s prací mzdu a se mzdou chléb! Ať jsou proklety stroje!“

obrázek k článku

Dějiny 6.4. - „Old Nick“: Ďábelský kazatel nebo první hodnotově neutrální politický vědec?

Niccolò Machiavelli byl napříč Evropou šestnáctého století a následujících dvou století hanoben. Byl považován za jedinečného v dějinách západu, za vědomého kazatele zla, ďábelskou postavu, která vypustila démony do světa politiky.

obrázek k článku

Prohibice vytvořila Gatsbyho

Nová adaptace Velkého Gatsbyho F. Scotta Fitzgeralda je povedená, ačkoliv nejde o svědectví proti kapitalismu, jak by si někdo mohl myslet.

obrázek k článku

Praktik politik

Politici tvrdí, že je teorie nezajímá, že potřebují praktické výsledky. Že zatímco teoretici teoreticky tlachají, někdo se snaží zachraňovat svět. Prakticky.

obrázek k článku

Postfordismus a teorie efektivnostních mezd

"V postfordistickém modelu firmy se využívá moderních technologií a vysoce kvalifikovaných pracovníků, jejichž kvalifikace byla ve významné míře získána při pracovní činnosti v dané firmě…"

obrázek k článku

For a New Liberty: Ochrana přírody, ekologie a růst - Zachování surovin (2/2)

Dalším nešťastným důsledkem neschopnosti americké vlády povolit soukromé vlastnictví u přírodních zdrojů bylo zničení západních plání na konci devatenáctého století.

obrázek k článku

Ekonomická kalkulace podruhé

V minulém článku jsme si v kostce popsali problém nepřekonatelné ekonomické kalkulace v socialismu. Dnes se podíváme na několik dalších argumentů k tomuto tématu, aby byl ten konečný hřebík do rakve socialismu plně zatlučen.

obrázek k článku

Co je a co není vidět: VII. Omezování dovozu

Použití násilí neznamená produkci, nýbrž destrukci. Ó, kdyby násilí bylo výrobou, Francie byla by daleko bohatší nežli je.

obrázek k článku

Dějiny 6.3. - Italský humanismus – monarchisté

Vítězství signori vedlo k nazývání mnoha knih jednoduše jako Vladař (Il Principe).

obrázek k článku

Poznámky a vzpomínky - 11. Další studie nepřímé směny

V Teorii peněz a úvěru jsem s řadou věcí nebyl spokojen. Považoval jsem za nezbytné tyto nedostatky napravit.

obrázek k článku

Ultimátní argument

Existuje ultimátní argument ve prospěch svobody? Jak by takový argument vypadal? Byl by založen na argumentaci utilitaristické, právní či emocionální?

obrázek k článku

Sofiina parlamentní volba III.

Přestože si myslíme, že máloco je lepší než pořádná libertariánská filipika, nakupila se nám bohužel v uplynulém roce spousta povinností. Napjatým čtenářům se omlouváme a doufáme, že čekací dobu vynahradíme aspoň kvalitním obsahem.

obrázek k článku

For a New Liberty: Ochrana přírody, ekologie a růst - Zachování surovin (1/2)

Jak jsme již zmínili, ti stejní liberálové, kteří tvrdí, že jsme vstoupili do věku „po vzácnosti“ a že již není důvod k ekonomickému růstu, jsou v první řadě těch, kteří si stěžují, že „kapitalistická chamtivost“ ničí naše vzácné přírodní zdroje.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed