Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Dětská práce; až do krajnosti

I v naší civilizaci byla dětská práce úplně normální jen sto let zpátky; proč už není? Co se stalo? Prozřeli jsme? Pochopili jsme, že si naši „zaslouží“ lepší dětství? Ne. Prostě a jednoduše jsme zbohatli dost na to, abychom si tento luxus mohli dovolit.

obrázek k článku

Ekonomická prosperita nebo osobní svoboda?

Naše společnost se vyznačuje snahou neustálého zavádění různých pravidel ve prospěch rovnostářství a větší prosperity. Může se zdát, že jde o vznešené cíle. Ale pak pod záminkou jejich implementace nestojí v nastolení moci tyranie žádná překážka.

obrázek k článku

Zložme sa cez crowdfunding

Podľa mnohých ekonómov existujú statky, ktoré sa nedajú zabezpečiť inak ako štátnym donútením, ani financovať inak ako zdaňovaním. No koncept crowdfundingu ukazuje nápadité nové spôsoby, ako by to mohlo fungovať aj bez všadeprítomnej a všemocnej vlády.

obrázek k článku

Etika podnikání a zisku

Hans-Hermann Hoppe rozebírá podnikatelské aktivity

obrázek k článku

Sociolog Jan Keller a velkoměsta

Rozbor textu Jana Kellera o především sociálních negativech velkoměst. Je pravdou, že ve městech se lidé jen míjejí a učí se se vzájemně ignorovat, a že města jsou ostrovy smogu, která se časem musí sama zničit?

obrázek k článku

Socialistický destrukcionismus VIII - Pojištění v nezaměstnanosti

Mises o pojištění v nezaměstnanosti, jinak a realističtěji nazýváno "podpora v nezaměstnanosti", které mění trh práce a umí zvyšovat nezaměstnanost.

obrázek k článku

Jde pouze o nepovedený vtip?

Čím sebevědomější jsou elity v tom, že masy nejsou schopny samostatně myslet, tím méně fyzického násilí, oprese a demonstrací síly a moci systém potřebuje.

obrázek k článku

T. G. Masaryk, Ludwig von Mises a klasický liberalismus (2/2)

obrázek k článku

Libertariánský výplach #11

To nejdůležitější za poslední týden na jednom místě.

obrázek k článku

Interview s Thomasem Szaszem pro Reason

Szasz vysvětluje své hlavní myšlenky a mluví taky např. o psychoterapii, Freudovi, antipsychiatrii, medikalizaci, deinstitucionalizaci, ADHD, boji proti drogám nebo eutanázii.

obrázek k článku

Proč libertariáni jsou obvykle muži?

Překlad krátkého komentáře od Julie Borowski, americké libertariánské komentátorky, o tom, proč máme mezi sebou stále tak málo libertariánek.

obrázek k článku

Skeptik David Hume – Súkromné vlastníctvo ako základ spoločnosti

Humov historický pohľad, jeho úcta k tradícii a spontánnemu poriadku z neho robia zároveň jedného z predchodcov súčasného konzervativizmu.

obrázek k článku

Socialistický destrukcionismus VII - Odbory

O odborech jako hybatelem životní úrovně zaměstnanců a jejich právu si vydobývat různá privilegia stávkou.

obrázek k článku

Zbytečná válka socialismu a kapitalismu

Socialismus a kapitalismus, dva nesmiřitelní protivníci, kteří bojují na život a na smrt. Pro současnou dobu a společnost však nepříliš podstatná válka mezi ekonomickými systémy, která nikterak neřeší mnohem důležitější boj – ten mezi svobodou a násilím.

obrázek k článku

T. G. Masaryk, Ludwig von Mises a klasický liberalismus (1/2)

Dvoudílné pojednání o tom, jestli můžeme považovat Masaryka za liberála, a proč je někde na rozcestí mezi kolektivismem a individualismem.

obrázek k článku

Libertariánský výplach #10

To nejdůležitější za poslední týden na jednom místě.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed